TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бил Клинтон го помножи со нула Еди Рама

Слободен Печат - 12.06.2019

Откако претседателот Клинтон го заврши својот говор, тој им ја испружи раката на Кадри Весели, кој беше до Еди Рама, на Илир Мета, Хашим Тачи и Рамуш Харадинај. На одбележувањето на 20 годишнината од влегувањето на силите на НАТО во Косово, ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

24Инфо - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Република - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Брисел бара во Албанија сепак да има локални избори на крајот од јуни

Телма - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета останува на ставот дека локалните избори нема да се одржат на 30-ти јуни, туку на некој друг датум кога ситуацијата во земјата ќе се смири. Мета, во новото вонредно обраќање објасни дека Уставот му дозволува да стави ...

Мета: Ќе се повлечам ако тоа ја реши кризата

Макфакс - 11.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета изјави дека не разбира зошто сакаат да го разрешат но, како што рече, тој е подготвен да се повлече доколку тоа е излез од кризата во земјата. Според неговите зборови, тој одлуката за одложувањето на локалните ...

Илир Мета: Ако моето разрешување ја реши кризата, поднесувам оставка

Телма - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета останува на ставот дека локалните избори нема да се одржат на 30-ти јуни, туку на некој друг датум кога ситуацијата во земјата ќе се смири. Попладнево, Мета во вонредно обраќање ја објасни својата одлука, која е ...

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

Нова ТВ - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Импичментот на Мета започнува во Четврток, Премиерот Рама попладнево на разговори во Брисел

Телма - 11.06.2019

Пратеничките групи во албанскиот парламент и спикерот Грамоз Ручи се договорија барањето за импичмент на Претседателот на државата, Илир Мета, во Четврток да биде разгледувано на седница на законодавниот дом.

Илир Мета сам ќе се повлече, ако е тоа решение за кризата во Албанија

Expres - 11.06.2019

„Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам“, изјави на денешната прес-конференција (и втора во три дена) на албанскиот претседател Илир Мета.

Во четврток седница за импичмент на Илир Мета

Алсат-М - 11.06.2019

На денешната средба меѓу претседателот на албанското собрание, Грамоз Ручи и координаторите на пратеничките групи, беше одлучено барањето за одржување седница за импичмент на претседателот на државата, Илир Мета, да се најде на пленарна седница на ...

За импичмент на албанскиот претседател Мета ќе се расправа в четврток

Р.С.Европа - 11.06.2019

Албанскиот Парламент в четврток ќе расправа за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на пратеничките групи.

На Тирана ѝ се заканува сериозна криза

МКД - 11.06.2019

По протестите, несогласувањата меѓу претседателот и премиерот, барањето на Илир Мета за одложување на изборите и одговорот на Еди Рама дека тоа не доаѓа предвид, на Тирана ѝ се заканува криза.

Односите Белград – Приштина, избори во Албанија? – анализа во Студио 1

1tv - 11.06.2019

Совет за безбедност на ОН – пресметка меѓу српски и косовски претставници, имаше и навреди. Импичмент во четврток за Илир Мета откако ги одложи изборите. Распуштен е грчкиот парламент, избори на 7-ми јули, Мицотакис фаворите пред Ципрас.

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

Опсервер - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Импичмент за претседателот Мета в четврток

1tv - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Тирана во сериозна политичка криза

CivilMedia - 11.06.2019

Албанија се соочува со сериозна политичка криза по неколкумесечните протести на опозицијата и студентите, како и конфликтот меѓу претседателот и премиерот на Албанија, и барањето на Илир Мета да се одложат изборите и одбивањето на Еди Рама.

Албанскиот претседател Илир Мета немоќен!

Expres - 11.06.2019

,,Указот на претседателот на државата Илир Мета не е во согласност со уставот и поради тоа тој се отфрла како таков“, соопшти Албанската Државна изборна комисија која екпресно го отфрли указот на албанскиот претседател за одлагање на локалните ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

Република - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

24Инфо - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

А1 On - 10.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Баша сигурен дека Мета нема да биде разрешен и оти избори на 30 јуни нема да има

Независен - 10.06.2019

Претседателот Илир Мета нема да биде разрешен. Избори на 30 јуни нема да има. Сето тоа е само блеф и галама на Еди Рама кој сака да го отргне вниманието на албанските граѓани од криминалот во кој е вмешан.

Албанската ДИК го отфрли указот на Мета за одлагање на избирите

Либертас - 11.06.2019

Албанската Државна изборна комисија го отфрли указот на албанскиот претседател за одлагање на локалните избори закажани за 3о јуни. ДИК со мнозинство на гласови соопшти дека ,,Указот на претседателот на државата Илир Мета не е во согласност со ...

Мета ги одложи локалните избори во Албанија, Рама му порача дека извршил политичко смоубиство

Локално - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори во Албанија првично закажани за 30 јуни, образложувајќи дека тоа е единствен начин да се избегне евентуална есклација на состојабата на земјата, која, според него, би можела да прерасне во ...

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

Независен - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство. Како што беше најавено од политичарите од левицата, албанската Централна изборна комисија(ЦИК) не ...

