TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска оздравени 128 пациенти, потврдени 165 нови случаи со Ковид-19

Алсат-М - 03.07.2020

165 заразени, 7 починати и 128 излечени е билансот на Ковид-19 за 24 часа во земјата. Најголем број заразени лица има во Скопје, додека голем број случаи се регистрирани во Тетово, Куманово, Гостивар, Штип и Охрид.

По подолго време, падна бројот на активни случаи од ковид-19 во Скопје

360 степени - 03.07.2020

Доколку се споредат последните две публикации на податоци на Министерството за здравство за бројот на активни случаи по општини во скопскиот регион, вкупниот број на заболени паднал од 2 050 на 1 983 за два дена.

Во Скопје 71 новозаразен со коронавирус, најмногу активни случаи во Чаир – 424

А1 On - 03.07.2020

Од регистрираните нови 165 случаи на Ковид-19 во Македонија во изминатите 24 часа, најголем број – 71, се од Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје, Според статистиката на Министерството за здравство, во главниот град активни ...

Во Скопје речиси 2.000 активни случаи, во Чаир над 400

Фокус - 03.07.2020

Од вкупно 3.583 активни случаи во земјава, најмногу заразени од новиот вирус Ковид-19 се уште се во Скопје, каде бројката на активни случаи е речиси 2.000, односно 1983 случаи. Од скопските општини на врвот е Чаир со 424 заразени, потоа следува Гази ...

Во Србија најголем број починати во еден ден од почетокот на епидемијата , над 300 новозаразени со ковид-19

Канал5 - 03.07.2020

Во Србија, потврдени се уште 309 случаи на коронавирус во последните 24 часа, а тестирани биле 8.102 лица. Починале дури 11 лица. Тоа е најголем број смртни случаи во таа земја од почетокот на епидемијата.

Активни случаи има во 17 скопски општини, најмногу во Чаир, во 9 бројката е над 100

360 степени - 03.07.2020

Од вкупно активни 3 583 случаи со ковид-19 во земјава, најмногу – 1 983 се во Скопје. Според овие податоци, и натаму општина со најголем број активни случаи е Чаир – 424, по што следуваат Гази Баба 193, Карпош 167, Бутел 163, Аеродром – 154, Сарај – ...

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, во главниот град ...

Во Србија денеска 309 заразени, 11 починати, 85 лица се на респиратор

Независен - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Србија починаа уште 11 лица како резултат на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство. Официјалниот број на починатите е 298, според веб-страницата covid19.rs.

Во Скопје 1983 активни случаи од нив 424 во Чаир, 193 во Гази Баба, 167 во Карпош...

MakPress - 03.07.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583.

Чаир, Гази Баба, Бутел, Карпош, Аеродром, Сарај, Центар се уште со голем број на активни случаи со корона вирусот

еМагазин - 03.07.2020

Министерство за здравство информираше дека во изминатото деноноќие се регистрирани нови 165 случаи на заболени со корона вирусот, од кои 71 се од Скопје. Активни случаи по општините во Скопје изгледа вака: • Чаир – 424 • Аеродром – 154 • Бутел – 163 ...

Во Босна, 173 нови случаи на заразени од коронавирус

Либертас - 03.07.2020

Во Босна и Херцеговина, денес се потврдени 173 нови случаи на зарзени со коронавирус, соопштија институциите за јавно здравје во текот на денот. Со тестирање на нешто помалку од две илјади примероци во изминатите 24 часа, вирусот е потврден кај 94 ...

Хрватска со најголем дневен пораст на заразени со коронавирус

А1 On - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 96 нови случаи на заразени со коронавирус, а двајца пациенти починале, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита во земјата. Тоа е досега најголем број на заболени во еден ден, односно како и ...

Три нови случаи на коронавириус во Битола

Тера - 03.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 -Гостивар 14 -Пробиштип 4 -Македонски Брод 1 ...

Филипче: Нови 165 случаи на коронавирус денес, 128 оздравени

Frontline - 03.07.2020

Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на Kовид-19, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.583. Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ...

