TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јагањац го има голот на колото во СЕХА (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.02.2018

Левиот бек на Металург, Халил Јагањац доби најмногу гласови во изборот на гол на 13. коло во СЕХА-лигата. Тој се најде пред конкурентите меѓу кои беше и Јања Војводиќ од Вардар. Трката беше тесна, но Јагањац успеа да победи така што неговиот погодок ...

И покрај сите проблеми, борбеноста не згаснува – Металург тесно поразен во Загреб

24 Вести - 13.02.2018

Ракометарите на Металург за миг повторно заборавија на проблемите со неисплатени плати, па одиграа уште достоен натпревар на гости против Загреб, кој, сепак на крајот ја оправда фаворитската улога и славеше со 30:28.

Металург пружи силен отпор но немаше сили за изненадување против Загреб

МКД - 13.02.2018

Во драматична завршница, Металург загуби на гостувањето кај Загреб во СЕХА лигата, домаќините на се радуваа на победа од 30-28 Тимот од Автокоманда пружи силен отпор на гостувањето кај шампионот на Хрватска, избраниците на Александар Јовиќ во првиот ...

Јовиќ: Одбраната мораше подобро, Загреб заслужи победа

Gol.mk - 14.02.2018

По средбата Загреб – Металург и минималната победа на хрватскиот шампион од 30-28, тренерот на македонскиот вицешампион, Александар Јовиќ го анализираше надигрувањето. Младиот тренер не е незадоволен од своите момци, иако смета дека подобриот тим ги ...

Сарачевиќ: Не го „скршивме“ Металург порано, бидејќи немавме решение за Јагањац

Gol.mk - 14.02.2018

Златко Сарачевиќ го презеде кормилото на ППД Загреб од Касим Каменица и полека ја наметна својата филозофија на игра на младиот тим на поранешниот европски првак. „Плинарите“ го совладаа Металург со 30-28, а тренерот на победничката екипа по ...

Александар Јовиќ: Загреб ја заслужи победата

РК Металург - 13.02.2018

По средбата Загреб – Металург, се одржа редовната прес-конференција. Своите коментари ги дадоа тренерите и играчите на двата тима. . Александар Јовиќ: “ Верувам дека одигравме добар натпревар.

Силниот отпор на Металург недоволен за бодови во Загреб

РК Металург - 13.02.2018

Металург ја загуби средбата од 14. коло, која во Загреб ја одигра со екипата на ППД Загреб. Поразени сме со резултат 30:28 (15:13), иако во текот на целиот натпревар бевме во позиција да се бориме за двата бода.

Металург машки се бореше но на крај загуби кај ППД Загреб

СуперСпорт - 13.02.2018

Тимот на Металург претрпе тесен пораз на гостувањето во ППД Загреб со 30:28. Избраниците на Александар Јовиќ прикажаа храбра игра, но немаа сили до крај за да го изненадат противникот. Почетокот на натпреварот беше израмнет се до 20.

Младиот Металург се бореше машки, но загуби во Загреб

Gol.mk - 13.02.2018

Ракометарите на Металург запишаа нов пораз во рамките на СЕХА лигата, откако во рамките на 14. коло подобар од нашиот претставник беше ППД Загреб со резултат 30-28 (15-13). За тимот од Автокоманда на денешниот натпревар поради повреда дел од тимот ...

Младиот Металург се држеше додека имаше сили во Загреб

Екипа - 13.02.2018

Ракометарите на Металург претрпеа нов пораз на гостински терен во СЕХА-лигата, овојпат на дуелот во Загреб против истоимениот противник со резултат 30-28. Подмладениот состав на македонскиот вицешампион добро му парираше на реномираниот ривал, но ...

Металург солиден во Хрватска, но Загреб за нијанса посилен! (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Металург доживеа нов пораз во СЕХА-лигата, овој пат на гостувањето кај Загреб, со 28-30, во близок и многу често рамноправен натпревар. Хрватскиот шампион не можеше да биде мирен до последните секунди, но среќа Домагој Павловиќ погоди за конечните ...

Борбениот Металург загуби во Загреб

Дерби - 13.02.2018

Ракометарите на Металург се прикажаа во солидно светло на вечерашното гостување кај ППД Загреб во СЕХА лигата, но таа нивна игра и борбеност не се покажаа како доволни за изненадување и домаќините обезбедија триумф од 30-28.

