TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Побарани оставки од бугарски министри, а во Македонија министрите гонат службеници за кобната несреќа

Курир - 25.11.2021

Иако сѐ уште трае истрагата и не се знаат точните причини за несреќата со македонскиот автобус во Бугарија во која загинаа 45 лица, веќе се констатирани низа сериозни пропусти кои се направени од страна на институциите.

На местото на несреќата биле пронајдени 44 трупови, од автобусот скокнале 8 лица

Телма

Уапсен Бугаринот што пишуваше шокантни коментари на фејсбук за несреќата

Независен

Наскоро почнува конференцијата на бугарското обвинителство за истрага на трагедијата

Алсат-М

Трет ден на жалост по трагедијата кај „Струма“: Пред тагата сите сме еднакви

МКД

Работам во итната служба 25 години, ова е една од најстрашните несреќи

Н.Македонија

Бугарски експерти: Делницата на автопатот „Струма“ каде изгоре автобусот ја правеше македонска компанија

Нова ТВ

Фактор Локално Фокус 360 степени Сител МКД Deutsche Welle Либертас

Приведено лице во Софија: Пишувал навредливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Нова ТВ - 25.11.2021

Полицијата приведе 24-годишен маж кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот „Струма“ кои се некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштуваат од бугарското МВР.

Бугарско МВР: Уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Слободен Печат

Приведено едно лице од Софија – објавувал ксенофобични коментари поврзани со несреќата

ТВ21

Бугарската полиција привела 24-годишно момче за ширење говор на омраза по катастрофата на автопатот „Струма“

PressingTV

Приведено лице од Софија – објавувал ксенофобични коментари поврзани со несреќата

4NEWS

Во Софија уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Курир

МЛАД БУГАРИН Е УАПСЕН ЗАТОА ШТО НА ФЕЈСБУК ПИШУВАЛ НЕГАТИВНИ КОМЕНТАРИ ЗА НЕСРЕЌАТА - казната е затвор од една до четири години

Фактор

24Инфо 24 Вести Опсервер MakPress Бриф

ВО ЖИВО | Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Слободен Печат - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма” кога автобус на превозникот „Беса транс” враќајќи се од Истанбул се ...

(Живо) Прес-конференција на бугарското Обвинителство за истрагата за автобуската несреќа

Нова ТВ

Во живо: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Точка

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Курир

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија (во живо)

Frontline

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија (во живо)

Либертас

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Lider

Независен Република ТВ21

Несоодветната патна сигнализација можна причина за трагедијата

Н.Македонија - 25.11.2021

Повеќето бугарски сообраќајни експерти сметаат дека освен потенцијална грешка на возачот или проблем со автобусот, не треба да се исклучи ниту можноста несреќата да е предизвикана од лошата состојба на патот и несоодветната сигнализација покрај ...

Официјално: Загинати се 44 патници, не 45

Кајгана

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за 7 дена, преживеаните патници се во шок по несреќата

Локално

Уапсен Бугаринот кој автобуската несреќа ја нарече огнено шоу со македонска скара

Сител

Автобуската несреќа поттикна голем интересот кај светските медиуми

Алсат-М

МАПА: Сите големи несреќи кои досега ја погодиле Македонија

Слободен Печат

Отстранети полициските барикади-екипата на Телма на местото на ужасната сообраќајна несреќа

Телма

360 степени 360 степени Телма Телма Точка Мастило Сакам да кажам 360 степени

ТАКОВ АВТОБУС НЕ МОЖЕ ТОЛКУ БРЗО ДА ИЗГОРИ, СО ТОЛКУ ЖРТВИ Превозник од Бугарија спори со теориите на самонаречени ...

+инфо - 25.11.2021

Сите автобуси произведени по 2018 година, а посебно од марката „мерцедес“, каков што бил автобусот на „Беса транс“, имаат вградени сигурносни системи, кои вклучуваат и противпожарна инсталација.

