TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти на „фејсбук“: Падот неопходен за ново издигнување

Алсат-М - 26.03.2020

Собранието на Косово гласаше со 82 гласови „за“, 32 „против“ и еден „воздржан“, за иницијативата за недоверба на Владата предложена од владиниот коалициски партнер ДКС на Иса Мустафа. По гласањето на недоверба на Владата на Курти, кога и Косово е ...

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

А1 On - 26.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави ...

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

Локално - 26.03.2020

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски ...

Курти: Тоа беше неопходен пад, за да се кренеме и да победиме

Локално - 26.03.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, во својата прва реакција за смената на неговата влада во Собранието на Косово, рече дека тоа е неопходен пад, за повторно да се крене и да победи подоцна.

ЕУ: На Косово криза и поради вирусот и поради политиката

МКД - 26.03.2020

Европската Унија денес оцени дека гласањето во косовското собрание за недоверба на владата довело до тешка политичка криза во момент на актуелната криза со коронавирусот. „На Косово му е потребна стабилност и насочување на сите напори во борбата ...

Курти за гласањето на недоверба на неговата влада: Тоа беше порака од Гренел

Слободен Печат - 26.03.2020

Премиерот на Косово во должност, Албин Курти реагираше прв пат по гласањето на недоверба на неговата влада доцна синоќа. Курти пишува дека падот на неговата влада е порака од амбасадорот Ричард Гренел дека во косовското собрание има 80 пратеници кои ...

Мустафа: Нема да ги повлекувам министрите на ЛДК во време на пандемија

Алсат-М - 26.03.2020

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа, по синоќешното разрешување на вицепремиерот од редовите на неговата партија Авдулах Хоти од страна на вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, изјави дека нема да ги повлекува ...

Kурти се жали дека зад паѓањето на владата стои специјалниот пратеник на Трамп, Гренел

Република - 26.03.2020

Не стивнуваат реакциите по паѓањето на владата на Косово. По нецели два месеци Албин Курти веќе не е премиер отако беше изгласана недовредба на владата. Во првите реакции Курти се пожали дека зад паѓањето на Владата стои специјалниот пратеник на ...

Мустафа: Нема да ги повлекувам министрите на ЛДК во време на пандемија

А1 On - 26.03.2020

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа, по синоќешното разрешување на вицепремиерот од редовите на неговата партија Авдулах Хоти од страна на вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, изјави дека нема да ги повлекува ...

Корона-кризата пресудна за падот на косовската влада

Deutsche Welle - 26.03.2020

Судирот околу вистинската стратегија против пандемијата на коронавирусот, беше една од причините за падот владата во Приштина, која беше на власт само шест недели. По повеќе од 11 часа расправа, Собранието на Косово ноќеска со 82 гласа „за“, 32 ...

Курти како в.д. премиер го разреши вицепремиерот Хоти

Алсат-М - 26.03.2020

Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, недолго откако во Собранието беше изгласана недоверба на неговиот кабинет, го разреши од должноста првиот потпретседател на Владата Авдулах Хоти, јави дописникот ...

После Курти ќе дојде Мурти: Ова е коментарот на Вулин за сега веќе поранешниот премиер на Косово

Република - 26.03.2020

Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин смета дека нема да има голема промена во политката на Косово по изгасувањето на недоверба на владата на Косово. ...

Косовската влада падна поради коронавирусот

Сакам да кажам - 26.03.2020

Косовскиот парламент ѝ изгласа недоверба на владата на премиерот Албин Курти поради лошото справување со кризата со коронавирусот. Гласањето беше покренато од коалициски партнер на партијата на Курти само два месеца откако владата беше формирана.

По 50 дена падна владата на Косово

Р.С.Европа - 26.03.2020

Владата на премиерот Албин Курти не го преживеа гласањето во косовскиот парламент. Останува нејасно како владата ќе ја продолжи работата, во време кога земјата се справува со ширењето на коронавирусот.

Мустафа: Заради Курти имаме санкции од САД

Слободен Печат - 26.03.2020

Инаку условот на Мустафа за опстанок на владата на Курти било носење на одлуки за потполно и безусловно укинување на санкциите, веднаш и на начин како што тоа го бара Америка. Претседателот на ЛДК, Иса Мустафа, изјави вчера вечер дека е добро што ...