„Металурзите“ со повеќе од достоен отпор во Загреб

SportMedia - 13.02.2018

Металург тргна по изненадување, но во Загреб успеа да пружи само чесен отпор и покрај лошата ситуација во клубот и бројните проблеми, ракометарите одиграа добар меч. Избраниците на Александар Јовиќ на крајот го забележаа осмиот пораз во СЕХА-лигата, ...

СЕХА: Нов пораз на Металург, овој пат со пристоен резултат

Спортклуб - 13.02.2018

Металург вечерва се избори за сепак каков таков, пристоен пораз на гостувањето кај „Плинарите“ во Загреб со 30:28. Момците на Александар Јовиќ беа блиску до резултатот и предноста на домаќинот, но не успејаа да направат нешто повеќе од ова.

Нов пораз за Металурзите во СЕХА лигата

Спортски - 13.02.2018

Екипата на Металург запиша нов пораз во СЕХА лигата од тимот на Загреб со 30:28. Немаа сила ракометарите од Автокоманда до крај да му парираат на противникот, иако во поголлемиот дел од мечот беа конкуренти.

Металург со нов пораз во СЕХА

Локално - 13.02.2018

Екипата на Металург вечерва загуби од ППД Загреб со 30:28 (15:13) во средба од 14. коло на СЕХА лигата. Тимот од Атвтокоманда во поголемиот дел од дуелот играше рамноправно, но неколкуте грешки на крајот на првото полувреме и во средината на ...

Загреб се намачи со Металург, но успеа да освои бодови

24 Ракомет - 13.02.2018

Во меч од 14. коло од СЕХА-лигата, екипата на ППД Загреб дојде до победа од 30:28 против Металург, а ова беше далеку потешко од очекувањата бидејќи металурзите се со далеку помлад состав отколку во првиот дел од сезоната.

ВИДЕО: Јагањац стрелец на голот на колото во СЕХА-лигата

Gol.mk - 13.02.2018

Ракометарот на Металург, Халил Јагањац победи во анкетата за најдобар гол во СЕХА-лигата, во рамки на 13. коло од регионалното натпреварување. Во дуелот против Војводина и победата на тимот од Автокоманда, одличниот шутер со силен удар го совлада ...

СЕХА: Пораз на Металург во Загреб

TopSport - 13.02.2018

ППД Загреб забележа рутинска победа над Металург 30:28 (15:13) во рамките на 14.коло во СЕХА лигата. Металург го забележа осмиот пораз и остана седмата позиција со 16 бода, а Загреб со десеттата стигна до 31.

„Металургот“ Јагањац, стрелец на најубавиот гол во СЕХА

Екипа - 13.02.2018

Халил Јагањац е стрелец на најубавиот гол во минатото коло од СЕХА-лигата, избраа ракометните фанови од регионот. Левиот бек на Металург беше во конкуренција со еден од погодоците постигнати на дуелот со Војводина, по што собра најмногу гласови во ...

НЕМА ПАРИ АМА ИМА ЖЕЛБА: Металург по изненадување во Загреб

SportMedia - 13.02.2018

Ракометарите на Металург по кој знае кој пат покажаа дека се посилни и поголеми од сите проблеми, па така уште еднаш собраа сили и отпатуваа за Загреб, каде попладнево (19 часот) се среќаваат со хрватскиот првак ППД Загреб.

Металург му гостува на Загреб во желба за нови бодови во СЕХА

24 Ракомет - 13.02.2018

Денеска и утре ќе бидат одиграни средбите од 14. коло во СЕХА-лигата, а македонските тимови натпреварите ги играат вечерва од 19 и од 20:45 часот. Први на терен излагаат металурзите кои се во Загреб и му гостуваат на истоимениот тим.

(Видео) Халил Јагањац стрелец на еден од петте најубави голови во 13. коло на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.02.2018

Бекот на Металург Халил Јагањац е стрелец на еден од петте најубави голови во 13. коло на СЕХА-лигата. Покрај Халил Јагањац, во изборот се и остварувањата на Јања Војводиќ (Вардар), Марин Сипиќ (Нексе), Јака Малус (Цеље ПЛ) и на Рајко Продановиќ ...

