TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Несреќата кај Ласкарци, петта по број на жртви во поновата историја на Македонија (инфографик)

Либертас - 16.02.2019

Автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 14 лица е петта по бројот на жртви во поновата историја. На црната листа води скопскиот земјотрес со околу 1.100 загинати и 3.000 повредени.

Од 1992 до 2019 во Македонија: Стотици човечки животи згаснаа во трагедии

Нова ТВ - 17.02.2019

Од осамостојувањето, во Македонија се случија неколку авионски несреќи, но и природни катастрофи со голем број жртви. Последната, сообраќајната несреќа кај Ласкарци, е една од петте најтрагични.