TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп со апел до Американците и до технолошките компании: Трансферот на власта да биде мирен и без насилство

Слободен Печат - 13.01.2021

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика „сите Американци” да помогнат во „oлабавување на тензиите” и мирен трансфер на власта, истакнувајќи дека не поддржува никакво насилство. Во изјава за телевизијата „Фокс њуз”, тој повика да „нема никакво ...

Трамп порача дека се противи на насилството и ги повика Фејсбук, Твитер да помогнат за мирна транзиција

МКД

Трамп: Насилството, вандализмот и кршењето на законите не се она за што јас се залагам

ММС

Трамп сега ги смирува тензиите: Помогнете за да нема никакво насилство

Локално

Дали Америка ќе стане повторно голема?

Deutsche Welle

Највисоките американски воени лидери го осудија нападот врз Конгресот

МКД

И тие му свртеа грб на Трамп: Највисоките воени лидери го осудија нападот во Конгресот

Локално

Либертас Во Центар Во Центар

Додека се расправа за негово отповикување, Трамп апелираше да нема насилство и вандализам

360 степени - 13.01.2021

Додека се во Претставничкиот дом се расправа за негово отповикување, претседателот на САД, Доналд Трамп, повика да нема насилни демонстрации во пресрет на инаугурацијата на Џо Бајден на 20 јануари.

Зошто Трамп го отповикуваат седум дена пред истекот на мандатот

МКД

Трамп: Смешна е постапката за мое отповикување

Сител

Долниот дом на Конгресот започнал расправа за отповик на Трамп

Точка

САД: Националната гарда го окупира Конгресот, се чекаат резултатите од гласањето за отповикување на Трамп

Бриф

Најголемо предавство од еден претседател досега – и републиканци најавија дека денеска ќе гласаат за отповикување на Трамп

Сакам да кажам

Претставничкиот дом го отповикува Трамп по вторпат, Вашингтон стравува за немири на денот на инаугурацијата на Бајден

24Инфо

Локално Deutsche Welle Канал5 Локално Либертас Алсат-М Опсервер Frontline

ГАЛЕРИЈА: Надреални слики во Вашингтон – стотици војници спијат во холовите на Конгресот

А1 On - 13.01.2021

Фотографиите од внатрешноста на Капитол во Вашингтон кои денеска ги пренесоа медиумите, изгледаат како сцени од холивудски филм – стотици припадници на Националната гарда, дојдени за да ја обезбедуваат седницата на долниот дом на парламентот на која ...

Националната гарда го чува Капитол, почна расправата за импичмент на Трамп (ФОТО)

МКД

Трамп забранет и на Јутјуб, блокиран на еден месец

МКД

Доналд Груевски

Фокус

Говорот на Трамп поради кој му се заканува импичмент: Што им рече на поддржувачите пред да упаднат во Конгресот?

Слободен Печат

Момент на вистината: Почна седницата за отповикување на претседателот на САД, Доналд Трамп

Бриф

Трамп нема пристап ниту на YouTube

Телефони.мк

Локално Deutsche Welle Слободен Печат Во Центар 360 степени Нетпрес МКД Press24

Републиканците ја разгледуваат можноста процесот за импичмент на Трамп да почне во петок с за импичмент на Трамп во ...

Слободен Печат - 13.01.2021

Лидерите во Републиканската партија на САД ја разгледуваат можноста најрано в петок во Сенатот да почне процес за импичмент против претседателот Доналд Трамп, јавија американски медиуми повикувајќи се на извор.

Претставничкиот дом расправа за повлекување на Трамп, Капитол Хил го чува Националната гарда (ВИДЕО)

+инфо

Првиот републиканец што објави дека ќе гласа за отповикување: Трамп ја губи поддршката од својата партија

Локално

Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

24Инфо

Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

Независен

Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

24 Вести

Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

Кајгана

Фокус ТВ21 А1 On Опсервер Вечер Прес Либертас ТВ21 Вечер Прес

Вака моментално изгледа американскиот Конгрес: Националната гарда спие (ВИДЕО)

Локално - 13.01.2021

Денешната седница на Претставничкиот дом во САД е придружена со огромно обезбедување, а меѓу нив има и членови на Националната гарда, кои влегоа во Конгресот за првпат по Граѓанската војна.

Американска војска во Конгресот првпат по Граѓанската војна

24Инфо

Американска војска во Конгресот првпат по Граѓанската војна

Опсервер

Американска војска во Конгресот првпат по Граѓанската војна

MakPress

Дел од Републиканците со поддршка за импичмент на Доналд Трамп

Глас на Америка - 13.01.2021

Се очекува Претставничкиот дом денеска да гласа за досега невиден, втор импичмент за претседателот Доналд Трамп. Демократите имаат мнозинство и доволно гласови и самите да го одобрат импичментот, но ним им се придружуваат и Републиканци чиј број се ...

