TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Усвоена преговарачката рамка за Македонија

Телма - 01.07.2020

На првиот ден од почетокот на германското претседателство со Советот на ЕУ, Европската комисија ја усвои предлог – преговарачката рамка за земјава. Тоа значи дека нацрт-документот според кој ќе се водат преговорите за членство со Македонија се наоѓа ...

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

360 степени - 01.07.2020

Северна Македонија ќе мора да го преведе заедничкото европско право (acquis communautaire) на македонски пред официјалното зачленување во Европската Унија, пишува во Предлог-преговарачката рамка за земјава што денеска ја усвои Европската комисија, ...

Македонскиот станува нов официјален јазик на Европската Унија

Нова ТВ - 01.07.2020

Превод на заедничкото европско право на македонски јазик е обврска за земјава пред нејзиното официјално членство во Европската Унија (ЕУ), пишува www.360stepeni.mk како извадок од предлог преговарачката рамка што денеска мина кај Европската Комисија ...

Европската Комисија ги подготви нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Македонија

Канал5 - 01.07.2020

Денеска, Европската комисија му ги претстави на Советот нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Македонија, во кои се утврдени упатствата и принципите за нивните пристапни преговори. Комисијата беше поканета да ги достави овие предлози во март 2020 ...

Димитров: ЕК го усвои предлогот на преговарачката рамка

24 Вести - 01.07.2020

Европската комисија го усвои предлогот на преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки, изјави попладнево министерот за надворешни работи Никола Дмитров. Шефот на дипломатијата вели и дека во тој момент, започнува ...

Европската комисија ја усвои Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија

360 степени - 01.07.2020

Европската комисија ја усвои предлог – преговарачката рамка за земјава. Тоа значи дека нацрт-документот според кој ќе се водат преговорите за членство со Северна Македонија се наоѓа кај земјите-членки на ЕУ кои ќе треба да ја одобрат финалната ...

Во преговарачката рамка јазикот одреден како македонски

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Северна Македонија ќе мора да го преведе заедничкото европско право (acquis communautaire) на македонски пред официјалното зачленување во Европската Унија, пишува, како што дознава„360 степени“, во Предлог-преговарачката ...

Предадени преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Р.С.Европа - 01.07.2020

Европската комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ. Содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Усвоена е преговарачката рамка за Македонија

Фактор - 01.07.2020

Усвоена е преговарачката рамка за Македонија. На првиот ден од почетокот на германското претседателство со Советот на ЕУ, Европската комисија ја усвои предлог – преговарачката рамка за Македонија.

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Макфакс - 01.07.2020

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес таа е во рацете на земјите членки, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Како што покјасни тој, Преговарачката рамка од страна на ЕК е прилагодена врз ...

Македонскиот станува официјален јазик во ЕУ, без дополнителни објаснувања и фусноти

Frontline - 01.07.2020

Пасусот во кој се наведува дека заедничкото европско право треба да се преведе на јазикот на идната земја членка е стандарден елемент во преговарачките рамки за сите држави кандидатки што сѐ уште преговараат со ЕУ или веќе станале членки.

Вархеји: Денеска се одбележува уште еден важен чекор на Македонија кон ЕУ

Frontline - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), а содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои.

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Опсервер - 01.07.2020

Брисел, 1 јули 2020 () – Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката ...

Димитров: „Денес имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на ...

24Инфо - 01.07.2020

Почитувани медиуми, почитувани граѓани, Имам денес добра, убава вест од Брисел. Европската комисија, врз основа на одлуката на Советот за општи работи од 25 март годинава, потврдена од страна на Европскиот совет ден подоцна 26 март, го усвои ...

Помина и јуни, преговарачката рамка ќе ја чекаме во јули

МКД - 01.07.2020

Работиме ден и ноќ и нацрт преговарачката рамка за Македонија и Албанија ќе биде доставена во почетокот на јуни, изјавуваа од Брисел за евроинтеграциските процеси на овие две земји. Така велеа и македонските функционери.

Панорама / Уморни од политички игри

Н.Македонија - 01.07.2020

Подгорица – Црна Гора вчера на Меѓународната конференција во Брисел го отвори осмото последно поглавје во преговорите со Европската Унија, кое ги опфаќа заштитата од конкуренцијата и државната помош.