Косовското собрание и изгласа недоверба на владата на Курти

Р.С.Европа - 26.03.2020

По повеќе од 11 часа дискусија, косовското собрание гласаше против косовската влада, предводена од Албин Курти. За недоверба гласаа 82 пратеника, 32-ца беа „против“, а еден беше воздржан. Иницијативата за недоверба е поднесена од Демократскиот сојуз ...

Собранието на Косово изгласа недоверба на Владата на Курти

Опсервер - 26.03.2020

– Косовското Собрание, со 82 гласа „за“, 32 „против“ и еден воздржан, синоќа изгласа недоверба на Владата водена од лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Падна косовската влада

Expres - 26.03.2020

По целодневна дискусија, собранието на Косово синоќа ѝ изгласа недоверба на владата на Албин Курти: 82 пратеници, од 117 присутни во моментот на гласањето гласаа за недоверба 32 против, а еден беше .

Курти како в.д. премиер го разреши вицепремиерот Хоти

Слободен Печат - 26.03.2020

Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, недолго откако во Собранието беше изгласана недоверба на неговиот кабинет, го разреши од должноста првиот потпретседател на Владата Авдулах Хоти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Падна косовската влада, Курти повеќе не е премиер

МКД - 25.03.2020

Косовскиот парламент, на вонредната седница свикана на барање на пратениците на Демократскиот сојуз на Косово и опозицијата, ѝ изгласа недоверба на владата на Аљбин Курти. За недоверба на владата на Курти гласаа 82 пратеници, од 117 колку што беа ...

Падна косовската Влада, Курти повеќе не е премиер

А1 On - 26.03.2020

Албин Курти повеќе не е премиер на Косово, откако Собранието изгласа недоверба на Владата. За ова гласаа 82 гласа пратеници, 32 беа „против“ и еден „воздржан“ на гласањето по иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК.

Падна владата во Приштина: Албин Курти повеќе не е премиер на Косово

Нова ТВ - 25.03.2020

Косовскиот парламент, на вонредна седница, изгласа недоверба на владата на премиерот Албин Курти што како точка на дневниот ред беше поднесена од пратениците на ДСК. За недоверба на владиниот кабинет се изјаснија 82 пратеника од вкупно 117 присутни ...

Косово – Падна владата на Албин Курти

Алсат-М - 25.03.2020

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 „воздржан“, пратениците на косовското собрание ја соборија владата предводена од Албин Курти, гласајќи за иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК.

Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

МКД - 25.03.2020

Премиерот на Косово Аљбин Курти повтори на седница на косовското собрание дека договорот со Србија веќе е постигнат и додаде дека не било до него дали ќе оди во Вашингтон. „Имаше лажни понуди за заминување во Белата куќа. Само накратко да објаснам.

Во ек на пандемијата падна владата на Косово

Фокус - 25.03.2020

Во пандемијата со коронавирусот Косово остана без Влада, јавуваат косовските медиуми, а пренесува порталот 360 степени. Косовскиот парламент предмалку изгласа недоверба на Владата на премиерот Албин Курти со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 „воздржан“.

Падна косовската Влада, изгласана недоверба на Курти

ММС - 26.03.2020

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. На денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба на ...

Падна косовската Влада – вечерва беше изгласана недоверба во Албин Курти

ТВ21 - 25.03.2020

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „Против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. Имено, на денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба ...

Падна владата на Албин Курти

Нетпрес - 26.03.2020

Со мнозинство гласови во косовскиот парламент во средата доцна вечерта беше изгласана недоверба на владата на Албин Курти. За недоверба на владата предводена до движењето Самоопределување гласале 82 пратеници, 32 биле против а двајца биле воздржани.

Падна владата на Курти

360 степени - 25.03.2020

Во пандемијата со коронавирусот Косово остана без Влада, јавуваат косовските медиуми. Косовскиот парламент предмалку изгласа недоверба на Владата на премиерот Албин Курти со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 ...

Во ек на светска епидемија, падна Владата на Албин Курти

AKO - 25.03.2020

Косово остана без Влада. Пратениците кои се обединија против премиерот Албин Kурти, изгласаа недоверба во косовскиот Параламент. Со 82 гласа ЗА и 32 против и еден воздражна, пратениците ја подддржаа иницијативата на ЛДК за недоверба на Владата.

Падна Владата на Курти, пратениците изгласаа недоверба

+инфо - 25.03.2020

Косово остана без Влада, соопштија косовските медиуми, откако предмалку, пишуваат тие, косовското Собрание изгласало недоверба. Како што е наведено, косовските пратеници со 82 гласа за, 32 против и само еден воздржан, изгласале недоверба на Владата ...

