TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожарникарите пристигнале 40 минути по превртувањето на автобусот

Фокус - 15.02.2019

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова во вечерашната емисија на „360“ го потврди Драги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи.

Го молам министерот Филипче да ми помогне да ја најдам жената што ја спасував

Либертас - 15.02.2019

Учителот Седат Казими од селото Ласкарци, е еден од десетиците херои од селото, кои истрчаа први да им помогнат на настраданите во сообраќајната незгода. Тој за себе вели дека не се смета за никаков херој, туку за човек со меко срце, оти не може да ...

Никој не знае каде застануваат автобусите во Охрид

Република - 15.02.2019

Жителите на селата и приградските населби во Охрид веќе подолго време немаат соодветни услови за чекање автобус. На поголемиот дел од стојалиштата кои се лоцирани на главните сообраќајници во Охрид, но и во приградските средини нема автобуски ...

Автобусот возел со 80 км. на час

Телма - 15.02.2019

Со тага во очите Бељули Илмихал од Ласкарци и денеска помина покрај својата нива каде пред два дена згаснаа многу животи. Се присети на тешката ноќ во која со соселаните помагаа во извлекување на заглавените патници и гледаа како пред очи згаснуваат ...

(Видео) Манчев: Автопатот Скопје – Тетово не е црна точка

Макфакс - 15.02.2019

Ристо Манчев од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот за „Макфакс“ изјави дека автопатот Скопје – Тетово не се смета за црна точка во сообраќајот, односно дека на овој пат се многу ретки сообраќајните незгоди.

Мобилниот телефон од шоферот предаден на вештачење, ќе се проверува дали бил користел во моментот на несреќата

ТВ21 - 15.02.2019

Мобилниот телефон на Мане Трифуновски кој беше возачо на автобусот кој пред два дена изгуби контрола и излета од патот при што во смрт однесе 14 лица е предаден во Обвинителството каде ќе се проверува дали бил користен за време на несреќата.

Хероите од Ласкарци

МКД - 15.02.2019

Не гледале ништо пред себе и трчале кон превртениот автобус за да им помогнат на тешко повредените патници. Втор ден по трагедијата кај Ласкарци не стивнуваат емоциите, шокот, тагата и страшните слики што беа затекнати на местото на трагедијата.

Сведоштва на пожарникарите херои од спасувачката акција во Ласкарци – разговор во Студио 1

1tv - 15.02.2019

Во фокусот на денешното Студио 1 беа пожарникарите кои ги спасуваа повредените во автобуската несреќа во Ласкарци. Владимир Симоновски, командант на противпожарната бригада Скопје и Владимир Кочовски командир на чета го раскажаа сето тоа што се ...

Скопјанец пријавил дека го тепале контролори на ЈСП

Макфакс - 15.02.2019

Во Полициската станица Бит Пазар во вечерните часови на 14 февруари, 38-годишен скопјанец пријавил дека бил натепан од двајца контролори на ЈСП. Како што рекол тој, истиот ден на улицата „Христијан Тодоровски-Карпош“, во автобус на ЈСП со број 19, ...

Контролори на ЈСП повторно истепаа патник- МВР со детали за инцидентот

Курир - 15.02.2019

Во Полициската станица Бит Пазар, вчера во 19.30 часот И.С.(38) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 18.30 часот на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“, во автобус на ЈСП бр. 19, двајца вработени во ЈСП како контролори физички го нападнале ...

Машински експерти ќе проверуваат дали автобусот се движел со 80 километри на час

Телма - 15.02.2019

Брзината со која се движел автобусот пред да се излета од автопатот кај Ласкарци била околу 80 километри на час, покажал уредот во возилото за мерење на брзината на движење. Ова се неофицијалните информации од истрагата.

Контролори на ЈСП претепале патник зошто немал билет

Press24 - 15.02.2019

Во 19.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, 38-годишниот И.С. од Скопје пријавил дека истиот ден околу 18.30 часот на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“, во автобус на ЈСП број 19, двајца вработени во ЈСП како контролори физички го нападнале ...

Вештачењето на автобусот треба да утврди зошто возачот изгубил контрола над воланот

Фокус - 15.02.2019

Во тек е вештачењето на автобусот кој се преврте во близина на селото Ласкарци, при што загинаа 14 лица, а над триесет се здобија со тешки телесни повреди. Остатоците од автобусот веќе се пренесени во касарната во Ѓорче Петров, а од Обвинителство ...

