TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев, Рама и Вучиќ на нова средба во Охрид

Сител - 09.11.2019

Мал шенген се враќа на голема врата во Охрид.Трилатералните средби помеѓу властите на Македонија,Србија и Албанија за олеснување на протокот на стоки ,услуги ,капитал и луѓе кои ќе допринесат за стабилност на економскиот развој посветен на ...

Охрид под полициска опсада поради средбата Заев-Вучиќ-Рама

Слободен Печат - 09.11.2019

лидерите Македонија, Србија и Албанија, Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама ќе ги продолжат разговорите за т.н. Мал шенген. Како што пренесува Танјуг, на сите улици во градот има засилено полициско присуство, а градот го надлетува хеликоптер.

„Мал Шенген“ утре на агендата на лидерите од Западен Балкан во Охрид

Канал5 - 09.11.2019

Утре во Охрид, премиерот Зоран Заев ќе биде домаќин на трилатералната работна средба на која ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на албанија, Еди Рама. На агендата е т.н.

Нова трилатерална средба на лидерите од Западен Балкан - Заев, Вучиќ и Рама

24 Вести - 09.11.2019

Со посебен сообраќаен режим и високо полициско обезбедување, Охрид ги пречекува лидерите на Западен Балкан, премиерот Заев, претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама кои утре на охридското крајбрежје ќе ја одржат ...

Иницијативата „Мал Шенген“ продолжува во Охрид

Телма - 09.11.2019

Уште еден чекор од иницијативата „Мал Шенген“, а голем исчекор во унапредувањето на соработката меѓу земјите од Западен Балкан. Викендов, Охрид е домаќин на трилатерална работна средба на лидерите на Македонија, Србија и Албанија.

ОХРИД ПОД ОПАСАДА, БЕЗБЕДНОСТ НА НАЈВИСОКО НИВО: Се дочекуваат Вучиќ, Рама и Заев

Фактор - 09.11.2019

Главната туристичка дестинација на Македонија, Охрид, е под опсада денес поради пристигнувањето на претседателот на Србија и премиерот на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, како и домаќинот, премиерот Зоран Заев, кои ќе ги продолжат разговорите ...

ОХРИД ПОД ОПСАДА: Полиција на сите страни надлетуваат хелихоптери- пристигнаа ВУЧИЌ И РАМА!

Магазин - 09.11.2019

Главната туристичка дестинација во Република Македонија, Охрид денеска е под опсада поради доаѓањето на српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама, како и домаќинот Заев кој во овој град ќе ги продолжи разговорите за ...

Заев-Вучиќ-Рама во Охрид ќе разговараат за економската соработка во регионот

MakPress - 09.11.2019

Инцијативата за воспоставување поинтензивна економска соработка на државите од Западен Балкан и најавуваниот договор т.н. „мал шенген“ се очекува да биде доминантна тема на разговорите во рамки на трилатералната средба на премиерите на Македонија и ...

Чекајќи ја ЕУ се договара „Мал Шенген“

Expres - 09.11.2019

Македонскиот премиер денеска во Охрид ќе биде домаќин на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама. Централна тема на средбата се очекува да биде договорот за „Мал Шенген’ за кој тројцата политичари неодамна во ...

ЌЕ СЕ ДОГОВОРААТ ЗА „МАЛ ШЕНГЕН“: Вучиќ и Рама гости на Заев во Охрид

Фактор - 09.11.2019

За денеска е најавена уште една средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама со премиерот Зоран Заев. Домаќин ќе биде Охрид а токму таму на маса ќе се најде договорот кој тројцата политичари го договораат за „мал ...

Палмер: "Иницијативата на Македонија, Србија и Албанија има поддршка од САД"

Точка - 08.11.2019

"Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка", рекол Метју Палмер во Женева. "Европската перспектива на Западен Балкан која е основа на американското ангажирање во регионот подолго од 20 години не се промени и нема да се ...

Палмер: „Мал Шенген” ја има поддршкта од САД

Слободен Печат - 08.11.2019

Според него структурата на иницијативата е отворена, и во неа има место за Црна Гора, БиХ и Косово. Мал Шенген” е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар ...

И Палмер поддржува „Мал Шенген“

Expres - 08.11.2019

„Мал Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка“, изјаву заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер. Тој вели дека европската перспектива на Западен Балкан, која е основа на ангажманот на САД во регионот повеќе од 20 ...

Османи: Во Охрид се поканети сите лидери од Западен Балкан

Фактор - 08.11.2019

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во своето последно интервју вели дека претстојниот викенд во Охрид се поканети сите лидери од земјите од Западен Балкан како продолжување на иницијативата за формирање на „мини-шенген“ зоната.

Како една реченица го заживеа моделот на „двете Германии“ за Косово

МКД - 08.11.2019

Во отсуство на какви било назнаки во кој правец би можел да почне дијалогот меѓу Белград и Приштина, кога ќе биде продолжен, една реченица на специјалниот претставник на американскиот Стејт департмент Метју Палмер ја даде насоката.

Палмер: „мал Шенген” има поддршка од САД

24Инфо - 08.11.2019

„Мал Шенген” е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Mал Шенген“ има поддршка од САД

Нова ТВ - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Република - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Опсервер - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Мал Шенген“ има поддршка од САД

А1 On - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Либертас - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Нетпрес - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Mал Шенген“ има поддршка од САД

Сител - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Mал Шенген“ има поддршка од САД

4NEWS - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Поддршка од САД за „мал Шенген“

Р.С.Европа - 08.11.2019

Иницијативата за „мал Шенген“ има поддршка од САД, изјави заменик-помошникот на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. Тој вели дека тоа е иницијатива која ветува.

Палмер: „Мал Шенген“ има поддршка од САД

MakPress - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Помпео: САД ја поддржува идејата за „Мал Шенген“

Фокус - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: Мал Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка

Press24 - 08.11.2019

Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка", рекол Метју Палмер во Женева. "Европската перспектива на Западен Балкан која е основа на американското ангажирање во регионот подолго од 20 години не се промени и нема да се ...

Работна средба на лидерите од Западен Балкан утре во Охрид

24Инфо - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...

Работна средба на лидерите од Западен Балкан утре во Охрид

Либертас - 09.11.2019

– Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...

Работна средба на лидерите од Западен Балкан утре во Охрид

Курир - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...

Работна средба на лидерите од Западен Балкан во Охрид

Канал5 - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди Рама.

Вучиќ и Рама гости на Заев во Охрид

Независен - 09.11.2019

За денеска е најавена уште една средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама со премиерот Зоран Заев. Средбата че биде во Охрид каде ќе се најде договорот за „мал Шенген“.

Работна средба на лидерите од Западен Балкан утре во Охрид

Нетпрес - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...

Утре во Охрид: Работна средба на Заев, Вучиќ, Рама, Звиздиќ и Секулиќ

Денешен - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...

Работна средба на лидерите од Западен Балкан утре во Охрид

Вечер - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...

Работна средба на лидерите од Западен Балкан утре во Охрид

CivilMedia - 09.11.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на трилатералната работна средба на лидерите на Западен Балкан што утре ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат уште и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Албанија, Еди ...