Тројца новозаболени, двајца оздравени во Битола од ковид-19, денес нови 165 случаи

Битола Њуз - 03.07.2020

Според информации на Министерството за здравство објавени на нивната официјална веб страница во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19.

Во САД започнува да се прославува Денот на независноста

Глас на Америка - 03.07.2020

Претседателот Доналд Трамп замина во посета на Монт Рашмор во Јужна Дакота по повод раната прослава на Денот на независноста на која се очекува да присуствуваат илјадници луѓе. САД во четвртокот објавија повеќе од 50.000 нови случаи.

Најголем број на смртни случаи во Србија за еден ден: 11 починати, 309 лица позитивни

Макфакс - 03.07.2020

Од последниот извештај во Србија тестирани се примероци од 8.102 лица, од кои 309 се позитивни на коронавирус. Единаесет лица починаа, а 81 е на респиратор. Според денешните податоци, од вкупниот број починати, петмина починале во Нови Пазар, тројца ...

Најголем број на заболени со ковид-19 во Хрватска од 1 април

+инфо - 03.07.2020

Тоа е досега најголем број на заболени во еден ден, односно како и на 1 април, кога, исто така, биле регистрирани 96 случаи. Во Хрватска во последните 24 часа се потврдени 96 нови случаи на зараза со коронавирус, а двајца пациенти починале, соопшти ...

Во Србија 11 лица почнаа од коронавирус во последниве 24 часа

Локално - 03.07.2020

Во Србија во последните 24 часа, од коронавирусот починале уште 11 лица, додека бројот на новозаразени изнесува 309, објави „Нова“. Тестирани се 8.102 лица. Вкупниот број на жртви се искачи на 298. Во моментов има 85 пациенти на респиратори.

11 починати и 309 новозаразени во Србија

24Инфо - 03.07.2020

Во последните 24 часа, во Србија се регистрирани 309 случаи позитивни на коронавирус, а тестирани се 8.102 лица. Починаа 11 лица. До овој пресек, има 81 лице на респиратори во цела ...

Во Србија 11 починати и 309 нови случаи на Ковид 19

AKO - 03.07.2020

Во Србија расте бројот на починати и заразени од Ковид 19. За едно деноноќие се регистрирани 11 починати пациенти и 309 нови случаи. Најкритично е сѐ уште во Санџак, Нови Пазаар , Тутин и во други места, но се отвораат и нови жаришта.

Ковид-19 во Албанија: Демократското владеење ставено на тест

МКД - 03.07.2020

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени. Албанската влада брзо реагираше на појавата на КОВИД-19, меѓутоа, се отворија можности за извршната власт да ја ...

Се намалува бројот на заболени од коронавирус во МВР

А1 On - 03.07.2020

По седум дена, бројот на заболени вработени во Министерството за внатрешни работи почна да се намалува. Од вкупно евидентирани 91 заболен во целото министерство, и натаму се лекуваат 74 од нив, потврдуваат оттаму за „А1он“.

Уште 172 новозаболени во БиХ

Независен - 03.07.2020

Во последните 24 часа во биХ регистрирани се 172 нови случаи на заразени со корона вирсу. Од тој број 94 се во Федерацијата, а 78 во република Српска. Во БиХ тестирани се 1.383 примероци, а вкупно 58.59.

Во Индија регистрирани рекордни 20.000 позитивни случаи на Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Индија Во Индија денеска се регистрирани 20.000 заразени лица со новиот коронавирус, што е рекорден број на инфицирани во еден ден. Во последните 24 часа во Индија се потврдени 20.903 позитивни случаи, а починале 397 лица.

Во Словенија уште 16 заразени со Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Во Словенија во минатите 24 часа тестирани се 1.274 лица, од кои 16 биле позитивни на корона вирус. Еден од новозаболените е во болница, наведе СТА, Од почетокот на епидемијата во Словенија вкупно се заразија 1.649 лица, а починаа 111.

