TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пркосниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ продолжува на употреба на името „Македонија“ во услови на дипломатски тензии

Lider - 16.05.2024

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, цврсто стои на употребата на „Македонија“ за уставното име на државата, повторувајќи го ставот на претседателката Силјановска. И покрај тензиите околу Договорот од Преспа со Грција, Мицкоски се залага за ...

Мицкоски во јавните настапи ќе користи „Македонија“ и „македонски“

Сител

Грчки медиуми: По Силјановска Давкова, и Мицкоски го користи оспореното име

Либертас

Достоинствена заклетвата на претседателката Силјановска Давкова – повикувам на добрососедски односи, а не на закани, вели Мицкоски

Lider

(ФОТО) За Грците нема „Северна“ туку само „Скопје“: Кој го прекршува Преспанскиот договор?

Lider

Жал ми е Брисел, шест години бевме трпеливи со Грција

Н.Македонија

Преспанскиот е дел од македонските институции, ама ние ќе си викаме Македонија, вели Мицкоски

Сакам да кажам

ММС Фактор Република

Грчките медиуми за изјавата на Мицкоски: Нова провокација од Северна Македонија

Сител - 16.05.2024

Денешната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски предизвика реакции во грчките медиуми, кои коментираат дека станува збор за „нова провокација од Северна Македонија“, дека идниот премиер „ја следи линијата на претседателката Сиљановска“, ...

Грчките медиуми за изјавата на Мицкоски: Нова провокација од Северна Македонија

Zoom

Грчките медиуми ја оценија како провокација изјавата на Мицкоски: Ќе ја нарекувам мојата земја како што сакам, ако не ви се допаѓа, одете во Хаг

Нетпрес

Нови реакции во Грција по изјавата на Мицкоски

МКД

Катимерини: Мицкоски инсистира на името Македонија

Канал5 - 16.05.2024

Грчкиот весник Катимерини пишува дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски инсистира на коритење на името Македонија. Лидерот на централно-десничарската националистичка партија ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски, инсистира да се користи терминот ...

МИЦКОСКИ ИНСИСТИРА НА МАКЕДОНИЈА „Катимерини“ објави дека ги повикал грчките компании да инвестираат кај нас

+инфо

Катимерини: Мицкоски, по стапките на Силјановска Давкова, инсистира на терминот „Македонија“

Вечер Прес

Мицкоски: Свечената заклетва на Силјановска беше достоинствена, наше право како во јавноста ќе ја нарекуваме државата и ...

Курир - 16.05.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање пред Самитот Македонија 2025, во врска со свечената заклетва на претседателката Силјановска Давкова истакна дека таа беше достоинствена и дека очекувал честитка од ...

Мицкоски по реакциите од Грција и ЕУ: Мое човеково право е како ќе ја нарекувам сопствената држава

360 степени

Мицкоски: Основно човеково право на секој е како ќе ја нарекува својата држава, од јужниот сосед добивме политички мускули

ТВ21

(Видео) Јужниот сосед покажа мускули, наместо да честитаат, мое човеково право е како ќе ја нарекувам државата, рече Мицкоски за реакциите од Грција

Скопје1

Мицкоски: Наместо честитки од Грција, добивме политички мускули

Независен

Мицкоски: Очекувам да се користат термините Македонија и македонски, со тоа нема прекршување на Преспанскиот договор

Слободен Печат

Мицкоски: За разлика од Грција, Преспанскиот договор е дел од македонските институции

Макфакс

Опсервер Фокус Канал5 Денешен 24Инфо Р.С.Европа Вечер Прес Lider

Мицкоски: Додека давам изјави или се обраќам, и јас, а очекувам и Сиљановска, да се користат термините Македонија и ...

А1 On - 16.05.2024

Достоинствена беше заклетвата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова, очекував честитка од јужниот сосед за убедливиот триумф, но за жал, добивме политички мускули, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Од Грција очекував честитки, а не политички мускули, повикувам на добрососедски и пријателски односи

Либертас

Мицкоски: Од Грција очекував честитки, а не политички мускули, повикувам на добрососедски и пријателски односи

365

Мицкоски: Од Грција очекував честитки, а не политички мускули, повикувам на добрососедски и пријателски односи

Локално

Мицкоски: Ги повикувам грчките компании да инвестираат во Македонија

МКД

Мицкоски: Од Грција очекував честитки, а не политички мускули, повикувам на добрососедски и пријателски односи

Zoom

МИЦКОСКИ ПОВИКА НА ДОБРОСОСЕДСКИ ОДНОСИ На нивните политички мускули нема да одговорам со споменици и со преименување автопати

+инфо

Сител Пулс24 Deutsche Welle Н.Македонија MakPress

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Либертас - 15.05.2024

Ставовите од ЕУ и НАТО, но и внатрешните реакции во Грција, односно позициите на опозициските партии и секако на Владата во однос на Договорот од Преспа и понатаму се во фокусот на грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Слободен Печат

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Бриф

Катимерини: Атина ја чека новата влада во Скопје за да види каде ќе одат соседите

Телма

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Press24

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

А1 On

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Н.Македонија

Zoom Курир PressingTV 24 Вести MakPress