TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лични интереси стојат зад писмото на ИВЗ со заканите, смета Заев

Телма - 25.03.2019

Лични интереси стојат зад писмото на ИВЗ со заканите, смета Заев. Зад писмото на ИВЗ гледам лични интереси, оцени премиерот Заев и вели дека нема да влијае врз постапки за денационализација или судски постапки за имот, како што стоеше во писмото на ...

Заев: Заканите и уцените на ИВЗ се мотивирани од лични мотиви на поединци

24 Вести - 25.03.2019

Премиерот З аев вели дека заканите и уцените на ИВЗ на неколку дена пред почетокот на претседателската кампања се мотивирани од лични причини на поединци во раководството на верската заедница.

За заканите од ИВЗ, Владата нема да го извести Јавното обвинителство

Сител - 25.03.2019

Поединци од Исламската верска заедница стојат зад заканите за итна денационализација, вели премиерот Зоран Заев. Според него ниту една верска заедница не е фаворизирана во процесот за враќање на имотите.

Формираат цркви за да добијат пензија

Н.Македонија - 25.03.2019

За да се регистрира нова верска заедница во Србија е потребно да се соберат 1.000 потписи од полнолетни граѓани. Ова се некои од новите мерки што се предлагаат за регистрирање цркви и верски заедници, за што во последно време има зголемено ...

Сериозни обвинувања за дискриминација, уцени и закани

Н.Македонија - 25.03.2019

Дали отворениот судир меѓу Владата и Исламската верска заедница во земјава, кој ескалира изминатава недела со отворен конфликт преку медиумите, може да се дефинира како меѓуверски проблем или, пак, станува збор само за институционални недоразбирања ...

Реисот Реџепи седна со владините коалициони партнери од ДУИ – Ахмети ја смирува топката за преписките

1tv - 24.03.2019

На владата и даде ултиматум од 10 дена за расчистување на споровите на ИВЗ, истиот, реисот Сулејман Реџепи седна во ист ред со владините коалиционери од ДУИ, каде му беше гостин на Али Ахмети на одбележување на 20 годишнината од интервенцијата на ...

Иднината на СЈО и кавгата на владата со ИВЗ главни политички проблеми во следниот период

Сител - 24.03.2019

Две прашања: преговорите на власта и опозицијата за законот за обвинителство и статусот на СЈО и спорот на Владата со Исламската верска заедница околу денационализација на имотите, се најголемите политички предизвици за претседателските избори и ...

Реисот само одмавна со раката за проблемите со владата на кои се жали и седна во прв ред со министрите од ДУИ

Телма - 24.03.2019

Реисот се виде со министрите на ДУИ во владата која ја обвини дека работи против ИВЗ и и се закани со предизборна молитва. Ахмети повика на дијалог, а верскиот лидер без одговори, откако владата го оцени писмото како ултиматум.

ДУИ ја смирува топката по уцените од ИВЗ

24 Вести - 24.03.2019

„Во вторник во 12 часот ќе дадеме одговор“ - рече Реисот Сулејман Реџепи. По дводневните остри преписки меѓу Владата и ИВЗ, поглаварот на Исламската заедница најави дека ќе прозбори за два дена.

Спасовски за ИВЗ: Владата на чело со Заев нема да дозволи уцени од било кого

Centar - 24.03.2019

ИВЗ ја обвини Владата за бавната постапка за денационализација,како и за секојдневните проблеми кои ИВЗ ги имала од органите на власта кои ја попречувале во нејзината работа и секојдневната активност на одржување на верските објекти.

Не прифаќаме уцени, и одговори Спасовски на ИВЗ

Пулс24 - 24.03.2019

Македонија е секуларна држава и не прифаќаме никакви уцени, одговори вчера министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по ултиматум на Исламската верска заедници која и даде на Владата рок од 10 дена да ги реши постапките за денационализација ...

Спасовски: Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаме уцени од ИВЗ

Нова ТВ - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени. „ Сметаме дека заканите се неприфатливи од кого и да доаѓаат.

Спасовски кон ИВЗ: Македонија е секуларна држава, не прифаќаме никакви уцени!

Фокус - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по ултиматумот од ИВЗ, која и даде на Владата рок од десет дена да ги реши постапките за денационализација на вакувскиот имот, порача дека не прифаќаат никакви уцени. „Ова писмо од ИВЗ е уцена.

