TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Според Календарот на МПЦ, денес се празнуваат овие светители

Пулс24 - 16.04.2024

Свети Никита Исповедник Роден е во Витинија во градот Кесарија. Неговиот татко Филарет штом се лиши од својата сопруга се замонаши и Никита остана кај баба му, мајката на татко му. Откако порасна и заврши со изучувањето на науките појде во ...

Денеска ги славиме Светите маченици Евтропиј, Клеоник и Василиск

4NEWS - 16.03.2024

Му беа другари на светиот Теодор Тирон. Кога славниот Теодор славно и умре, тие останаа во затворот после него и уште долго не беа осудени, зашто се обавуваше смената на царскиот намесник во градот Амесија.

Според Календарот на МПЦ, денеска се празнуваат овие светители

Нетпрес - 05.04.2024

Светиот свештеномаченик Никон Роден е во Неапол од татко незнабожец и мајка христијанка. Беше римски офицер во Неапол. Не беше крстен, иако мајка му тајно од таткото го поучуваше на Христовата вера.