TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тилерсон повеќе не е прв дипломат на САД

Deutsche Welle - 13.03.2018

Веќе подолго време имаше шпекулации дека Рекс Тилерсон би можел да поднесе оставка или да биде отпуштен од функцијата. Сега тоа навистина се случи. А претседателот Трамп назначи и негов наследник.

Претседателот Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

Глас на Америка - 13.03.2018

На негово место место ќе биде назначен Мајк Помпео, актуелниот директор на ЦИА Претседателот на САД Доналд Трамп, преку Твитер истакна: „Му благодарам на Рекс Тилерсон за неговата служба. Џина Хаспел ќе биде новата директорка на Централната ...

Трамп го разреши Тилерсон, CIA првпат во историјата ќе ја води жена

Нетпрес - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти држаниот секретар Рекс Тилерсон, најавувајќи дека на должноста ќе го замени Мајк Помпео досегашниот шеф на Централната разузнавачка агенција CIA, којашто отсега призвпат во историјата ќе ја раководи ...

Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон

Кајгана - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, а за нов државен секретар е именуван шефот на ЦИА, Мајк Помпео. Трамп на Twitter му се заблагодари на Тилерсон за неговата работа и рече дека новиот државен секретар ...

Трамп го смени Тилерсон, Помпео нов државен секретар

Телма - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го смени државниот секретар Тилерсон

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер соопшти дека го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон со директорот на Централната разузнавачка агенција Мајк Помпео. „Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе стане наш нов државен секретар.

Трамп преку Твитер објави дека Тилерсон е сменет

Нова ТВ - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп штотуку преку Твитер потврди дека државниот секретар Рекс Тилерсон е сменет и дека на негово место доаѓа досегашниот директор на ЦИА Мајк Помпео. -Мајк Помпео, директорот на ЦИА, биде нашиот нов државен ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон од функцијата државен секретар

МКД - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и го замени со директорот на ЦИА Мајк Помпео. „Мајк Помпео директорот на ЦИА ќе стане наш нов државен секретар.

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон

Стандард - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го разреши државниот секретар Рекс Тилерсон, објави Би-Би-Си. Местото на Тилерсон ќе го преземе шефот на ЦИА, Мајк Помпео. На својот Твитер профил, Трамп му се заблагодари на Тилерсон за неговата работа и ...

Трамп го смени Тилерсон, Помпео назначен за нов американски државен секретар

Независен - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. На неговото место е поставен Мајк Помпео, објави Трамп на Твитер. „Мајк Помпео, досегашниот директорот на ЦИА, ќе биде новиот државен секретар и тој ќе ...

ТИЛЕРСОН ДОБИ ОТКАЗ: Трамп го постави директорот на ЦИА на негово место – Мајк Помпео е новиот државен секретар !

Маркукуле - 13.03.2018

Američki predsednik, Donald Tramp, otpustio je državnog sekretara Reksa Tilersona, a na njegovo mesto će doći direktor CIA Majk Pompeo. Американскиот претседател, Доналд Трамп, го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон, а на негово место го ...

Трамп го смени Тилерсон

Канал5 - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави Вашингтон пост. Шефот на ЦИА, Мајкл Помпео ќе го замени Тилерсон. Оваа информација ја потврди и Доналд Трамп на твитер.

Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон и го замени со шефот на ЦИА

Сакам да кажам - 13.03.2018

Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место го постави досегашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео. Тој му се заблагодари на Тилерсон по пат на Твитер, додавајќи дека новиот државен секретар „фантастично ќе си ја врши ...

Трамп го разреши Рекс Тилерсон за американски државен секретар, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео

Алфа - 13.03.2018

Американскиот претседател ја потврди веста со објава на неговиот Твитер профил. Донaлд Трамп го разреши американскиот државен секретар Рекс Тилерсон од Белата куќа, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео.

Трамп го смени Тилерсон

Локално - 13.03.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави Вашингтон Пост. Според наводите на весникот, Тилерсон го замеил шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Тоа е знак за промена во тимот на Трамп пред почетокот на преговорите со ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон

CivilMedia - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти Државниот Секретар на САД, Рекс Тилерсон, како што јавува BBC, Тилерсон беше отпуштен денеска а новиот секретар е бившиот директор на ЦИА Мајк Помпео.

