TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во короната заборавивме на грипот – Што се случува кога ќе се судрат двата вируси?

Вечер Прес - 23.09.2021

Покрај актуелната пандемија со коронавирусот, ладните денови носат и сезонски грип. Грипот не дека го нема, но во изминатава година сезонскиот грип остана позанемарен пред ковид брановите.

Поради короната го заборавивме сезонскиот грип: Што се случува кога ќе се судрат двата вируси?

Курир - 23.09.2021

Покрај актуелната пандемија со коронавирусот, ладните денови носат и сезонски грип кој остана позанемарен пред ковид брановите. Најголема опасност претставува можноста пациентот истовремено да се инфицира и со корона и со вирусот на грип.

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува ...

Женски магазин - 22.09.2021

Како наближува есента, а со тоа следува и се повеќе затворање во простории каде има поголем број луѓе на мал простор, епидемиолозите освен што стравуваат дека е можно зголемување на бројот на заразени со корона вирусот, опасноста од заболување од ...

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Имаме план за набавка на 40.000 вакцини против сезонски грип

Денешен - 22.09.2021

Во моментов имаме доволно вакцини против Ковид-19 за престојниот период. Националниот комитет за имунизација ги следи сите истражувања за новите вакцини меѓу кои е и вакцината на француската компанија „Санофи“, информираа за МИА од Министерството за ...

МЗ: Се следат истражувањата за новите вакцини против Ковид-19

Канал5 - 22.09.2021

Се следат истражувањата за новите вакцини против Ковид-19, во тек набавка на вакцини против грип. Во моментов имаме доволно вакцини против Ковид-19 за престојниот период. Националниот комитет за имунизација ги следи сите истражувања за новите ...