Превозник од Бугарија: Апсурдно е како автобусот изгорел за толку кратко време

Фокус

ВИДЕО | Превозник од Бугарија: Апсурдно е како автобусот изгорел за толку кратко време

Слободен Печат

(видео) ЕКСПЕРТ ОД БУГАРИЈА: Несфатливо е нов автобус од марка и тип како тој на Беса транс да изгори толку брзо и да има толку многу жртви

Денешен

Превозник од Бугарија: Новите автобуси имат вградени сигурносни системи, апсурдно е да изгори за толку кратко време

Скопје1

ВИДЕО | Превозник од Бугарија: Апсурдно е како автобусот изгорел за толку кратко време

Либертас

Превозник од Бугарија не се согласува со експертите: Таков автобус не може толку брзо да изгори и да има толку многу жртви

Република

Трет ден на жалост поради трагичната автобуска несреќа

Р.С.Европа - 25.11.2021

Во Северна Македонија денеска е трет ден на жалост за трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица додека седуммина беа повредени, главно македонски државјани. Македонската влада завчера прогласи тридневна жалост во текот на ...

Трет ден на жалост поради 45 загинати во трагичната автобуска несреќа

Frontline

Бугарското обвинителство утре ќе ги соопшти првичните сознанија

24 Вести

Ден на жалост во С. Македонија и Бугарија поради трагичната автобуска несреќа

Р.С.Европа

Ден на жалост во Македонија и Бугарија поради трагичната автобуска несреќа

Либертас

Трет ден на жалост поради трагичната автобуска несреќа

Алсат-М

МАКЕДОНИЈА ОБВИЕНА ВО ЦРНО: Жалост втор ден за автобуската трагедија

Фактор

24Инфо Бизнис Вести Независен Телма Курир Frontline Слободен Печат Deutsche Welle

Има траги на кочење на автобусот, возачот не заспал, тврди бугарски тркач со автомобили

МКД - 24.11.2021

Има траги на кочење на автобусот, возачот не заспал, тврди бугарски тркач со автомобили Румен Дунев, инаку тркач со автомобили ја демантира едната од верзиите за причините за несреќата, дека немало траги од кочење и дека возачот заспал.

Бугарските експерти тврдат: Возачот не заспал, имало траги од кочење уште пред првиот удар

Вечер Прес

Избледени ознаки, немање патна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка - бугарски експерти со можни причини за несреќата

Press24

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

ТВ21

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Нова ТВ

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Lider

Експерти за БНТ: Веруваме дека прво дошло до експлозија во автобусот, има пат на кочење – возачот не спиел

Курир

Независен +инфо PressingTV Опсервер Фокус MakPress Бриф Нетпрес

„Се гледаше и големо разлевање на гориво“ – Пиргов за ТВ21 ја раскажа својата верзија за несреќата

ТВ21 - 24.11.2021

Васко Пиргов, секретар за безбедност во Перник и еден од сведоците на несреќата, за ТВ21 ја објасни својата верзија за страшната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија. Тој вели дека на местото на несреќата се гледало и големо разлевање на ...

Втор ден истрага – технички проблем, човечка грешка или лошата сигнализација?

Канал5

„Се гледаше и големо разлевање на гориво“ – Пиргов ја раскажа својата верзија за несреќата

4NEWS

Пиргов повтори: Имало туби со бензин на местото на резервното тркало, автобусот пламнал за 15 секунди

Република

За 10 евра се пропуштаат автобуси со нелегално дополнително гориво

Фокус

Утре првични сознанија за причините за трагедијата

Алсат-М

Пиргов: Ако кај резервната гума имало туба со бензин тоа било кобно

Фокус

Слободен Печат МКД Скопје1 Либертас Вечер Прес Локално Сител Press24

ЛУЃЕТО КАШЛАА, ПОВРАЌАА И ВРЕСКАА: Млад пар раскажа како успеале да се спасат, преживеаната имала скршена нога уште ...

Курир - 24.11.2021

Стабилна е состојбата на преживеаните во трагичната несреќа која се случи вчера на автопатот Струма во соседна Бугарија, пренесува порталот „Onair.bg“. Додека автобусот се движел, удрил во тротоарот од десната страна, а потоа пукнала гума и настанал ...