Македонија за 2 дена веќе има 293 новозаразени со Ковид-19, а ЕУ за да ни ја отвори границата бара под 400 за 14 дена

еМагазин - 03.07.2020

Како што е познато, Македонија од 1 јули не се најде на преодната листа на Европската Унија за влез во земјите членки на ЕУ, која се однесува на трети земји, во која група е нашата земја. За да по 14 дена македонските државјани може да патуваат во ...

Ковид-19: Бројот на откриени случаи во светот надмина 11 милиони

ММС - 03.07.2020

Бројот на откриени случаи со новиот вид коронавирус (Ковид-19) во светот надмина 11 милиони, пренесува агенцијата Анадолија. Според интернет-страницата „Worldometer“, досега во светот со Ковид-19 се заразени 11.001.023 лица.

Во Прилеп четири нови случаи од Ковид-19, по еден и во Крушево и Македонски Брод

Frontline - 03.07.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 случаи на коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. По еден случај на новозаболен од КОВИД-19 е регистриран во општините Крушево и Македонски Брод.

Јапонија нема да воведе вонредна состојба поради коронавирусот

Макфакс - 03.07.2020

Јапонија нема да воведе вонредна состојба поради коронавирусот, изјави владиниот портпарол, додека во Токио е забележано најголемо дневно зголемување на бројот на заразени во последните два месеци, за што причина се случаите поврзани со ноќните ...

Пак рекорден пораст на новозаразените во САД: 55.000 во еден ден

МКД - 03.07.2020

Соединетите Американски Држави вчера имаа над 55.000 нови случаи на ковид-19, најголемото дневно зголемување досега забележано од која било држава. Поради наглото зголемување на бројот на случаите на коронавирус во САД во текот на изминатата недела, ...

Нови случаи во Прилеп, Крушево и Македонски брод

Тера - 03.07.2020

Од Центарот а јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 3 случаи на коронавирус, а по еден случај е регистриран и во општините Крушево и Македонски Брод; Бројот на активни случаи изнесува 46, од кои 37 се наоаѓаат на домашно, а 9 ...

Рекорден број на заболени од коронавирус во Aлбанија

Либертас - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Албанија забележан е рекорден број на позитивни лица на вирусот Ковид 19. Регистрирани се 90 новозаболени лица во едно денoноќие од вкупно 362 тестирани лица. Според албаското министерство за здравство и социјална политика ...

САД забележаа светски рекорд по заразени во еден еден, Трамп вели дека тоа е поради масовното тестирање

360 степени - 03.07.2020

САД вчера регистрирале повеќе од 55 000 нови случаи со ковид-19, што е нов светски рекорд по бројот на заразени во еден ден, пишува „Ројтерс“ . Дневниот билтен за бројката на заразени на вчерашниот датум изнесува 55 274.

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 03.07.2020

Во светот се регистрирани повеќе од 176,000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската здравствена организација, најголем број на новозаразени во светот за еден ден се забележани на 29 јуни, кога ...

Европа: Во Германија бројот на починати од корона надмина 9.000

Локално - 03.07.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 446, на 195.674, објави Институтот за заразни болести Роберт Кох. Бројот на починати се зголеми за девет, објави „Ројтерс“.

Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба

Опсервер - 03.07.2020

Токио, 3 јули 2020 () – Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба иако се зголемува бројот на новозаразени лица со Ковид-19, изјави портпарол на јапонската Влада. Во главниот град Токио денеска се потврдени 124 нови случаи на зараза, што е ...

Четворица новозаразени во Прилеп, по еден во Крушево и Македонски Брод

Н.Македонија - 03.07.2020

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека денеска во општина Прилеп има четири случаи на коронавирус, а по еден случај е регистриран и во општините Крушево и Македонски Брод. Бројот на активни случаи изнесува 45, од кои 38 се наоаѓаат на ...

