TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Текстилец најде противигра за Партизан, немаше проблеми за триумф

24 Ракомет - 17.10.2020

Ракометарите на Текстилец остварија триумф во 4. коло од групата Б во машката Прва лига. Штипјани беа подобри од Партизан со 25:22. Во натпревар со слаба ефикасност најчесто Текстилец имаше предност во првиот дел, но тоа беше минимално.

Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Локално - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Пандемијата ги скрати работничките права

Алфа - 17.10.2020

Наместо да се заштити, на работникот му се ускратија правата. Дел од уредбите кои ги донесе владата се недоречени и без решенија, смета адвокатот на штипското здружение „Гласен текстилец“. Голем е бројот на работници кои побарале правна помош.

(Фото) Во Штип поставен споменик „Магичен конец“ во чест на текстилните работници

еМагазин - 17.10.2020

Во Штип е поставен споменик „Магичен конец“ во чест на текстилните работници. Симболот во чест на златните раце на работниците е поставен на локација парк Кр’теке. „По четврти пат, Здружението на граѓани на текстилните, кожарските и чевларските ...

Работничките права на удар на корона- кризата

Скопје инфо - 17.10.2020

Пандемијата ги продлабочи социјалните нееднаквости, посебно во трудоинтензивните дејности, каде се бележи најголемиот број на отпуштени работници и се регистрирани најмногу прекршувања на работничките права.

До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

Локално - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

Трибина: До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

Опсервер - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

Трибина: До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки

Канал5 - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

Трибина: До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

Бизнис Вести - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

iPortal - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

Пендаровски: Не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците во време на коронавирус

PressingTV - 16.10.2020

Мораме да бидеме свесни дека сосема независно од кризата не смееме да потфрлиме во заштитата на работничките и работниците во услови на нивна изложеност и ризик на работните места, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој денеска во Штип ...

Трибина: До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

Кумановски м. - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

А1 On - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

(Видео) Дебата посветена на работничките права во време на корона на Текстилијада во Штип

Макфакс - 16.10.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на дебатата насловена „Работнички права за време на корона – Корона права”, во склоп на тридневната Текстилијада во Штип, организирана од страна на Здружението на граѓани ...

Трудовиот инспекторат добил над 6.000 претставки за непочитување на мерките, на работа вратиле 1.200 лица

Независен - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

(Видео) Дебата посветена на работничките права во време на корона на Текстилијада во Штип

Опсервер - 16.10.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на дебатата насловена „Работнички права за време на корона – Корона права”, во склоп на тридневната Текстилијада во Штип, организирана од страна на Здружението на граѓани ...

Пари за граѓаните кои останаа без работа за време на пандемијата, најавува власта

Фокус - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

(Видео) Дебата посветена на работничките права во време на корона на Текстилијада во Штип

Вечер - 16.10.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на дебатата насловена „Работнички права за време на корона – Корона права”, во склоп на тридневната Текстилијада во Штип, организирана од страна на Здружението на граѓани ...

Дебата посветена на работничките права во време на корона на Текстилијада во Штип

Точка - 16.10.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска учествуваше на дебатата насловена „Работнички права за време на корона, корона-права”, во склоп на тридневната Текстилијада во Штип, организирана од страна на Здружението на граѓани ...

Пендаровски: Не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците во време на коронавирус

MTM - 16.10.2020

Мораме да бидеме свесни дека сосема независно од кризата, не смееме да потфрлиме во заштитата на работничките и работниците во услови на нивна изложеност и ризик на работните места, истакна претседателот Стево Пендаровски кој денеска во Штип, ...

За време на ковид кризата, бројката на социјални семејства во Македонија од 27.000 се зголемила на 32.000

MakPress - 16.10.2020

Обезбедени се средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

(Видео) Дебата посветена на работничките права во време на корона на Текстилијада во Штип

Centar - 16.10.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска учествуваше на дебатата насловена „Работнички права за време на корона, корона-права”, во склоп на тридневната Текстилијада во Штип, организирана од страна на Здружението на граѓани ...

Работничките права на удар на корона- кризата

Во Центар - 17.10.2020

Пандемијата ги продлабочи социјалните нееднаквости, посебно во трудоинтензивните дејности, каде се бележи најголемиот број на отпуштени работници и се регистрирани најмногу прекршувања на работничките права.

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Независен - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Слободен Печат - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на ковид-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки” што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец” и фондацијата ...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Бриф - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

iPortal - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

ММС - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Вечер Прес - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Tекстилната и кожарската индустрија најпогодени од корона кризата

Република - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Бизнис Вести - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки” што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец” и фондацијата ...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

MakPress - 17.10.2020

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што ја изготвија здружението „Гласен Текстилец“ и фондацијата ...

Министерката Шахпаска на дебата посветена на рабоничките права во време на корона на  Текстилијада во Штип

Бизнис Вести - 16.10.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на дебатата насловена “Работнички права за време на корона – Корона права”, во склоп на тридневната Текстилијада во Штип, организирана од страна на Здружението на граѓани ...

До Трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

24Инфо - 16.10.2020

Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица кои останале без работа по основ на пандемија да бидат поддржани со 150 евра или 9.000 денари, во ...

Пендаровски: Не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците во време на коронавирус

Centar - 16.10.2020

Мораме да бидеме свесни дека сосема независно од кризата не смееме да потфрлиме во заштитата на работничките и работниците во услови на нивна изложеност и ризик на работните места, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој денеска во Штип ...

Пендаровски се обрати на „Текстилијада“ во Штип: Заштита и правата на работниците треба да бидат приоритет

MakPress - 16.10.2020

Независно од корона кризата, не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците и нивните права. Исклучително е важно институциите да бидат отворени за граѓанските иницијативи кои се залагаат за работничките права.