Какви автобуси возат низ Скопје

Panika.be - 15.02.2019

Кога ќе видиш какви автобуси возат низ Скопје, не е ни чудно што главниот град ни е прогласен за најзагаден во Европа. 15.02.2019 Скопје Еве уште еден "исправен" автобус што поминал регистрација и земал лиценца...

Досега нема утврдено техничка неисправност кај автобусот, позната брзината со која се движел

Алсат-М - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци. Алсат дознава дека истрагата се води во два правци. Едниот утврдува објективни причини за несреќата, како на пример дали можеби ...

Неприспособена брзина при претекнување причинител на несреќата?

Н.Македонија - 15.02.2019

По несреќата, во јавноста веднаш проструија неколку верзии за тоа што би било можна причина за кобниот настан. Се шпекулираше со наводен инфаркт на возачот или, пак, друга здравствена тегоба, потоа се спомнуваше пукната гума, како и друг голем ...

Стаменковски: Каиши на секое седиште во автобусите ќе ја зголемат безбедноста на патниците

Фактор - 15.02.2019

Она што загрижува е фактот дека од контролираните 140 возила за превоз на патници во јавниот превоз, околу 60 покажале недостатоци во техничката исправност. Тоа покажува дека неопходно е да се засилат стандардите на работа на станиците за технички ...

Четврта сообраќајна несреќа едноподруго на македонски автобус

Н.Македонија - 15.02.2019

Македонија во своето блиско минато не памети автобуска сообраќајна несреќа како онаа што се случи завчера на автопатот Скопје – Тетово, кога преполн автобус на превозникот „Дурмо турс“ излета од патот и се преврте во бездна во близината на селото ...

Повреден патник за „Независен“: Автобусот пред да се преврти правеше „осумки“

Независен - 15.02.2019

Четириесет и едногодишниот Љуљзим Далипи од Гостиварско е ден од повредените во страотната несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци. Хоспитализиран е во Градската општа болница „8-ми Септември“ со повреда на кичмата, но ...

Москва добива самовозечки трамваи / ВИДЕО

Додај Гас - 15.02.2019

Првите луѓе на Москва за 2021-2022 имаат големи планови – пуштање во промет на првите самовозечки трамваи Проектот е развиен во соработка со PC Transport Systems и Cognitive Technologies, а за разлика од „автомобилите без возач“, оваа технологија, ...

Сведоштва за несреќата: Молеа за помош, но не можевме сите да ги спасиме

Независен - 15.02.2019

Мештаните од селото Ласкрци се хероите од автобуската несреќа што се случи завчера попладне на автопатот Скопје-Тетово. Тие и денеска беа на кобното место и раскажуваа што се случувало. Постарите жители не можеа да ги сокријат солзите и траумите од ...

Причината на несреќата ќе ја открие тахографот: Возачот тврдел дека изгубил контрола

Фактор - 15.02.2019

Како можела да се случи сообраќајната несреќа. Бил ли технички исправен автобусот, дали има пропуст кај возачот, и кај компанијaта. Истрaгата треба да ги утврди деталите, а според неофицијални информации веќе е позната брзината со која се движел ...

Позната брзината на автобусот, се шпекулира со нова причина за излетувањето кај Ласкарци

365 - 15.02.2019

Во досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци, пренесува „ Алсат “. Утврдена е и брзината со која автобусот се движел непосредно пред несреќата – 80 до 85 километри на час.

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ НА МЕЃУГРАДСКАТА АВТОБУСКА СТАНИЦА: Што велат возачите и патниците, колку е безбедно возењето со ...

Слободен Печат - 15.02.2019

Размислувањата на граѓаните се променија по автобуската несреќа во Тетово. Екипа на „Слободен печат“ денеска отиде на меѓуградската автобуска станица во Скопје, за да ги прашаме граѓаните дали се чувствуваат безбедно во автобусите, но за да ги ...

Втор ден на жалост по автобуската несреќа

Макфакс - 15.02.2019

Во земјава денеска е втор ден на жалост по автобуската несреќа, што се случи пред два дена на патот Скопје-Тетово, а во која животот го загубија 14 луѓе, а 37 беа повредени. Според последните информации, во критична состојба се наоѓаат петмина од ...

