TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Замина легендарниот Дамир Шолман

Оff.net - 02.05.2023

Share Tweet Сподели По долго и тешко боледување, на 74 години почина легендарниот хрватски кошаркар Дамир Шолман. Почна во Младост Загреб, но речиси цела кариера ја мина во Југопластика каде стана најдобар поентер во историјата со 5.783 поени и ...

Хрватска тагува: Почина легендарниот Дамир Шолман (Видео)

Дерби - 02.05.2023

Хрватската спортска јавност ова утро сподели една навистина тажна вест за еден од најтрофејните кошаркари од оваа земја, бидејќи најблиското опкружување на Дамир Шолман излегло со соопштение за смрт на легендарниот играч.

Тажна вест од Хрватска: Почина најдобриот стрелец во историјата на Југопластика!

Sport 1 - 02.05.2023

По долго боледување, денеска на 75-годишна возраст почина Дамир Шолман, поранешна ѕвезда на некогашната југословенска кошарка и најдобар стрелец во историјата на легендарната Југопластика (денешен Сплит).

Почина кошаркарската легенда Дамир Шолман

Сакам да кажам - 02.05.2023

Еден од најтрофејните југословенски кошаркари на сите времиња Дамир Шолман почина на 74 години по долго боледување. Иако роден во Загреб, Шолман ја помина речиси целата кариера во дресот на Југопластика, со која двапати беше државен првак и останува ...

Почина Дамир Шолман, најдобриот стрелец во историјата на Југопластика

Gol.mk - 02.05.2023

Тажни вести доаѓаат од Хрватска. Почина Дамир Шолман, еден од најтрофејните југословенски кошаркари на сите времиња и најдобриот стрелец во историјата на поранешниот европски шампион, Југопластика.

Почина Дамир Шолман, најдобриот стрелец во историјата на некогашна „Југопластика“

Независен - 02.05.2023

Еден од најтрофејните хрватски кошаркари на сите времиња, легендата на „Југопластика“ и југословенски репрезентативец Дамир Шолман почина по долго боледување на 74-годишна возраст, пренесоа медиумите во Хрватска.

Тажна вест го потресе регионот, почина кошаркарската легенда на поранешна Југославија, беше светски и европски шампион ...

Во Центар - 02.05.2023

Имаше трофејна кариера. Еден од членовите на трофејната генерација на југословенската кошарка од 70-тите години на минатиот век, Дамир Шолман, почина на 75-годишна возраст. Според „Слободна Далмација“, Шолман починал по долго и тешко боледување.

Почина легендарниот Дамир Шолман

Екипа - 02.05.2023

По долго и тешко боледување на 74 годишна возраст почина поранешниот југословенски репрезентативец Дамир Шолман. Шолман е роден во Загреб во 1974 година, а својата кариера ја почна во Младост.

Тажна вест од Хрватска, почина Дамир Шолман!

SportSport - 02.05.2023

Хрватските медиуми јавуваат дека по долго боледување денеска на 75-годишна возраст почина славниот кошаркар Дамир Шолман, легендата на сплитските „жолти“ и трофеен репрезентативец на Југославија.

Почина најдобриот стрелец на сплитска Југопластика, со Југославија освојуваше само злата и сребра

Спортманија - 02.05.2023

На 74-годишна возраст почина легендата на хрватската и ексјугословенската кошарка, Дамир Шолман. Шолман уште е најдобар стрелец во историјата на трикратниот европски првак, сплитска Југопластика, а со репрезентацијата на некогашна Југославија, во ...

Почина Дамир Шолман, најдобриот стрелец во историјата на Југопластика

TopSport - 02.05.2023

Еден од најтрофејните хрватски кошаркари на сите времиња, легендата на Југопластика и југословенски репрезентативец Дамир Шолман почина по долго боледување на 74.годишна возраст. Загрепчанецот кариерата ја започна во Младост, но речиси целата негова ...