Димитров: Денес имам добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Канал5 - 01.07.2020

Европската комисија, врз основа на одлуката на Советот за општи работи од 25 март, потврдена од страна на Европскиот совет ден подоцна, го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес е во рацете на земјите членки.

Димитров: Денес имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Опсервер - 01.07.2020

Скопје, 1 јули 2020 () – Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: Денес имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

МКД - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: Добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка. Да ни е со среќа!

Frontline - 01.07.2020

Eвропската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес предлог Преговарачката рамка е во рацете на земјите членки, рече министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Имам денес добра, убава вест од Брисел.

Димитров: Денес имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Либертас - 01.07.2020

– Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: Имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на преговарачката рамка

+инфо - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: Имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете ...

ТВ21 - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки

Фокус - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. Имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите ...

Press24 - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. Европската комисија, врз основа на одлуката на Советот за општи работи од 25 март годинава, потврдена од страна на Европскиот совет ден подоцна 26 март, го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес ...

Димитров: Денес имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Вечер Прес - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. Iмаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Европската Комисија ги подготви нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Македонија

ТВ21 - 01.07.2020

Денеска, Европската комисија му ги претстави на Советот нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Северна Македонија, во кои се утврдени упатствата и принципите за нивните пристапни преговори.

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Локално - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Димитров: Денес имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Бриф - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Европската комисија ги предаде преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

еМагазин - 01.07.2020

Европската комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Кајгана - 01.07.2020

-Денес се одбележува уште еден важен чекор на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ, стои во писмената изјава на еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји. Преговарачките рамки се позицијата на Европската Унија во преговорите за членство.

Вархеји: ЕК ги предаде преговарачките рамки за С. Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

+инфо - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Предадени преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

ММС - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Локално - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Вархеји: Денес се одбележува уште еден важен чекор на патот на Албанија и Северна Македонија кон Европската Унија

Слободен Печат - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Брисел ја подготви преговарачката рамка за Македонија

Независен - 01.07.2020

Нацрт-преговарачката рамка сега оди кај државите членки на ЕУ и деталите од неа ќе бидат објавени кога тие ќе го усвојат документот, по што ќе може да се одржи првата меѓувладина конференција На првиот ден откако Германија го презеде претседателство ...

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Вечер Прес - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Телма - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Вечер - 01.07.2020

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес таа е во рацете на земјите членки, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Како што покјасни тој, Преговарачката рамка од страна на ЕК е прилагодена врз ...

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Либертас - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Точка - 01.07.2020

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес таа е во рацете на земјите членки, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Како што покјасни тој, Преговарачката рамка од страна на ЕК е прилагодена врз ...

Европската комисија ја усвои Предлог-преговарачката рамка за Македонија

МКД - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Предадени преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Поглед - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската комисија ги подготви нацрт-преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 01.07.2020

Европската комисија денеска му ги претстави на Советот нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Северна Македонија, во кои се утврдени упатствата и принципите за нивните пристапни преговори.

Европската комисија ги подготви нацрт-преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 01.07.2020

1 јули 2020 Денеска, Европската комисија му ги претстави на Советот нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Северна Македонија, во кои се утврдени упатствата и принципите за нивните пристапни преговори.

Димитров: Денес имаме добра вест од Брисел, ЕК го усвои предлогот на Преговарачката рамка

iPortal - 01.07.2020

Имам денес добра, убава вест од Брисел. имаме еден важен исчекор што треба да го одбележиме – Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес документот е во рацете на земјите членки.

Европската комисија ги подготви нацрт-преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија

Либертас - 01.07.2020

Денеска, Европската комисија му ги претстави на Советот нацрт-преговарачките рамки за Албанија и Северна Македонија, во кои се утврдени упатствата и принципите за нивните пристапни преговори.

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Либертас - 01.07.2020

Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian), без никакви дополнителни објаснувања или фусноти, дознава „360 степени“.

Европската Комисија ја предаде преговарачката рамка за Македонија до Советот на ЕУ

Сакам да кажам - 01.07.2020

Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема да се објави додека Советот не ги усвои.