TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта апелира на трезвеност по одлуката на ЕУ, а опозицијата бара избори

Р.С.Европа - 18.10.2019

Политичките лидери во Скопје по одлуката на земјава да не и се додели датум за почеток на преговорите со ЕУ зборуваа за емоции и разочарување, а побараа единство. Опозицијата пак побара и оставка од премиерот Зоран Заев и предвремени избори.

БЕСА бара оставка од Владата и предвремени избори

Нова ТВ - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Беса и Алијансата бараа оставка од Заев

Телма - 18.10.2019

Опозиционите партии од албанскиот политички блок Беса и Алијансата на Албанците бараа оставка од премиерот Заев. По најавите од Брисел за недобивање на датум за преговори, партиите велат дека е потребно веднаш да се одржат предвремени парламентарни ...

БЕСА на Касами ќе повика на предвремени парламентарни избори

Локално - 18.10.2019

Откако лидрите на државите членки на ЕУ не постигнаа согласност за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за преговори, денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес-конференција на која меѓу другото побара оставка од премиерот Заоран Заев, а ...

Касами бара предвремени избори

360 степени - 18.10.2019

Негативниот одговор за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ , уште еднаш го потврдува неуспехот на оваа Влада, реагират од Движењето БЕСА на Билал Касами и бараат колективна оставка на Владата и предвремени избори.

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

А1 On - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Дали Албанија ќе оди на предвремени избори доколку не се отворат преговорите? Еве што вели Еди Рама

Слободен Печат - 18.10.2019

Рама повтори дека на сонцето ќе изгрее повторно утре. Албанскиот премиер Еди Рама ги отфрли гласините за можни предвремени избори во Албанија, доколку не бидат отворени преговорите. Првиот човек на албанската владата за „Open“ изјави дека не само ...

Датумот за избори „поважен“ од датумот за преговори

Независен - 18.10.2019

Неизвесноста што деновиве постојано се зголемуваше во Брисел во однос на одлуката за почеток на преговорите на нашата земја со ЕУ ја продлабочи и неизвесноста во Скопје за тоа во кој правец ќе се одвиваат процесите на внатрешно-политички план по ...

Дали Македонија ќе биде иста по евентуалниот неуспех во Брисел?

24 Вести - 17.10.2019

Нов повик од опозицијата за предвремени парламентарни избори – власта не го губи оптимизмот за датум. И додека лидерите на ЕУ во Брисел одлучуваат дали Македонија може да ги почне преговорите со Унијата – опозиционите партии во земајва и од ...

Расте притисокот за предвремени избори во случај на неуспех во Брисел

Канал5 - 17.10.2019

Постои ли реална закана за владата на премиерот Заев доколку нема датум за преговори или предупредувањата за пад на актуелната власта се само заплашувања кон европските лидери? Недобивањето датум веројатно ќе ја урне Владата, предупреди вчера ...

Власта не планира брзи парламентарни избори и без датум за преговори со ЕУ

Фокус - 17.10.2019

Недобивањето на датум за преговори со Европската унија нема по автоматизам да предизвика брзи предвремени парламентарни избори, бидејќи, како што брифираат партиски извори за Фокус, владејачките партии што го контролираат парламентарното мнозинство ...

Заев под притисок за предвремени избори, ќе попушти ли?

Нетпрес - 17.10.2019

Предвремени избори повеќе не се избор, туку неопходност. Легитимитетот на владата на Заев е нарушен доколку одлука да и’ се одреди датум за преговори на Македонија на самитот во Брисел изостане, на ваков став се дел од политичките аналитичари во ...

Техничка влада напролет, избори во октомври?

Вечер Прес - 17.10.2019

Од „Бихаќка„ за весникот „Вечер“ велат не се размислува за брзи избори - по Брисел, фокусот се сели на зачленувањето на Македонија во НАТО Алијансата. Ставот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ е дека недобивањето на датум за преговори е уште една потврда ...

Заев не си оди и владата не паѓа, премиерот само ја притискал ЕУ

+инфо - 17.10.2019

"е нема ни брзи избори, односно додека не заврши процесот на ратификациите на Протоколите за НАТО и прием во Алијансата нема шанси за предвремени избори. Најран термин за избори би бил напролет.

Опозицијата бара предвремени избори – Села: Ако нема датум, треба да има избори и техничка влада

ТВ21 - 17.10.2019

Предвремени парламентарни избори бараат опозициските партии доколку земјава не добие датум за почеток на преговорите. Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села синоќа во Клик Плус рече доколку Заев е сериозен во своите изјави, тогаш треба да ...

