TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Макфакс - 29.09.2022

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да избегнат мобилизација и дека тоа им е забрането. „На граѓаните запишани во воената евиденција, од моментот кога е објавена ...

(ВИДЕО) Полицијата во Русија приведе возрасна жена: Мобилизирајте ги сите ако ви треба топовско месо

А1 On

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

24Инфо

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

MTM

Володин им се заканува на Русите кои бегаат од земјата поради мобилизацијата

А1 On

Володин ги предупреди Русите: Тие што бегаат од мобилизација ќе се соочат со законот

Слободен Печат

Володин им се заканува на Русите кои бегаат од земјата поради мобилизацијата

Опсервер

Фокус Сител Либертас Точка 24 Вести OhridNews Телма MakPress

Британското разузнавање: Масовното бегство на Русите ќе му донесе нов проблем на Путин

Локално - 29.09.2022

Британското министерство за одбрана објави нова анализа за ситуацијата во Украина, во која се наведува дека во последните седум дена, откако Путин објави делумна мобилизација, има значително заминување на Русите кои сакаат да избегнат да бидат ...

Британско разузнавање: Путин има нов проблем

Скопје1

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

А1 On - 28.09.2022

Русија повеќе нема да им издава пасоши на граѓаните мобилизирани од армијата, соопштено е денеска преку информативната веб-страница на руската Влада. „Ако некој граѓанин веќе е повикан за воена служба или има покана (за мобилизација или ...

Русија повеќе нема да издава пасоши на мобилизираните

Кумановски м.

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

24Инфо

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

MakPress

Русија поставува пунктови за мобилизација на излезите од земјата

Независен - 28.09.2022

Руските власти соопштија дека ќе постават контролни пунктови на некои од границите на Русија за насилно да ги мобилизираат руските мажи кои се обидуваат да избегнат регрутирање бегајќи од земјата.

Русија поставува мобилизациски пунктови на излезите од земјата

Кајгана