Случувањата во Албанија, барањето на Ципрас за предвремени парламентарни избори – анализа во Студио 1

Либертас - 10.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори во Албанија првично закажани за 30 јуни, образложувајќи дека тоа е единствен начин да се избегне евентуална ескалација на состојбата на земјата, која, според него, би можела да прерасне во ...

Нема ниту комплетен Парламент, ни Уставен суд за разрешување на претседателот Мета според Уставот

MakPress - 10.06.2019

Откако претседателот Илир Мета го објави поништувањето на уредбата за спроведување на локаланите избори на 30-ти јуни експресно владејачката Социјалистичка партија и нејзниот лидер и премиер Еди Рама, го повторија својот став дека избори ќе има на ...

Мета: Ќе се повлечам ако тоа ја реши кризата

Н.Македонија - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека не разбира зошто сакаат да го разрешат но, како што рече, тој е подготвен да се повлече доколку тоа е излез од кризата во земјата. Според неговите зборови, тој одлуката за одложувањето на локалните избори ...

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

Независен - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Односите Белград – Приштина, избори во Албанија? – анализа во Студио 1

Либертас - 11.06.2019

Совет за безбедност на ОН – пресметка меѓу српски и косовски претставници, имаше и навреди. Импичмент во четврток за Илир Мета откако ги одложи изборите. Распуштен е грчкиот парламент, избори на 7-ми јули, Мицотакис фаворите пред Ципрас.

Мета попладнево со ново обраќање, Рама на разговори во Брисел

Независен - 11.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево во 16:00 часот ќе го има второто обраќање за само два дена,објавија од неговиот кабнет веднаш по информацијата дека барањето за импичмент на дневен ред на парламент ќе биде в четврток.

Импичмент за претседателот Мета в четврток

Сител - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

Опсервер - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Опсервер - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

Нова ТВ - 10.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Баша сигурен дека Мета нема да биде разрешен и оти избори на 30 јуни нема да има

1tv - 10.06.2019

Претседателот Илир Мета нема да биде разрешен. Избори на 30 јуни нема да има. Сето тоа е само блеф и галама на Еди Рама кој сака да го отргне вниманието на албанските граѓани од криминалот во кој е вмешан.

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

24Инфо - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

+инфо - 11.06.2019

Тој посочи дека во Албанија немало ниту ќе има избори без уредба на шефот на државата, а на новинарско прашање дали ќе свика лидерска средба за надминување на политичката криза, одговори со насмевка „доколку не ме разрешат“, што се разбра како ...

Импичмент за претседателот Мета в четврток

ТВ21 - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

А1 On - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Независен - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

+инфо - 10.06.2019

Во албанскиот Парламент в четврток се очекува дебата околу барањето на социјалистите, но за донесување одлука им се потребни гласовите на 93 пратеници, кое владејачкото мнозинство ги нема па треба да ги „бара“ меѓу новите опозициски пратеници кои ...

Баша сигурен дека Мета нема да биде разрешен и оти избори на 30 јуни нема да има

24Инфо - 10.06.2019

Претседателот Илир Мета нема да биде разрешен. Избори на 30 јуни нема да има. Сето тоа е само блеф и галама на Еди Рама кој сака да го отргне вниманието на албанските граѓани од криминалот во кој е вмешан.

Албанската ЦИК соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

А1 On - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...

Мета: Подготвен сум да заминам сам, доколку тоа е решение за кризата

А1 On - 11.06.2019

Моето денешно обраќање е посветено за оние кои погрешно го читаат Уставот. Не можам да разберам зошто сакаат да ме разрешат. Доколку е тоа излез од кризата јас и претходно сум изјавил дека сум подготвен сам да се повлечам.

Импичмент за претседателот Мета в четврток

24 Вести - 11.06.2019

Барањето за импичмент за претседателот Илир Мета ќе биде в четврток на пленарна седница на албанскиот парламент,како прва точка на дневен ред. Ова денеска е договорено на средбата на спикерот на Парламентот Грамоз Ручи со координаторите на ...

Уставни ограничувања за импичмент на албанскиот претседател

MakPress - 12.06.2019

По најавата за импичмент на претседателот на Албанија, Илир Мета во албанскиот Парламент, во јавноста се погласно се поставува прашањето каква ќе биде судбината на шефот на државата. Уставот на Албанија предвидува Парламент со 140 пратеници, но во ...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Вечер Прес - 12.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на новиот датум за ...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

Вечер Прес - 10.06.2019

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која страна доаѓаат, владејачката Социјалстичка партија продолжува со активностите во насока на ...

Баша сигурен дека Мета нема да биде разрешен и оти избори на 30 јуни нема да има

А1 On - 10.06.2019

Претседателот Илир Мета нема да биде разрешен. Избори на 30 јуни нема да има. Сето тоа е само блеф и галама на Еди Рама кој сака да го отргне вниманието на албанските граѓани од криминалот во кој е вмешан.

ЦИК не ја признава уредбата на Мета и соопшти дека на 30 јуни ќе има избори

Локално - 10.06.2019

Уредбата на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори закажани за 30 јуни го доби првиот институционален удар од владејачкото мнозинство, јави дописничката на МИА од Тирана. Како што беше најавено од политичарите од левицата, ...