„Луѓето кашлаа, повраќаа и врескаа“ - Младиот пар раскажа како успеале да се спасат

Press24

Сведоштво на Медина од Куманово која ја преживеа автобуската несреќа

Скопје1

Сведоштво на Медина од Куманово, која ја преживеа автобуската несреќа

Н.Македонија

Сведоштво на Медина од Куманово која ја преживеа автобуската несреќа

Точка

Сведоштво на Медина од Куманово која ја преживеа автобуската несреќа

MTM

Преживеана патничка: Автобусот удри во банкината, по што настана пожарот

Локално

Zoom Скопје1

Во пеплосаниот автобус најдени канти, луѓето што изгореле биле заробени и тоа е ужасно, вели бугарска новинарка

МКД - 24.11.2021

Репортерката на Бтв Мариета Николаева ја следеше реакцијата на институциите во првите часови по тешката сообраќајка со автобусот на автопатот „Струма“. Таа вели дека луѓето биле заробени, знаеле што ги чека и тоа било вистински ужас.

Бугарска новинарка за автобуската несреќа: „Возачот зад воланот бил еден од првите кои загинале, затоа вратите не се отвориле и луѓето останале заробени“

Точка

Мариета Николаева за трагедијата: Луѓето биле заробени, знаеле што следува и тоа е вистинскиот ужас

Фактор

Новинарка на БТВ: Возачот меѓу првите загинал затоа вратите останале затворени, луѓето биле заробени

Сител

Мариета Николаева за трагедијата: Луѓето биле заробени, знаеле што следува и тоа е вистинскиот ужас

Женски магазин

Што имало во тубите и дали се тие причина за пожарот во автобусот, се прашања на кои треба да одговори истрагата

ММС

Патниците врескаа како во хорор филм, го зедов чеканот и го скршив стаклото!

Вечер Прес - 24.11.2021

Херојот во стравотната несреќата во Бугарија, Сулејмани од Прешево, спаси шест лица меѓу кои и својата вереница Според преживеаниот патник и очевидец на настанот, младиот Љуљзим Сулејмани од Прешево, автобусот додека се движел удрил во тротоарот, ...

Исповед на преживеаниот граѓанин од Србија

Независен

Лулзим Сулејмани раскажа како се случила кобната несреќа во Бугарија

Фактор

Лулзим од Прешево со чекан го скршил стаклото и ја спасил свршеницата и пет лица/ВИДЕО

Вечер Прес

Меѓу преживеаните во несреќата во Бугарија е и српски државјанин, кој повреден помогнал во евакуација на патници

еМагазин

Преживеаниот од Прешево: Луѓето почнаа да повраќаат, со чекан го искршив стаклото и се спасив

Република

(ВИДЕО) Сведоштво на патникот од Прешево: Тркалата пукнаа, избувна пожар, имаше многу чад

Скопје1

Либертас Кумановски м. Kumanovo News Локално Бизнис Вести Скопје инфо Точка Женски магазин

Бугарски автотркач направи анализа за несреќата на македонскиот автобус: Се обидов да се ставам на местото на ...

Вечер Прес - 24.11.2021

Реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 лица, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи бугарскиот автомобилист Димитар Илиев кој има и академија за безбедност во сообраќајот.

Бугарски автомобилист направи реконструкција на автобуската несреќа со 45 загинати – предупредувачки знак лежи паднат од мај, друг знак е лошо поставен и сигнализацијата на банкините е распадната

Сакам да кажам

(ВИДЕО) Бугарски експерт направи детална анализа на патот: Нема знак, човекот не знае, гледа три ленти и преминува во најдесната лента

Бриф

(Видео) Бугарски автомобилист направи реконструкција на автобуската несреќа

Алсат-М

(Видео) Се обидов да се ставам на местото на возачот – автотркачот Димитар Илиев со анализа за несреќата на македонскиот автобус

Независен

ВИДЕО | Бугарски автотркач со своја анализа за несреќата: Се обидов да се ставам на местото на возачот

Слободен Печат

Во Бугарија се поставува прашањето за сигурноста на патниот правец и поставените знаци на патот

Мета

„Ваква катастрофа не сум видел“ – Пиргов, еден од првите кој пристигнал, за ТВ21 раскажува за несреќата

ТВ21 - 24.11.2021

Ова го изјави Васко Пиргов, секретар за безбедност во Перник и еден од сведоците на несреќата, односно еден од оние кои први пристигнале на местото на несреќата. Пред него биле само пожарникарите и полицијата.

„Ваква катастрофа не сум видел“ – Пиргов раскажува за несреќата

4NEWS

ВИДЕО | Спиеле во приколка во близина на несреќата: Гледавме како гори, но не можевме да помогнеме од силниот оган

Слободен Печат - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов заедно со уште двајца колеги работат на локација на 500 метри од ...