Украл паричник од патник во автобус на ЈСП, си заработи кривична

Курир - 15.02.2019

Одделението за имотни деликти Карпош и Ѓорче Петров ќе поднесе кривична пријава за кривично дело „кражба“ казниво по член 235 од КЗ на РМ, против Б.Ќ.(40) од Скопје. На 11-ти декември минатата година пријавениот во автобус 22 на ЈСП од лице од ...

Позната брзината со која се движел автобусот кој одзеде 14 животи

ТВ21 - 15.02.2019

Иако во тек е истрагата за тоа како дошло до несреќата, сепак засега утврдена е дека автобусот се движел со брзина од 80 до 85 километри на час. Досегашното вештачење на автобусот, нема утврдено техничка неисправност, а истрагата ја спроведува група ...

ФОТО: Зоран од Скопје еден од загинатите во страшната автобуска несреќа

Press24 - 15.02.2019

Во автобуската несреќа која се случи кај село Ласкарци загинаа 14. лица, а меѓу нив е Зоран Давидоски (22.08.1981 година). Тој беше вработен во Град Скопје од 2011 година на повеќе раководни позиции, а од 2014 беше раководител на Секторот за ...

Втор ден жалост по автобуската несреќа, се утврдуваат причините

Локално - 15.02.2019

Во земјава денеска е втор ден жалост по сообраќајката во која завчера на патот Скопје-Тетово загинаа 14 лица, а 37 беа повредени откако кај село Ласкарци се преврте автобус на компанијата „Дурмотурс“.

МАН: Сочуство до семејствата на починатите патници од автобусот, нашите членови со натчовечки напори известуваа ...

Бизнис Вести - 15.02.2019

Македонската асоцијација на новинари (МАН) изразува сочуство до семејствата на трагично починатите патници од автобусот, искрени желби за брзо опоравување на повредените. „Нема утеха за загубен живот и доволно молитви за здравје на повредените.

ВТОР ДЕН ЖАЛОСТ: Многу е болно кога гледаш како луѓе се простуваат од овој свет барајќи помош

Фактор - 15.02.2019

Македонија тагува. Голем непребол во срцата на оние кои ги загубија најблиските во трагедијата кај село Ласкарци. Втор ден на жалост. На местото на несреќата останаa само трагите и искрешената банкина кои продолжуваат да сведочат за кобниот 13 ...

Возачот испаднал од автобусот пред да се преврти, очевидци велат дека го нашле со повреди на патот

МКД - 14.02.2019

Со повреди и во крв возачот на автобусот излетал од автобусот пред тој да падне во ендекот на локалниот пат и да се преврти на покрив. Очевидци на местото на несреќата денес раскажаа дека возачот со автомобил го носеле во болница заедно со уште ...

Автобусот извлечен, кај возачот нема присуство на алкохол, дрога или лекови

Телма - 14.02.2019

Траги од багери, гранки и искршена банкина. Ова се единствените докази што останаа да сведочат за вчерашната сообраќајна несреќа. Работниците од Комунална хигиена попладнево ја исчистија нивата во која се преврте автобусот, откако излета од ...

Пожарникар за страшната несреќа: Лазев и молев господ да извлечам што повеќе живи

Press24 - 14.02.2019

„Глетката беше морничава. Мирисот на свежата крв ми заплискуваше во носот, но немав време да размислувам за моите чувства. Во тој момент го молев Господ да ми даде сила за да можам да спасам колку што е можно повеќе луѓе, кои лазејќи на колена ги ...

Граѓанството и солидарноста во несреќа – што ни покажа, како реагиравме?

1tv - 14.02.2019

Анита Христовска, која на социјалните мрежи постираше покана во својот стан да ги смести загрижените родители, деца и роднини на повредените во автобуската несреќа, во отвореното Студио 1 вели дека кога слушнала за автобуската несреќа, вели дека ...

ВИДЕО: Луѓе умираа пред наши очи, целите беа во крв, сведочат жители на Ласкарци

А1 On - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци кои синоќа безпоштедно излегоа да спасат она што може да се спаси од автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово, покажаа човечност на дело која ќе се памети. Иако несебично се дадоа во спасувањето, велат не се ...