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

Курир - 25.03.2020

По денешната маратонска седница на косовското собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, откако претходно тојбез претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК ...

Сред пандемија, Косово остана без Влада

CivilMedia - 25.03.2020

Косовскиот парламент, со 82 гласа „за“ изгласа недоверба на Владата предводена од Албин Курти. По маратонската дискусија, две третини од актуелниот собраниски состав избраа Косово да остане без влада како последица на внатре коалициските ...

Изгласана недоверба на Владата на Албин Курти

Слободен Печат - 25.03.2020

Против Владата на Курти гласаа 82 пратеници, 32 беа против додека воздржан беше еден. Целата дисусијата траеше 12 часа. Вечерва доцна во косовското собрание беше изгласана недоверба на Владата на Албин Курти.

Денес би можела да падне косовската влада (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2020

Вонредната седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа за доверба на актуелниот премиер Аљбин Курти се одржува денес. Седницата се одржува без присуство на медиумите и гости поради пандемијата на коронавирусот.

Курти: Договорот со Србија е веќе постигнат

Локално - 25.03.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, потврди на седницата на косовското Собрание дека веќе е постигнат договор со Србија, додавајќи дека не е на него да замине во Вашингтон. „Имаше лажни понуди да одам во Белата куќа. Само за кратко да објаснам.

Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

А1 On - 25.03.2020

Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин ...

Во косовското Собрание седница за паѓање на Владата на Албин Курти

Алсат-М - 25.03.2020

Косовското Собрание расправа за иницијативата за недоверба на Владата на Албин Курти. Седницата е свикана по барање на Демократскиот сојуз на Косово, довчерашен коалициски партнер на Курти и се одвива во вонредни услови.

Курти: Владата се урива за да се овозможи размена на територии меѓу Косово и Србија

А1 On - 25.03.2020

Косовскиот премиер Албин Курти во своето обраќање на собраниската седница на која се расправа за доверба на неговиот кабинет, изјави дека вистинската намера за смена на Владата која тој ја води е да се овозможи постигнување договор за размена на ...

Опозицијата, Српската листа и пратениците на малцинските заедници ја поддржуваат смената на Владата на Курти

А1 On - 25.03.2020

Пратениците на опозициските партии во Собранието на Косово, како и оние на српската и другите немнозински заедници кои досега беа дел од владејачката коалиција, ја поддржаа иницијативата на Демократски сојуз на Косово (ЛДК) за гласање недоверба на ...

Партиски игри во време на епидемија

Н.Македонија - 25.03.2020

Денеска истекува крајниот рок за да се свика вонредна седница на косовскиот парламент, на која би се гласало за недоверба на косовскиот премиер Албин Курти по барање од Демократскиот сојуз на Косово.

Курти: Во позадина за смената на Владата е реализација на договорот за размена на територија меѓу Косово и Србија

24Инфо - 25.03.2020

Премиерот на Косово, Аљбин Курти гласањето за недоверба на неговата Влада кое треба да биде во текот на денот вели дека не се должи поради смената на министерот за внатрешни работи, ниту поради повлекувањето на војската на САД, туку поради ...

Почна седницата на косовското Собрание на која ќе се гласа доверба на Владата на Курти

24Инфо - 25.03.2020

Во Собранието на Косово нешто пред 12 часот започна вонредната пленарна седница на која се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти јави дописникот на МИА од Приштина.

Седница на косовското собрание за доверба на владата на Курти

Р.С.Европа - 25.03.2020

Собранието на Косово на денешната пленарната седницаќе расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти. Граѓаните на Косово на балкони протестираа против политичката криза Лидерот на ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре

А1 On - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Косовскиот парламент утра гласа за доверба на владата на Курти

МКД - 24.03.2020

Вонредната седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа за доверба на владата на премиерот Аљбин Курти ќе биде одржана утре во 11 часот. Приштински Љајми пишува дека седницата на претседателството траела подолго од очекуваното, а дека ...

Закажана собраниска седница за гласање доверба на владата на Курти

Курир - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре во 11 часот

24Инфо - 24.03.2020

– Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Собраниската седница за гласање за доверба на владата на Курти закажана за утре во 11 часот

Нетпрес - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...

Закажана собраниска седница за гласање доверба на владата на Курти

Press24 - 24.03.2020

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави ...