TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел: Здрава сум, се повлекувам во 2021 година

Deutsche Welle - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги отфрли одново сомнежите околу нејзината здравствена состојба, потенцирајќи дека без оглед на нападите на тресење, може да ја извршува канцеларската функција.

Меркел проговори за чудното тресење и откри кога ќе се повлече од работата: „Се надевам дека има живот после ...

Press24 - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјавила дека е подготвена да продолжи со работа после неколкуте напади на треперење кои ги имаше, како и дека се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи и последниот маднат до 2021 година и ќе се ...

Меркел го осуди Трамп за расистичките коментари

Макфакс - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел остро го критикуваше претседателот на САД Доналд Трамп поради расистичките коментари упатени кон четири жени од Конгресот. На прес-конференција во Берлин Меркел нагласи дека токму имигрантите се оние кои имаат ...

Ангела Меркел: „Добро сум“

ММС - 19.07.2019

Пред заминување на летен одмор, германската канцеларка Ангела Меркел одговори на прашање на новинарите во Берлин. Тоа е традиционална летна конференција за медиумите, обичај кој го воведе поранешниот канцелар Хелмут Кол.

Меркел: Британија ќе остане партнер и по заминувањето од ЕУ

Р.С.Европа - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Британија ќе остане партнер на земјата иако повеќе нема да биде членка на ЕУ во иднина. Според неа, работата со наследниот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот пристап кон ...

Меркел го критикува Трамп за вербален напад врз конгресменките

Макфакс - 19.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги критикуваше коментарите на американскиот претседател Доналд Трамп кон демократските претставнички од имигрантско потекло, велејќи дека се во спротивност со она што го смета за вистинска моќ на Америка и ...

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

Локално - 19.07.2019

Твитовите со ксенофобски пораки на американскиот претседател Доналд Трамп „ им противоречат на тоа што Америка ја прави голема“, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, изразувајќи солидарност со четирите конгресменки од Демократската ...

Меркел: Се надевам дека има живот по политиката

Макфакс - 19.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека ќе ужива во животот кога ќе го отслужи четвртиот и последен мандат до 2021 година.

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Локално - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Најмоќната жена на денешницата сама купува намирници и обожава да готви

Факултети - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е можеби најмоќната жена на денешницата и луѓето често забораваат дека и таа е обичен човек. Така, многумина не ни знаат дека Меркел дипломирала физика, а докторирала квантна хемија или, пак, дека додека ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

24Инфо - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите” со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Живее во изнајмен стан, сама готви и пазари: Факти за Ангела Меркел

Црнобело - 19.07.2019

Ангела Меркел е меѓу најистакнатите жени во политиката, а она што не сте го знаеле за неа е што приватно обожува фудбал и наука, но има и паничен страв од кучиња. Својот приватен живот го држи во најстрога тајност, но сепак неколку факти успеаја да ...

МЕРКЕЛ СЕ ПЛАШИ ОД КУЧИЊА: Пет интересни работи за најмоќната жена во светот

Женски магазин - 18.07.2019

Ангела Меркел, една од најмоќните жени во светот, вчера наполни 65 години. Сите знаат што значи името на Ангела Меркел во политиката, но постојат и интересни особини и односи кои ја следат во животот. Еве ги можеби најинтересните пет од нив. 1.

Меркел го осуди Трамп за расистичките коментари

Centar - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел остро го критикува претседателот на САД, Доналд Трамп, поради расистичките коментари упатени кон четири жени од Конгресот. На прес-конференција во Берлин, Меркел нагласи дека токму имигрантите се оние што имаат ...

Меркел го критикува Трамп за вербален напад врз конгресменките

Centar - 19.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги критикува коментарите на американскиот претседател Доналд Трамп кон демократските претставнички од имигрантско потекло велејќи дека се во спротивност со она што го смета за вистинска моќ на Америка и ...

Шефот на кабинетот на Меркел тврди дека таа е добро и планира да го отслужи целиот мандат

PressingTV - 18.07.2019

Здравјето на канцеларката Ангела Меркел е добро и планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во коалиција со сојузниците од Социјалдемократската партија, изјави денеска шефот на нејзиниот кабинет Хелге Браун.

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

+инфо - 19.07.2019

Твитовите со ксенофобски пораки на американскиот претседател Доналд Трамп „им противоречат на тоа што Америка ја прави голема“, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, изразувајќи солидарност со четирите конгресменки од Демократската ...

Меркел: Се надевам дека има живот после политиката

Република - 19.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека ќе ужива во животот кога ќе го отслужи четвртиот и последен мандат до 2021 година.

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Опсервер - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

Локално - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Живее во изнајмен стан, сама готви и пазари: Факти за Ангела Меркел

Скопје24 - 19.07.2019

Ангела Меркел, една од најмоќните жени во светот, вчера наполни 65 години. Сите знаат што значи името на Ангела Меркел во политиката, но постојат и интересни особини и односи кои ја следат во животот. Еве ги можеби најинтересните од нив.

Шефот на кабинетот на Меркел тврди дека таа е добро и планира да го отслужи целиот мандат

Опсервер - 18.07.2019

Здравјето на канцеларката Ангела Меркел е добро и планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во коалиција со сојузниците од Социјалдемократската партија, изјави денеска шефот на нејзиниот кабинет Хелге Браун.

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

Опсервер - 19.07.2019

Твитовите со ксенофобски пораки на американскиот претседател Доналд Трамп „ им противоречат на тоа што Америка ја прави голема“, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, изразувајќи солидарност со четирите конгресменки од Демократската ...

И покрај здравствените грижи, Меркел до крај ќе го отслужи мандатот

Н.Македонија - 19.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека ќе ужива во животот кога ќе го отслужи четвртиот и последен мандат до 2021 година.

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

24Инфо - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

+инфо - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

24Инфо - 19.07.2019

Твитовите со ксенофобски пораки на американскиот претседател Доналд Трамп „ им противоречат на тоа што Америка ја прави голема”, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, изразувајќи солидарност со четирите конгресменки од Демократската ...

Меркел: Се надевам дека има живот после политиката

Точка - 19.07.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека ќе ужива во животот кога ќе го отслужи четвртиот и последен мандат до 2021 година.

Меркел: Британија ќе ни биде партнер и кога ќе излезе од ЕУ

Денешен - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

Сител - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

Сител - 19.07.2019

Твитовите со ксенофобски пораки на американскиот претседател Доналд Трамп „ им противоречат на тоа што Америка ја прави голема“, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, изразувајќи солидарност со четирите конгресменки од Демократската ...

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

+инфо - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

Опсервер - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

MakPress - 19.07.2019

Твитовите со ксенофобски пораки на американскиот претседател Доналд Трамп „ им противоречат на тоа што Америка ја прави голема“, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, изразувајќи солидарност со четирите конгресменки од Демократската ...

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Нетпрес - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

Либертас - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

MakPress - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија. Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот ...

Меркел: Се чувствувам добро

Денешен - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...

Меркел по проблемите со здравјето: Можам нормално да ја извршувам својата должност

Слободен Печат - 19.07.2019

Имам силен личен интерес да го зачувам здравјето, изјави Меркел. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и изрази надеж дека ќе ужива во животот откако ќе го ...

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

MakPress - 19.07.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива во животот откако ќе го отслужи својот четврти и последен мандат на чело на Владата до ...