Демократите во Конгресот предупредуваат на опасноста што ја претставува Трамп, дел од републиканците стравуваат за животот

Опсервер

АРМИЈАТА ГО ОПКОЛИ КОНГРЕСОТ: Вашингтон како воена база, Националната гарда спие по ходници (ФОТО)

Локално

Импичмент: Гардата спие во Конгресот, и демократи и републиканци стравуваат за животот

+инфо

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

А1 On

(ВИДЕО) Војници од Националната гарда спијат на подот во Конгресот, страв од нов упад?

Frontline

Демократите во Конгресот предупредуваат на опасноста што ја претставува Трамп, дел од републиканците стравуваат за животот

MakPress

Нетпрес

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Опсервер - 13.01.2021

Лидерот на Републиканците во американскиот Претставнички дом Кевин Мекарти, на денешната расправа за импичмент на претседателот, оцени дека Доналд Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, но и дека неговото отповикување би било грешка.

Мекарти: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Независен

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол, но отповикувањето е грешка

А1 On

Лидерот на Републиканците: Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, ама негово отповикување би било грешка

Фокус

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Либертас

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

24Инфо

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Слободен Печат

Press24

Јутјуб го блокираше Трамп поради поттикнување насилство

+инфо - 13.01.2021

Јутјуб каналот на Трамп сега е оневозможен да поставува нови видео записи или стримови во живо најмалку седум дена, што може да биде и продолжено, се наведува во соопштението на Јутјуб. Веб платформата Јутјуб соопшти дека го суспендирала каналот на ...

Уште една блокада за Трамп: „Јутјуб„ го суспендира каналот на американскиот претседател на седум дена, а забраната може да се продолжи

Press24

Уште едно блокирање за Трамп: Јутјуб го суспендирал неговиот канал на 7 дена! Тврдат дека прекршил правило и поттикнувал насилство

Точка

Јутјуб го блокираше Трамп најмалку седум дена

Независен

Јутјуб го блокираше каналот на Трамп поради поттикнување насилство

ТВ21

Јутјуб го блокираше Трамп најмалку седум дена поради поттикнување насилство

24Инфо

Јутјуб го блокираше Трамп најмалку седум дена поради поттикнување насилство

Фокус

360 степени Курир Слободен Печат Опсервер Бриф Република А1 On Сител

Трапм за првпат во јавноста по упадот во Конгресот: „Ова е најголемиот лов за вештерки во историјата на политиката“

Press24 - 12.01.2021

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој е под голем притисок да поднесе оставка откако неговите приврзаници упаднаа во зградата на Конгресот, изјави денес дека постои огромен гнев поради обидот да се повлече од него, додавајќи дека тој не сака ...

ТРАМП ИСПРАТИ ДИРЕКТНО ПРЕДУПРЕДУВАЕ ДО БАЈДЕН: „Биди многу внимателен!“

Локално

За Трамп обидот да биде отповикан предизвикува голем гнев но не сака насилство, ги осуди технолошките компании

Нетпрес

Трамп: Обидот за мое отповикување е смешен, ова е најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката

ТВ21

ВИДЕО I Трамп: Ова е најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката, обидот на Конгресот да ме разреши е смешен

Слободен Печат

Трамп: Импичментот е продолжение на најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката

МКД

Трамп: Не сакам насилство

Локално

Трамп денес за првпат во јавноста по упадот во Конгресот

Република - 12.01.2021

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе отпатува за јужниот град Аламо во Тексас, недалеку од границата меѓу САД и Мексико, каде се очекува да искористи еден од последните денови на функцијата за да ги потенцира напорите на неговата ...

Трамп оди во посета на Тексас

Глас на Америка

Трамп денес за првпат во јавноста по упадот во Конгресот

Локално

Две големи банки го откачуваат презадолжениот Трамп

МКД - 12.01.2021

Дојче банк АГ и Сигначр банк ги раскинуваат врските со презадолжениот претседател по насилството во американски Капитол минатата недела. Дојче банк АГ и Сигначр банк, две долгогодишни и омилени банки на Доналд Трамп, ги раскинуваат врските со ...

Омилените банки му го свртеа грбот на Трамп

Пари

И Дојче Банк ќе му затвори врата на Трамп

Независен

Остана без најголемиот доверител: Дојче банк веќе нема да соработува со Трамп

Локално

Дојче банка подготвува удар врз Трамп

Бизнис Вести