Ветеранот Шариќ ги запре залетаните Јапонци

24 Ракомет - 17.01.2021

Селекцијата на Катар обезбеди два бода на дуелот против Јапонија во натпревар кој имаше навистина интересен тек и 60 минути имаше надигрување и неизвесност за конечни 31:29. Победникот беше одлучен во последната минута откако Шариќ одбрани пенал на ...

Јапонија беше пред ново изненадување, но Катар ја запиша втората победа на СП

Sport 1 - 17.01.2021

Катар ја запиша втората победа на Светското првенство (СП) во Египет, откако ја совлада Јапонија со 31-29 во групата Ц. Јапонците одиграа солидно прво полувреме, во кое најавија ново изненадување во Египет и на паузата заминаа со предност од 16-15.

Јапонија немаше сили за ново изненадување, Катар слави вторпат на СП

Gol.mk - 17.01.2021

Ракометарите на Катар со втора победа го отворија Светското првенство, откако денес беа подобри од репрезентацијата на Јапонија () во рамки од групата Ц. Одлучувачка беше серијата на катарските репрезентативци на самиот почеток на второто полувреме.

Катар во финишот го скрши отпорот на одличните Јапонци

Екипа - 17.01.2021

Катар во финишот успеа да го урне отпорот на најголемото изненадување досега на шампионатот репрезентацијата на Јапонија. По ремито со Хрватска во првото коло, Јапонците денеска загубија од Катар со 31-29.