TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Телма - 22.08.2019

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7. Домаќинот на самитот кој започнува викендов, францускиот претседател Макрон со оценка дека повторниот прием на ...

Трамп смета дека Русија треба да биде дел од Г7

Глас на Америка - 22.08.2019

Москва беше исклучена од групата поради анкесијата на Крим ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека сака Русија да се врати во групата Г7, и покрај тоа што се` уште има контрола врз Крим.

Дел од ЕУ против изјавата на Макрон за безусловно враќање на Русија во Г-7

Алсат-М - 22.08.2019

Европската унија е против предлогот на американскиот претседател, Доналд Трамп, Русија безусловно да се повика назад во групата Г-7, изјавил официјален претставник од Брисел. Како што пренесува Ројтерс, претставниците од ЕУ изјавиле дека Русија не ...

Групата седум светски сили (Г7) и нивните лидери

Н.Македонија - 22.08.2019

Г 7, односно Г8 пред да биде Русија избркана од клубот поради анексијата на Крим во 2014 година, беше формиран во 1975 година како неформален форум што ги обединува лидерите на водечките индустриски држави во светот.

Пред Г7, Макрон со своја визија за светот

Локално - 22.08.2019

„Живееме во апсолутно историски период на меѓународниот поредок. Живееме во многу длабока криза на демократиите, што претставува криза на репрезентативност и ефикасност во светлината на современите стравови: климатски страв, технолошки страв, ...

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

А1 On - 22.08.2019

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник. На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот претседател ...

ЕУ против безусловен повик на Русија во Г7

Макфакс - 22.08.2019

Европската Унија е против испраќање на безусловен повик до Русија повторно да се приклучи на разговорите на водачите на Г7, изјави денес висок европски функционер. Тој на тој начин го коментираше предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп ...

ЗЕЛЕНСКИ: Русија да ѝ го врати Крим на Украина и повторно ќе биде член на Г-8

Слободен Печат - 22.08.2019

Зеленски на својата ФБ страница напиша дека Русија треба да го прекине конфликтот во источна Украина и да ги ослободи Украинците кои се наоѓаа во руските затвори. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со ...

Макрон викендов ќе биде домаќин на Г7

Курир - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд ќе биде домаќин на Самитот Г7. Американскиот претседател Доналд Трамп и другите челници од Г7 ќе се сретнат в сабота и ќе минат три дена во Бијариц, град во југозападниот дел на Франција.

Зеленски: Русија да и го врати Крим на Украина и ќе си го поврати местото во Г8

Локално - 22.08.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и предложи на Русија да и го врати Крим на неговата земја за да моѓе назад да го добие своеот место во групата највлијателни земји во светот- Г8, пишуваат руските медиуми.

Путин сака Г7 да стане Г10, а би ги поканил Кина и Индија (ВИДЕО)

МКД - 22.08.2019

Заклучокот на претседателите на САД и Франција Доналд Трамп и Емануел Макрон дека би било добро Русија да се повика да учествува на самитот на Групата индустриски најразвиени земји во Москва беше дочекан со – дополнување .

Трамп повикува да ѝ се дозволи на Русија да им се приклучи на Г7

МКД - 21.08.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера рече дека би било соодветно да ѝ се дозволи Русија да ѝ се придружи на групата Г7 на напредни индустријализирани земји. Говорејќи пред новинарите во Белата куќа, Трамп истакна дека неговиот демократски ...

Путин дава 3 милиони пасоши

Press24 - 21.08.2019

Министерството за внатрешни работи на Русија проценува дека можат околу 3 милиони граѓани на Украина да ја искористат можноста да добијат руско државјанство после указот на претседателот Владимир Путин кој им го поедностави добивањето на руски ...

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г-7

Локално - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози за враќање во Групата 7, доколку има такви, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Тешко е да се разбере за што се работи.

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г7

Макфакс - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози да се врати во Групата 7, доколку тоа биде предложено, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. „Тешко е да се разбере за што станува збор сега.

Трамп: би било соодветно Русија повторно да е во Г7

Р.С.Европа - 21.08.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека би било соодветно Русија повторно да биде примена во Групата седум индустриски најразвиени земји. Тој в сабота ќе отпатува за Франција на годишниот состанок на Г7, која се нарекуваше Г8 додека Русија ...

Преродба на „Големата осумка“, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Макфакс - 21.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната година, напиша на „Твитер“ новинарката на „Си-ен-ен“ Кајли Атвуд, повикувајќи се на извори во американската администрација.

Трамп ги повикува Русите во моќната организација: Ги избрка Обама, време е да се вратат

Точка - 21.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека би сакал „Г7“ да се претвори во „Г8“ со ново вклучување на Русија, откако оваа земја беше исклучена во 2014-та година поради анексијата на украинскиот полуостров Крим. „Подобро е да ја имаме Русија.

Макрон со своја визија за светот пред Г7

24Инфо - 22.08.2019

„Живееме во апсолутно историски период на меѓународниот поредок. Живееме во многу длабока криза на демократиите, што претставува криза на репрезентативност и ефикасност во светлината на современите стравови: климатски страв, технолошки страв, ...

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

24Инфо - 22.08.2019

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник. На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот претседател ...

ЕУ е против безусловен повик Русија да се врати во Г7

Р.С.Европа - 22.08.2019

Неименуван висок европски функционер за новинската агенција „Ројтерс“ денеска изјавил дека ЕУ е против испраќање на безусловен повик до Русија повторно да се приклучи на разговорите на водачите на Г7.

Се "чешлаат" плажи, се поставуваат пунктови: Француската полиција се подготвува за самитот Г7, но се подготвуваат и за ...

Точка - 20.08.2019

Француската полиција почнала да поставува контролни пунктови и "да ги чешла" плажите во рамките на безбедносните мерки пред самитот Г7 во Бијариц, на југозападниот брег на Франција. Во тек се и подготовките на демонстрантите кои креваат кампови во ...

Макрон викендов ќе биде домаќин на Г7

24 Вести - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд ќе биде домаќин на Самитот Г7. Американскиот претседател Доналд Трамп и другите челници од Г7 ќе се сретнат в сабота и ќе минат три дена во Бијариц, град во југозападниот дел на Франција.

Зеленски: Русија да ѝ го врати Крим на Украина и ќе си го поврати местото во Г8

+инфо - 22.08.2019

Против враќањето на Русија во Г7 досега се изјаснија британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел. Украинскиот претседател Володимир Зеленски и предложи на Русија да и го врати Крим на неговата земја за да моѓе назад да го ...

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г-7

Опсервер - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози за враќање во Групата 7, доколку има такви, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Тешко е да се разбере за што се работи.

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г7

Точка - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози да се врати во Групата 7, доколку тоа биде предложено, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. „Тешко е да се разбере за што станува збор сега.

Трамп: би било соодветно Русија повторно да е во Г7

Алсат-М - 21.08.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека би било соодветно Русија повторно да биде примена во Групата седум индустриски најразвиени земји. Тој в сабота ќе отпатува за Франција на годишниот состанок на Г7, која се нарекуваше Г8 додека Русија ...

Преродба на „Големата осумка“

Н.Македонија - 21.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната година, напиша на „Твитер“ новинарката на „Си-ен-ен“ Кајли Атвуд, повикувајќи се на извори во американската администрација.

Макрон со своја визија за светот: Оваа западна хегемонија е длабоко под знак прашалник

+инфо - 22.08.2019

Тој повеќе од два часа одговораше на прашањата на новинарите од Здружението на претседателскиот печат. Без снимања, без фотографии, без видеа, забрана за Твитер за време на разговорот за да се олесни флуидноста на разговорот, првично посветен на Г7 ...

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Независен - 22.08.2019

Белгија – Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник. На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот ...

ЕУ против безусловен повик на Русија во Г7

Точка - 22.08.2019

Европската Унија е против испраќање на безусловен повик до Русија повторно да се приклучи на разговорите на водачите на Г7, изјави денес висок европски функционер. Тој на тој начин го коментираше предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп ...

Макрон викендов ќе биде домаќин на Г7

А1 On - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд ќе биде домаќин на Самитот Г7. Американскиот претседател Доналд Трамп и другите челници од Г7 ќе се сретнат в сабота и ќе минат три дена во Бијариц, град во југозападниот дел на Франција.