Никој не кажува дали Македонија ќе ја предводи „мртва Влада“ или ќе се оди на избори

Алфа - 17.10.2019

Македонија утре ќе дознае дали Владата на Заев ќе замине во историјата, односно ќе падне, како што изјави самиот тој, доколку не добиеме почеток на преговорите за влез во европското семејство.

Заев: „Ако не добиеме датум, Владата може да падне“

Алсат-М - 16.10.2019

Ако земјата не добие датум за преговори со ЕУ, владата би можела да се распушти. Ова го најави премиерот Зоран Заев за време на престојот во Австрија. Во изјава за српсата новинска агенција Танјуг, Заев вели дека земјата нема алтернатива и дека ...

Касами: Ако земјата не добие датум за преговори, Владата ќе мора да падне

MakPress - 16.10.2019

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, изјави дека ако државата не отпочне преговори со Европската Унија, владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат предвремени избори. „Ние како Беса се надеваме дека ЕУ ќе се надмине себеси и во ...

Касами: Ако не добиеме датум за преговори, оваа влада е мртва, време е за предвремени избори

МКД - 16.10.2019

Aко државата не почне преговори со Европската Унија, Владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат предвремени избори, изјави Биљал Касами, претседателот на Беса. „Ние како Беса се надеваме дека ЕУ ќе се надмине себеси и во интерес на ...

ФОКУС: Власта не планира брзи парламентарни избори и без датум за преговори со ЕУ

Курир - 17.10.2019

Недобивањето на датум за преговори со Европската унија нема по автоматизам да предизвика брзи предвремени парламентарни избори, бидејќи, како што брифираат партиски извори за Фокус , владејачките партии што го контролираат парламентарното мнозинство ...

Недобивањето на датум за преговори со ЕУ нема по автоматизам да предизвика брзи предвремени парламентарни избори

Скопје1 - 17.10.2019

Недобивањето на датум за преговори со Европската унија нема по автоматизам да предизвика брзи предвремени парламентарни избори, бидејќи, како што брифираат партиски извори за Фокус, владејачките партии што го контролираат парламентарното мнозинство ...

Опозицијата бара предвремени избори – Села: Ако нема датум, треба да има избори и техничка влада

4NEWS - 17.10.2019

Предвремени парламентарни избори бараат опозициските партии доколку земјава не добие датум за почеток на преговорите. Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села синоќа во Клик Плус рече доколку Заев е сериозен во своите изјави, тогаш треба да ...

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Локално - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

24Инфо - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не” за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен” на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама - Нема предвремени избори и ако ЕУ каже „не“ за преговори

Р.С.Европа - 18.10.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа.

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Република - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

+инфо - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Доколку не се отворат преговори со ЕУ, Албанија нема да има предвремени избори

iPortal - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

И Рама не дава предвремени избори

PressingTV - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Опсервер - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Нема предвремени избори ако нема датум за преговори со ЕУ

Нова ТВ - 18.10.2019

Доколку лидерите ан ЕУ кажат „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама – Нема предвремени избори и ако ЕУ каже „не“ за преговори

Вечер Прес - 18.10.2019

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа.

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Либертас - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

CivilMedia - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Рама: Нема предвремени избори ако не се отворат преговори со ЕУ

Нетпрес - 18.10.2019

Доколку Советот на Европа каже „не“ за отворање преговори на Албанија со ЕУ, нема да има предвремени избори и Владата ќе ја продолжи со својата работа. Ова за емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Топ канал го изјави албанскиот премиер Еди Рама, ...

Касами и Села бараат оставка од Заев

Нетпрес - 18.10.2019

Опозиционите партии од албанскиот политички блок Беса и Алијансата на Албанците бараа оставка од премиерот Заев. По најавите од Брисел за недобивање на датум за преговори, партиите велат дека е потребно веднаш да се одржат предвремени парламентарни ...

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на владата, потребни се предвремени избори

+инфо - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Сител - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Канал5 - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни се предвремени избори

А1 On - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами бара предвремени избори: Недобивањето датум е неуспех на Владата

Press24 - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Независен - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Курир - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Република - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Недобивањето датум е неуспех на Владата, Касами бара предвремени избори

МКД - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската Унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Движењето Беса на лидерската средба ќе побара предвремени избори

iPortal - 18.10.2019

Откако лидрите на државите членки на ЕУ не постигнаа согласност за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за преговори, денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес-конференција на која меѓу другото побара оставка од премиерот Заоран Заев, а ...

И Касами бара оставка од владата: Од денес земјава е во длабока криза

Фокус - 18.10.2019

Лидерот на БЕСА Биљал Касами оцени дека недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија е неуспех на владата и воедно побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

MakPress - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Касами бара оставка од Владата: Вели нејзин неуспех е недобивањето датум за преговори

ММС - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската Унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.