Во Германија над 9.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

Опсервер - 03.07.2020

Берлин, 3 јули 2020 () – Бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус во Германија во изминатото деноноќие забележа раст од 446, соопшти германскиот Институт за заразни болести Роберт Кох. Во Германија вкупно 195.674 се инфицирале со Ковид-19.

Што не чека во наредните денови, уште колку лица ќе се разболат и починат од КОВИД-19 во земјава? Вака тоа го ...

Panacea.mk - 03.07.2020

Швајцарскиот Институт за глобално здравје секојдневно објавува прогнози темелни на податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, како и Универзитетот Џон Хопкинс во САД.

Нов рекорд во САД: Над 55 илјади новозаразени во едно деноноќие

Точка - 03.07.2020

Американците во последното деноноќие регистрираа повеќе од 55 илјади нови случаи на Ковид-19, што е најголемиот дневен пораст кој го забележала некоја држава од почетокот на пандемијата. Поради наглиот пораст на бројот на случаи на коронавирус, под ...

Во Бразил за 24 часа нови над 48.000 заразени и 1.252 умрени од Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Бразил – Продолжува да расте бројот на лица кои се заразени со коронавирус во Бразил, а во последните 24 часа се регистрирани 48.105 нови случаи, со што вкупниот број на заразени сега изнесува 1.496.858 лица.

Во Македонија има вкупно 122 импортирани случаи на Ковид-19, последниот е од пред неколку дена

еМагазин - 03.07.2020

Како што најавија вчера од Министерството за здравство, Комисијата за заразни болести денеска треба да одлучува дали повторно ќе бидат затворени границите со Србија и Косово, каде деновиве има зголемување на бројот на заразени со Ковид-19.

СЗО: Во текот на вчерашниот ден во светот имало 176.000 новозаразени со коронавирус

Опсервер - 03.07.2020

Женева, 3 јули 2020 () – Во текот на изминатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени сега веќе надмина 10,5 милиони, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Трамп повторно високите бројки на заразени ги правда со тестирање

Локално - 03.07.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп уште еднаш го поздрави американското тестирање на Ковид19 во време кога земјата вчера бележеше рекордни повеќе од 55.000 новозаразени, што е нов светски рекорд за дневно ширење на пандемијата, пренесе „Н1“.

Во Африка заразени над 6.000 здравствени работници

Курир - 03.07.2020

Светска здравствена организација соопшти дека од почетокот на пандемијата со новиот коронавирус во 38 африкански држави заразени се над 6.000 здравствени работнии. Стотици лекари се заразени со Ковид-19 во новото жариште во Јужна Афика, кои ги ...

Дебар стигна до истиот број на заразени со Ковид-19 кој го имаше во првиот бран

еМагазин - 03.07.2020

Вчера во Дебар беа регистрирани шест нови случаи на заразени со корона вирусот, со што бројот на активни случаи се зголеми на 50. Моментално во Дебар се регистрирани вкупно 102 случаи на Ковид-19, а во првиот бран, кога Општината беше ставена во ...

Во 40 американски сојузни држави расте бројот на новозаболени лица

Опсервер - 03.07.2020

Вашингтон, 3 јули 2020 () – Бројот на заразени лица со Ковид-19 е во пораст во 40 од вкупно 50 американски сојузни држави, а од ширење на болеста во моментот поштеден е само североисточниот дел на земјата, покажуваат податоците на Проектот за ...

Во САД рекорден број случаи на новозаразени: во еден ден 54.000 случаи

МКД - 02.07.2020

Во Соединетите Американски Држави се забележани рекордни 54.000 случаи на зараза со новиот коронавирус во еден ден, според официјалните податоци на американскиот Центар за контрола на болестите (ЦДЦ) објавени денес за вчера.

Во САД рекордни 54.000 новозаразени со Ковид-19 во еден ден

Локално - 02.07.2020

Рекордни 54.000 случаи на заразени со коронавирус биле пријавени во САД во еден ден, според официјалните податоци на американскиот Центар за контрола на болести објавени во четвртокот за средата.