Зеленски: Русија да и го врати Крим на Украина и ќе си го поврати местото во Г8

Опсервер - 22.08.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и предложи на Русија да и го врати Крим на неговата земја за да моѓе назад да го добие своеот место во групата највлијателни земји во светот- Г8, пишуваат руските медиуми.

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г-7

1tv - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози за враќање во Групата 7, доколку има такви, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Тешко е да се разбере за што се работи.

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г7

24Инфо - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози да се врати во Групата 7, доколку тоа биде предложено, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. „Тешко е да се разбере за што станува збор сега.

Трамп: Би било соодветно Русија повторно да е во Г7

Република - 21.08.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека би било соодветно Русија повторно да биде примена во Групата седум индустриски најразвиени земји. Тој в сабота ќе отпатува за Франција на годишниот состанок на Г7, која се нарекуваше Г8 додека Русија ...

Преродба на „Големата осумка“, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

24Инфо - 21.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната година, напиша на „Твитер“ новинарката на „Си-ен-ен“ Кајли Атвуд, повикувајќи се на извори во американската администрација.

Пред Г7, Макрон со своја визија за светот

А1 On - 22.08.2019

„Живееме во апсолутно историски период на меѓународниот поредок. Живееме во многу длабока криза на демократиите, што претставува криза на репрезентативност и ефикасност во светлината на современите стравови: климатски страв, технолошки страв, ...

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

+инфо - 22.08.2019

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник. На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот претседател ...

ЕУ против безусловен повик на Русија во Г7

Нетпрес - 22.08.2019

Европската Унија е против испраќање на безусловен повик до Русија повторно да се приклучи на разговорите на водачите на Г7, изјави денес висок европски функционер. Тој на тој начин го коментираше предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп ...

Разлики меѓу Макрон и Трамп околу враќањето на Русија во Г7

+инфо - 22.08.2019

На самитот се очекуваат 10.000 членови на делегации и акредитирани новинари. Сите 52 хотела во градот беа резервирани за Г7 уште пред една година. Францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд ќе биде домаќин на Самитот Г7.

Зеленски: Русија да и го врати Крим на Украина и ќе си го поврати местото во Г8

Сител - 22.08.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и предложи на Русија да и го врати Крим на неговата земја за да моѓе назад да го добие своеот место во групата највлијателни земји во светот- Г8, пишуваат руските медиуми.

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г-7

А1 On - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози за враќање во Групата 7, доколку има такви, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Тешко е да се разбере за што се работи.

Русија ќе почека официјален предлог за враќање во Г7, па ќе размисли

Р.С.Европа - 21.08.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Русија мора да ги разгледа конкретните предлози да се врати во Групата 7, доколку тоа биде предложено, пренесоа светските новински агенции.

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Centar - 21.08.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в година, напиша на „Твитер“ новинарката на Си-ен-ен, Кајли Атвуд, повикувајќи се на извори во американската администрација.

Пред Г7, Макрон со своја визија за светот

Опсервер - 22.08.2019

„Живееме во апсолутно историски период на меѓународниот поредок. Живееме во многу длабока криза на демократиите, што претставува криза на репрезентативност и ефикасност во светлината на современите стравови: климатски страв, технолошки страв, ...

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Опсервер - 22.08.2019

Европската унија е против тоа на Русија да и се упати безусловен повик за повторно да им се приклучи на разговорите на лидерите од Г7, изјави денеска висок европски претставник. На овој начин тој одговори на предлогот на американскиот претседател ...

Макрон викендов ќе биде домаќин на Г7

24Инфо - 22.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд ќе биде домаќин на Самитот Г7. Американскиот претседател Доналд Трамп и другите челници од Г7 ќе се сретнат в сабота и ќе минат три дена во Бијариц, град во југозападниот дел на Франција.

Зеленски: Русија да и го врати Крим на Украина и ќе си го поврати местото во Г8

ММС - 22.08.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и предложи на Русија да и го врати Крим на неговата земја за да моѓе назад да го добие своеот место во групата највлијателни земји во светот- Г8, пишуваат руските медиуми.

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г-7

Нетпрес - 21.08.2019

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози за враќање во Групата 7, доколку има такви, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Тешко е да се разбере за што се работи.