ИВЗ молчи за уцените и заканите, власта апелира на дијалог

1tv - 23.03.2019

Ќе ги раскара ли Владата и Исламската верска заедница барањето на реисот Сулејман Реџепи, да им се врати денационализираниот имот за кој тврди дека имаат сопственост? Заканите и уцените за кои владата ги посочи од писмото на реисот Реџепи, од ИВЗ не ...

Спасовски и одговори на ИВЗ – не прифаќаме комуникација со уцени

Скопје1 - 23.03.2019

Македонија е секуларна држава, не прифаќаме комуникација со уцени му одговори Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на реизот на Исламската верска заедница Реисул Сулејман Реџепи, кој даде ултиматум на владата – во рок од 10 дена да ги ...

Твитер „збесна“ за заканите на ИВЗ: „Имот или нема гласови од верниците за Стево“

еМагазин - 23.03.2019

Лавина рекации на социјалните мрежи предизвика преписката меѓу Исламската верска заедница (ИВЗ) и Владата, која беше јавно објавена од владините служби со оценка дека ИВЗ се заканува на Владата и уценува.

ВИДЕО: Реисот Реџепи седна со владините коалициони партнери од ДУИ – Ахмети ја смирува топката за преписките

Либертас - 24.03.2019

На владата и даде ултиматум од 10 дена за расчистување на споровите на ИВЗ, истиот, реисот Сулејман Реџепи седна во ист ред со владините коалиционери од ДУИ, каде му беше гостин на Али Ахмети на одбележување на 20 годишнината од интервенцијата на ...

Реисот само одмавна со раката за проблемите со владата на кои се жали и седна во прв ред со министрите од ДУИ

Либертас - 24.03.2019

Реисот се виде со министрите на ДУИ во владата која ја обвини дека работи против ИВЗ и и се закани со предизборна молитва. Ахмети повика на дијалог, а верскиот лидер без одговори, откако владата го оцени писмото како ултиматум, објави Телма .

Спасовски: Ги отфрламе уцените од ИВЗ, повикуваме на дијалог

Тера - 24.03.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени. „ Сметаме дека заканите се неприфатливи од кого било да доаѓаат.

Спасовски кон ИВЗ: Македонија е секуларна држава, не прифаќаме никакви уцени!

Локално - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по ултиматумот од ИВЗ, која и даде на Владата рок од десет дена да ги реши постапките за денационализација на вакувскиот имот, порача дека не прифаќаат никакви уцени. „Ова писмо од ИВЗ е уцена.

ИВЗ молчи за уцените и заканите, власта апелира на дијалог

Либертас - 23.03.2019

Ќе ги раскара ли Владата и Исламската верска заедница барањето на реисот Сулејман Реџепи, да им се врати денационализираниот имот за кој тврди дека имаат сопственост? Заканите и уцените за кои владата ги посочи од писмото на реисот Реџепи, од ИВЗ не ...

Реисот не сака да разговара со новинарите за конфликтот кој го има со Владата

Магазин - 24.03.2019

Али Ахмети е посредник за се. Реисот Реџепи `не сака јавно да зборува за уцените кои ги упати кон Владата но затоа Ахмети зборува во негово име. Работата не била толку сериозна и имало простор да се разговара за се.Тој во обид да го ,,измазни” ...

Писмото на ИВЗ: имоти, или алиби за помалку изборни гласови?

Deutsche Welle - 25.03.2019

Тајмингот и дел од писмото наликува на обид за обезбедување алиби ако недостига очекуваниот број гласови од електоратат на ДУИ за заедничкиот кандидат, велат извори од опозициски партии на Албанците.

Али Ахмети верува дека Владата може да се смири со ИВЗ

Фактор - 24.03.2019

Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, денеска ги избегна новинарите и не даде одговор дали има контакти со Владата по испратеното писмо со кое се бара враќање на имот и еднаков третман како со МПЦ или во спротивно „ќе се растурат ...

Писмото на ИВЗ: имоти, или алиби за помалку изборни гласови?

Либертас - 25.03.2019

Тајмингот и дел од писмото наликува на обид за обезбедување алиби ако недостига очекуваниот број гласови од електоратат на ДУИ за заедничкиот кандидат, велат извори од опозициски партии на Албанците за Дојче веле .