Државниот секретар Тилерсон во посета на Чад

Глас на Америка - 12.03.2018

Ова е прва официјална турнеја на шефот на американската дипломатија на Африка. Некои од земјите во рамки на турнејата, како Чад, Кенија, Џибути и Нигерија, веќе помагаат во борбата против џихадистите поврзани со Ал Каида и Исламската држава ...

Пентагон и ЦИА за заканите на Путин: Новите руски нуклеарни ракети со години се далеку од реална закана по САД

Точка - 12.03.2018

„Путин само зборува без никакво покритие“, порачаа од американски Пентагон и ЦИА после неодамнешниот „воинствен“ говор на Путин кој најави низа на нови руски оружја за кои што „немало одбрана“.

Тилерсон ја скрати африканската турнеја, итно се врати во Вашингтон

МКД - 12.03.2018

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон ја скрати посетата на Африка за да се врати во Вашингтон порано од планираното. Ројтерс јавува дека Тилерсон се враќа во американската престолнина поради итна обврска, но не се наведени детали за причината на ...

Тилерсон ја прекина африканската турнеја и итно се врати во Вашингтон

Сител - 12.03.2018

Државниот секретар на САД, Рекс Тилеросн ја прекина посета на Кенија и се врати во Вашингтон порано од планираното. - Плановите на Тилерсон се сменија со цел тој да се врати порано во Вашингтон, изјави нименуван висок американски дипломат, кој ...

Сменет Рекс Тилерсон, на челот на Стејт департментот е шефот на ЦИА

24 Вести - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го смени Тилерсон

Макфакс - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави „Вашингтон пост“. На местото на Тилерсон функцијата државен секретар ќе ја извршува досегашниот шеф на ЦИА, Мајкл Помпео.

Помпео: Трамп ги знае ризиците од средбата со Ким

Макфакс - 11.03.2018

Директорот на ЦИА Мајк Помпео во одбрана на одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да се сретне со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, нагласи дека претседателот е свесен за ризиците, објави Би-Би-Си.

Директорот на ЦИА: Ќе најдеме одговор на новото руско оружје

Стандард - 11.03.2018

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, рече дека САД ќе најдат заштита од новото руско оружје, објави „Фокс Њуз“. Коментирајќи го соопштението на претседателот на Русија, Владимир Путин пред Федералното собрание, за време на кое тој ги демонстрира новите ...

Трамп го отпушти Државниот секретар Рекс Тилерсон

Алсат-М - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го смени Тилерсон

Вечер - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави „Вашингтон пост“. На местото на Тилерсон функцијата државен секретар ќе ја извршува досегашниот шеф на ЦИА, Мајкл Помпео.

Директорот на ЦИА, Помпео: Трамп ги знае ризиците од средбата со Ким!

Вечер - 11.03.2018

Директорот на ЦИА Мајк Помпео во одбрана на одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да се сретне со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, нагласи дека претседателот е свесен за ризиците, објави Би-Би-Си.

Трамп го отпушти Државниот секретар Рекс Тилерсон

Орбис - 13.03.2018

Rex Tillerson, chief executive officer of Exxon Mobile Corp., speaks at the 2012 CERAWEEK conference in Houston, Texas, U.S., on Friday, March 9, 2012. Exxon Mobil Corp. is moving toward the conclusion of an agreement to drill in the Russian Arctic, ...

Сменет Рекс Тилерсон, на чело на Стејт департментот е шефот на ЦИА

Слободен Печат - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон

+инфо - 13.03.2018

На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео, а на чело на ЦИА е именувана Џина Хаспел, досегашен заменик директор, која е прва жена на врвот на оваа организација. Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар ...

Трамп го смени Тилерсон, Помпео нов државен секретар...

Н.Македонија - 13.03.2018

Трамп го смени Тилерсон, Помпео нов државен секретар Американскиот претседател Доналд Трамп го смени денеска државниот секретар Рекс Тилерсон. - Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе биде нашиот нов државен секретар. Од него чекаме фантастична работа.

Трамп го смени Тилерсон, на чело на Стејт департментот е шефот на ЦИА

Бриф - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го смени Тилерсон, директорот на ЦИА е новиот државен секретар

Курир - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени денеска државниот секретар Рекс Тилерсон. – Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе биде нашиот нов државен секретар. Од него чекаме фантастична работа.

Сменет Рекс Тилерсон, на чело на Стејт департментот е шефот на ЦИА

А1 On - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Сменет Рекс Тилерсон, на челот на Стејт департментот е шефот на ЦИА

Орбис - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.