Сведок на несреќата во Бугарија: Пријдовме да помогнеме, но немаше начин

Н.Македонија

(ВИДЕО) Сведок кој гледал како се запалил автобусот проговоре за трагедијата

Скопје1

ГОРЕШЕ ПРЕМНОГУ БРГУ, НЕ МОЖЕВМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ Сведокот кој повикал помош бил прв на местото на несреќата (ВИДЕО)

+инфо

Сведок: Видов оган имаше излезено луѓе од автобусот, мирисаше на изгорено но не почувствував мирис на гориво

Сител

НЕГОВИОТ КОЛЕГА ПРВ ЈА ПРИЈАВИЛ ТРАГЕДИЈАТА – парчиња гума во пламен летаа неколку метри, преживеаните се спасиле за секунда (ВИДЕО)

Курир

Сведок на несреќата: Видовме како гори, а полицијата дојде по 17 минути

Press24

ТВ21 4NEWS Нетпрес 24Инфо

Телма од Софија со нови детали од истрагата за автобуската несреќа

Телма - 24.11.2021

Шест месеци ќе трае истрагата за есреќата во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени откако македонски автобус се запали на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград.

Истрагата ќе трае шест месеци: Причините за несреќата ќе се кажат наскоро, но не и виновниците

Република

Тече истрагата за автобуската несреќа во Бугарија, ќе се одземе лиценцата на превозникот

Бизнис Вести

Тече истрагата за автобуската несреќа во Бугарија, ќе се одземе лиценцата на превозникот

24Инфо

Трае истрагата за автобуската несреќа во Бугарија, на превозникот ќе му се одземе лиценцата

Курир

Втор ден жалост за жртвите од автобуската несреќа, тече истрагата за автобуската несреќа во Бугарија

МКД

Тече истрагата за автобуската несреќа во Бугарија

Алсат-М

Скопје инфо ТВ21 Нова ТВ +инфо Денешен Lider 4NEWS

Нови сознанија: Мантинелата од автопатот ја блокирала вратата на автобусот!? На тој дел од патот имало четири несреќи ...

Во Центар - 24.11.2021

Автобусот е во таква состојба што не може да се утврдат податоци од техничкиот уред кој го снима движењето на автобусот – тахографот. Се изгоре. Ова за Бугарското национално радио го изјави извршниот директор на Извршната агенција „Автомобилска ...

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

24Инфо

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Точка

Рановски: Важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот

Н.Македонија

Рановски: Важно е да откриеме дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Lider

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Centar

Проблем во истрагата: Тахографот што го бележил движењето на автобусот на „Беса транс“ е изгорен

еМагазин

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Независен - 24.11.2021

Автопатот „Струма“ во правец кон Софија повторно е отворен за сообераќај. Коловозната лента во реонот каде се случи несреќата на автобусот со македенски патници, кон Благоевград – Кулата останува затворена.

Автопатот „Струма” отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

24Инфо

Автопатот „Струма“ се отвори за сообраќај, лентата во реонот каде се случи несреќата на автобусот останува затворена

Press24

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Сител

Отворен за сообраќај автопатот „Струма“ во правец кон Софија, на другата коловозна лента се прави увид

МКД

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

MakPress

Османи: Нашите експерти се во Бугарија, но чекаат дозвола од бугарското обвинителство

Кајгана

Седницата на бугарската влада започна со минута молчење за жртвите

МКД - 24.11.2021

Седницата на техничката бугарска влада утрово започна со минута молчење во знак на почит за жртвите во несреќата на македонскиот автобус на автопатот Струма во која загинаа 45 патници, како и за деветте починати лица во пожарот во домот за стари ...

Владата во Бугарија денешната седница ја започна со едноминутно молчење

Lider

Бугарската влада ја започна седницата со едноминутно молчење

Сител

Бугарската влада ја започна седницата со едноминутно молчење

Либертас

Бугарската влада ја започна седницата со едноминутно молчење

MakPress

Видео: Бугарски автотркач со своја анализа за несреќата - предупредувачки знак лежи паднат од мај, друг знак е лошо ...

Точка - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и академија за безбедност во сообраќајот, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 лица.

Кој ќе сноси одговорност за паднатите знаци и распаднатите светла, прашува бугарскиот автомобилист Димитар Илиев

Република