Јоновски сè уште игра за Металург?! (ФОТО)

24 Ракомет - 13.02.2018

На прес конференцијата во пресрет на дуелот против Металург, кој е дел од 14 коло во СЕХА Лигата, тренерот на „плинарите“ Златан Сарачевиќ, во изјавата за очекувањата од натпреварот имаше неколку гафови.

„Ако не го сфатиме Металург сериозно, тогаш….“

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб загубија на последниот натпревар од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, па ќе сакаат да ја искористат средбата со Металург во СЕХА Лигата, како добра подготовка за следниот предизвик во ЛШ, Нант.

Металург му гостува на Загреб, Вардар го чека Целје...

Н.Македонија - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб ги имаат вториот најдобар напад со 379 реализации (29,1 по натпревар) и втората најдобра одбрана со 333 примени гола (25,6 по натпревар) веднаш зад македонскиот првак Вардар Ракометарите на Металург и на Вардар денеска треба ...

Јовиќ: Загреб е изразит фаворит, но ние имаме млад тим кој секого може да изненади

Gol.mk - 13.02.2018

ППД Загреб предводен од Златко Сарачевиќ денес ќе го пречека Металург во рамки од 14. коло од СЕХА лигата. Александар Јовиќ ќе ги води момците на ова тешко гостување на кое верува дека може да се изненади фаворитот.

Сарачевиќ: Металург има фина „екипица“

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб загубија на последниот натпревар од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, па ќе сакаат да ја искористат средбата со Металург во СЕХА Лигата, како добра подготовка за следниот предизвик во ЛШ, Нант.

Загреб без десни бекови против Металург

24 Ракомет - 13.02.2018

На натпреварот против Металург од 14 коло во СЕХА Лигата, хрватскиот шампион Загреб нема да смета на услугите на десниот бек Марио Вуглач. Тој заработи повреда на дуелот од ЛШ против Висла Плоцк и ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната.

Не се може без Вардар и Металург (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.02.2018

Изборите за најдобар гол и најдобра одбрана во СЕХА лигата никако не можат да минат без претставник од македонските тимови Вардар и Металург. За најдобра одбрана на 13 коло во конкуренција беа Мартин Томовски и Страхиња Милиќ, додека за најдобар гол ...

Ракометарите на Металург се смилуваа, отпатуваа во Загреб

SportMedia - 12.02.2018

Штрајкот во Автокоманда е одложен. Иако ситуацијата во таборот на Металург и натаму е иста, сепак ракометарите одлучија уште еднаш да ја покажат својата големина и професионалност. Денеска се качија во авионот за Загреб, каде утре ќе ги одмерат ...

Сарачевиќ: Играме против Металург кој нема императив во СЕХА, нашата цел е само победа

Gol.mk - 12.02.2018

Утре, екипата на ППД Загреб ќе го одигра првиот официјален меч пред својата публика во 2018 година. На гости кај хрватскиот прволигаш доаѓа Металург, кој загуби во Скопје во првиот меѓусебен меч во регионалната лига.

Металург замина за Загреб

РК Металург - 12.02.2018

Македонскиот вицешампион пред малку замина за Загреб, каде утре го чека средба со екипата на ППД Загреб. Се работи за натпревар од 14. коло на СЕХА-лигата, кој е закажан со почеток во 19 часот.

Затишје пред нова бура или…? Металурзи се опарија и заминаа на мегдан со Загреб

24 Ракомет - 12.02.2018

Дали е ставен крај на напнатата ситуација од мината недела во Автокоманда или ова е само затишје пред нова бура, ќе дознаеме наскоро. Во меѓувреме ракометарите на Металург се „опарија“ и заминаа на мегдан на Загреб во хрватската престолнина.

Јовиќ: Треба да поработиме на одбраната и да ги намалиме грешките...

Н.Македонија - 14.02.2018

Јовиќ: Треба да поработиме на одбраната и да ги намалиме грешките Екипата на Металург синоќа одигра добар меч против ППД Загреб во хрватската престолнина, но загуби од домаќинот со 30:28 во рамките на 14 коло од регионалната СЕХА лига.

Јовиќ: Треба да поработиме на одбраната и да ги намалиме грешките

Sport M - 14.02.2018

Екипата на Металург синоќа одигра добар меч против ППД Загреб во хрватската престолнина, но загуби од домаќинот со 30:28 во рамките на 14 коло од регионалната СЕХА лига. Тренерот на тимот од Автокоманда, Александар Јовиќ, му честиташе на противникот ...