TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи од Букурешт: Евроатлантската интеграција на земјите од Западен Балкан ќе обезбеди долгорочна стабилност во ...

Макфакс - 30.11.2022

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на вториот ден од НАТО Министерскиот состанок, што се одржува во Букурешт. Во фокусот на дискусиите, на кои учествуваа и министрите за надворешни работи на Финска, Шведска, Босна и ...

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

Точка

Османи на НАТО состанок на Северно-атлантскиот совет

24Инфо

Османи на НАТО министерски состанок во Букурешт: Пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО ќе ја зајакне трансатлантската безбедност

ТВ21

Османи на НАТО министерски состанок во Букурешт: Пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО ќе ја зајакне трансатлантската безбедност

4NEWS

Османи на НАТО-министерски состанок во Букурешт

Макфакс

Османи на НАТО министерски самит во Букурешт, во фокус актуелните безбедносни ризици

еМагазин

Опсервер Локално 360 степени Точка MTM Во Центар Бриф Zoom

Османи: Нова помош за Украина, воведуваме визи за руските дипломати

Телма - 30.11.2022

НАТО го заврши дводневниот состанокот на министрите за надворешни работи што од вчера се одржуваше во Букурешт, со дискусии за состојбата во Босна, Грузија и Молдавија како ранливи подрачја за можно руско влијание и потенцијална дестабилизација.

И по војната – војна?!

Н.Македонија

Османи во Букурешт: Се надевам ќе испратиме порака дека Западен Балкан е стратегиски важен за НАТО

360 степени

НАТО состанок во Букурешт – во 2008-ма добивме вето, сега на исто место Македонија носи одлуки

ТВ21

Османи: Да покажеме единство во осудата на агресијата, и поддршка на Украина

Сител

Османи од Букурешт: Доаѓаме тука како членка на НАТО да дадеме поддршка на Украина

ТВ21

Османи: 2008 година тука чекавме да станеме членка, еве денеска доаѓаме како членка на НАТО

4NEWS

Frontline Бизнис Вести Кумановски м. Zoom 24Инфо Слободен Печат Press24 ТВ21

ПЕТРОВСКА: Утрово во касарната Илинден им посакав успех на нашите припадници во НАТО – борбените групи во Романија и во ...

Денешен - 30.11.2022

Од касарната Илинден во Скопје, утрово им посакав успешна мисија на нашите припадници во НАТО – борбените групи во Романија и во Бугарија каде ќе покажат дека ние можеме да функционираме како еден систем, можеме да работиме заедно како една сила, ...

АРМ испрати војници во НАТО мисии, Петровска: Бидете горди бидејќи сте браникот на современите цивилизациски вредности

Локално

Петровска до припадниците на Армијата кои заминуваат во НАТО мисиите во Бугарија и Романија: вие сте браникот на современите цивилизациски вредности

24Инфо

Петровска до припадниците на АРМ: Вие сте браникот на современите цивилизациски вредности

Макфакс

Петровска до припадниците на АРМ: Вие сте браникот на современите цивилизациски вредности

Сител

Подготвени сме да браниме секоја педа сојузничка територија, рече Петровска и испрати војници во Романија и Бугарија

МКД

Петровска до припадниците на АРМ: Вие сте браникот на современите цивилизациски вредности

Press24

CivilMedia Frontline Курир Опсервер MTM Канал5 4NEWS MakPress

(ФОТО) Активна употреба на кодот МК за македонскиот јазик во НАТО

360 степени - 29.11.2022

Од МНР на официјалната веб-страница објавија фотографија на која се гледа дека на министерскиот состанок на НАТО во Букурешт кодот што се користи за македонски јазик е МК Во НАТО активно се користи кодот МК за означување на македонскиот јазик, а не ...

Активна употреба на кодот МК за македонскиот јазик во НАТО

24Инфо

Kодот МК за македонскиот јазик се употребува во НАТО

Локално