Почина легендарниот југословенски кошаркар

Република - 03.05.2023

По долго и тешко боледување на 75-годишна возраст почина познатиот југословенски кошаркар . Кошаркарската легенда од Сплит освои два олимписки сребрени медали со југословенската репрезентација (Мексико 1968, Монтреал 1976), двапати беше светски ...

Тажна вест: Почина легендата на југословенската кошарка, Дамир Шолман

Слободен Печат - 02.05.2023

Eден од членовите на трофејната генерација на југословенската кошарка од 70-тите години на минатиот век, Дамир Шолман почина на 75-годишна возраст по долга и тешка болест. Шолман е најдобрито стрелец на Сплит во историјата со 5.783 поени, а со ...

Почина Дамир Шолман, најдобриот стрелец во историјата на Југопластика

Макфакс - 02.05.2023

Еден од најтрофејните хрватски кошаркари на сите времиња, легендата на Југопластика и југословенски репрезентативец Дамир Шолман почина по долго боледување на 74.годишна возраст. Загрепчанецот кариерата ја започна во Младост, но речиси целата негова ...

Тажна вест: Почина легендата на југословенската кошарка, Дамир Шолман

Sport M - 02.05.2023

Eден од членовите на трофејната генерација на југословенската кошарка од 70-тите години на минатиот век, Дамир Шолман почина на 75-годишна возраст по долга и тешка болест. Шолман е најдобрито стрелец на Сплит во историјата со 5.783 поени, а со ...

Утрово почина една од најголемите кошаркарски легенди на Југославија

Спортски - 02.05.2023

Дамир Шолман, еден од најзпознатите членови на југословенската кошарка во 70-тите години на минатиот век почина на 75 годишна возраст. Шолман почина по долга и тешка болест, а ќе остане запаметен како еден од најважните играчи во трофејната ...

Почина Дамир Шолман, најдобриот стрелец во историјата на Југопластика

MTM - 02.05.2023

Еден од најтрофејните хрватски кошаркари на сите времиња, легендата на Југопластика и југословенски репрезентативец Дамир Шолман почина по долго боледување на 74.годишна возраст. Загрепчанецот кариерата ја започна во Младост, но речиси целата негова ...

Почина југословенската кошаркарска легенда Дамир Шолман

Спортклуб - 02.05.2023

Во 75. година од животот, по долго и тешко боледување, почина поранешниот југословенски репрезентативец Дамир Шолман. Иако роден во Загреб во 1974 година, својата кариера ја почна во Младост, од 1968 до 1983 година, со исклучок на една сезона во ...

Почина легендарниот Дамир Шолман

24Инфо - 02.05.2023

Еден од најтрофејните хрватски кошаркари на сите времиња, легендата на Југопластика и југословенски репрезентативец Дамир Шолман почина по долго боледување на 74.годишна возраст. Загрепчанецот кариерата ја започна во Младост, но речиси целата негова ...

Почина Дамир Шолман – најдобриот стрелец на сплитска Југопластика, а со Југославија освојуваше само злата и сребра

Нетпрес - 02.05.2023

На 74-годишна возраст почина легендата на хрватската и ексјугословенската кошарка, Дамир Шолман. Шолман уште е најдобар стрелец во историјата на трикратниот европски првак, сплитска Југопластика, а со репрезентацијата на некогашна Југославија, во ...

Почина Дамир Шолман, најдобриот стрелец во историјата на Југопластика

МКД - 02.05.2023

На 75-годишна возраст, почина југословенската кошаркарска легенда, Хрватот Дамир Шолман кој е најдобриот стрелец во историјата не легендарната Југопластика. Тој со репрезентацијата на СФР Југославија освои сребрени медали на ЛОИ 1968 година во ...

Почина кошаркарската легенда Дамир Шолман

24Инфо - 02.05.2023

По долго боледување, денеска на 74-годишна возраст почина Дамир Шолман, поранешна ѕвезда на некогашната југословенска кошарка и најдобар стрелец во историјата на сплитскиот клуб Југопластика (денешен Сплит).