TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Социолошка анализа на реакцијата на јавноста за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Сител - 08.12.2023

Двојното убиство по сите елементи можеме да го категоризираме во монструозни убиства, дециден е социологот Ѓорѓи Тоновски. Тој оценува дека бурната реакција на македонската јавност и за време на исчезнувањето на Вања Ѓорчевска и по дознавањето дека ...

Адвокат по службена должност ги брани осомничените за убиството на Вања и Панче

Фокус

„Не е дете, високa била 1,75 сантиметри“ – професорот по безбедност вели дека треба да се покаже како Вања излегла од зградата

Во Центар

Кој го прави есапот?

Р.С.Европа

Правдата никогаш поблиску за злосторството врз Вања, така не беше со случаевите на Ангела и Маја

24Инфо

Николоска: Киднапирањето со двете возила е смислено, првото е користено за да го сокрие автомобилот во кој е Вања

ТВ21

Вања е таргетирана жртва, нејзината обдукција е клучна, вели Николоска

ТВ21

ТВ21 Алфа Канал5 Во Центар Мета Слободен Печат еМагазин Женски магазин

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се обвинуваат за настаните околу убиството на Вања

Канал5 - 08.12.2023

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и денеска продоложија преку партиски соопштенија да се обвинуваат за настаниоте околу убиството на Вања. Пропустите во истрагата за убиството на Панче, чинеа живот. Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пропустите во истрагата за убиството на Панче, чинеа живот

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

MTM

„Направените пропусти во истрагата за убиствата и задоцнетите мерки ја отвораат дилемата дали можеше да се спасат човечки животи“ – велат од ВМРО-ДПМНЕ

Курир

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата за убиствата на Вања и Панче тврди ВМРО-ДПМНЕ

А1 On

Lider Нетпрес Скопје инфо МКД Денешен Точка Локално Press24

Правдата за злосторството врз Вања и Панче е на пат, смртта на Ангела и Маја останува мистерија

Канал5 - 08.12.2023

Сликата за тоа што се случило со Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски во релативно краток временски период стана појасна, но, и по долги години останува мистерија, кој стои зад смртта на Ангела и Маја.

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити, а е пријавено уште на 22-ри

Курир

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Макфакс

Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити, а е пријавено уште на 22-ри, вели Ковачки

Нетпрес

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Опсервер

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити, а е пријавено уште на 22-ри

24Инфо

Дали е точно дека „Цитроенот“ на Панче три дена бил подготвуван за убиството на Вања?

Република

Канал5 Кајгана Zoom OhridNews Lider +инфо Скопје инфо 365

Спасовски до Мицкоски: Политизирањето на случајот со двојното убиство уште еднаш ги убива жртвите

24 Вести - 07.12.2023

Да не се политизира двојното убиство, ако Мицкоски има докази веднаш да ги достави на истражните органи порача денеска од Охрид министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и додаде дека изјавите кои ги дава лидерот на опозицијата се најдолен вид ...

Мицкоски тврди дека има информации за пропусти во истрагата

Канал5

Ако има докази за истрагата, Мицкоски веднаш да ги достави до надлежните оти во спротивно прави кривично дело, велат Ковачевски и Спасовски

360 степени

Мицкоски: Истрагата за Вања започнува предоцна, имам сериозни информации за ова што го тврдам

Вечер Прес

СДСМ: Кај Мицкоски нема ни грам човечност

Независен

Мицкоски: Истрагата за Вања започна предоцна

ТВ21

,,Моите информации се сериозни, ќе се дознае што сè направиле овие луѓе!” Лидерот на македонската опозиција: Одговорните за смртта на Вања нема да имаат мир!

Во Центар

Република MakPress Либертас Алфа Сител

Снимка од движењето на возилата отвора нови дилеми околу грабнувањето и убиството на Вања

Сител - 07.12.2023

Ако е точен временскиот код кој што го дава камерата во снимката која ја објави портал Икс, возилото со кое била киднапирана Вања било запалено уште пред 10 часот. На видеото во 5 минути до 8 часот се гледаат двете возила кои полицијата ги поврза со ...

„Портал икс” објави снимки од возилата со кои била грабната Вања

Телма

(ВИДЕО) „Портал икс” објави снимки од возилата со кои била грабната Вања: „Ситроенот“ бил запален во 9:37 часот?

360 степени

Објавени снимки од движењето на возилата со кои е грабната Вања

Сител

ВИДЕО: Се појави снимка од возилата со кои била киднапирана Вања

ТВ21

САЛИУ ОБЕЗБЕДИ СНИМКИ ОД ГРАБНУВАЧИТЕ ВО ЦИТРОЕНОТ ДОДЕКА ОДАТ КОН БРАЗДА: Морбидни сцени, тешко сварливи за човечки желудник

Фактор

ВИДЕО:Објавени снимки на кои се гледа движењето на возилата со кои е грабната Вања

Либертас

еМагазин Република Република Во Центар Мастило Скопје1 Слободен Печат MakPress

Ковачевски го повика Мицкоски да ги предаде доказите на МВР и Обвинителството

Канал5 - 07.12.2023

Ковачевски го повика Мицкоски да ги предаде доказите на МВР и Обвинителството за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски го повика претседателот на ВМРО ДПМНЕ, ...

Ковачевски за обвинувањата дека доцни истрагата: Мицкоски се поставува како истражител и обвинител, ако има докази нека ги достави

Макфакс

Спасовски бара да не се политизира двојното убиство

Слободен Печат

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО

А1 On

Ако има докази за истрагата, Мицкоски веднаш да ги достави до надлежните оти во спротивно прави кривично дело, велат Ковачевски и Спасовски

Либертас

Ковачевски за обвинувањата дека доцни истрагата: Мицкоски се поставува како истражител и обвинител, ако има докази нека ги достави

Опсервер

И Ковачевски го повика Мицкоски да ги предаде доказите на МВР и Обвинителството за двојното убиство на Вања и Панче

Н.Македонија

Бриф Zoom Слободен Печат Во Центар Независен Точка Фокус МКД