Манчев: Македонија ќе мора да воведе задолжително носење појаси во автобус во пристапниот процес во ЕУ

1tv - 14.02.2019

Во Централниот дневник на 1ТВ, портпаролот на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот Ристо Манчев изјави дека издавањето на лиценците за превозниците и контролата на возачите е во надлежност на министерствата за внатрешни и за транспорт и ...

Заврши увидот на местото на несреќата

24 Вести - 14.02.2019

Болка и тагаа се вгнезедени меѓу жителите на скопското село Ласкарци. Во очите на жителите може се видат и насетат трагите од несреќата, која се случи пред само 24 часа, на влезот во нивното село, кога по превртување на автобус на гостиварската ...

Една мајка го гледаше синот на кој нозете му беа заробени под автобусот – се тресеше и плачеше, ја гушнав како моја ...

Република - 14.02.2019

Цела Македонија е потресена од тешката сообраќајна несреќа што се случи вчера на автопатот Скопје-Тетово. Еден сведок на социјалната мрежа Твитер, го раскажа ужасот што се случувал на лице место.

Патник во автобусот: Пред несреќата се слушна тропање, а возачот се обидуваше да го држи правецот

Нова ТВ - 14.02.2019

Еден од патниците кој ја преживеа тешката сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово за телевизија Клан рече дека пред да се случи несреќата почувствувал дека нешто се случува и отишол кај возачио за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел.

Возачот не се сеќава како се случила несреќата, автобусот на вештачење

Канал5 - 14.02.2019

Траги од крв, расфрлени искршени стакла, искорнати седишта, торби на патниците, делови од автобусот и пробиените банкини се остатоците кои утринава сведочеа за трагичната несреќа која се случи вчера кај селото Ласкарци, на автопатот Скопје-Тетово.

Пожарникарите пристигнале 40 минути по превртувањето на автобусот

Република - 15.02.2019

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова во вечерашната емисија на „360“ го потврди Драги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи.

Кои се најчестите причини за сообраќајните несреќи во кои учествуваат автобуси?

24 Вести - 14.02.2019

За само 18 месеци, се случија дури четири несреќи во кои учествуваа македонски автобуси.. Во нив загина 21 патник, а близу сто беа повредени.. Во несреќата на автопатот Велес – Скопје, кај месноста Кула, во август 2017 тата се преврте скопски ...

ВИДЕО од првите моменти од автобуската несреќа, возачот лежи исфрлен на улицата(ексклузивно)

AKO - 14.02.2019

Сведоци на големата трагедија во селото Ласкарци , кога вчера автобус на претпријатието Дурмо-турс од Гостивар излета од автопатот и падна во бездна, по што се преврте, ни го испратија првото видео направено по сообраќајната несреќа.

ВИДЕО: Првите моменти од страшната несреќа во Ласкарци - возачот лежи исфрлен на улица

Press24 - 14.02.2019

Сведоци на синоќешната трагедија во селото Ласкарци, кога автобус на претпријатието Дурмо-турс од Гостивар излета од автопатот и падна во бездна, по што се преврте, до АКО.мк испратија видео направено во првите моменти од сообраќајната несреќа, на ...

Како излета автобусот од автопатот? Причините за несреќата сè уште непознати

ТВ21 - 14.02.2019

50-те патници кои патувале на линијата Скопје – Гостивар, како секој ден се враќаале дома од нивните работни места. Во 15:45 часот автобусот тргнал од Скопската автобуска станица. Сите места биле пополнети.

Се расчистува местото на несреќата, а полицијата ги собира последните докази оттаму

Телма - 14.02.2019

Осум часот наутро – трагите од гуми на асфалтот, искршените банкини и превртениот автобус во нивата сведочеа за трагедијата на автопатот Скопје – Тетово. Околу петнаесет часа по несреќата, на дневна светлина, полицијата и јавниот обвинител детално ...

Со кран кренат автобусот кој се преврте кај Карпалак

Press24 - 14.02.2019

Автобусот кој се преврте вчера на автопатот Скопје-Тетово во моментов се крена со кран и ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила сообраќајката кај селото Ласкарци на ...

На возачот му се блокираше воланот, му помагав да го исправи но не можевме

Сител - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а некој од патниците се обидувал да му помогне да го задржи правецот, дознава 24 Инфо од местото на несреќата. Таму утрово се врати еден од патниците на автобусот на „Дурмо турс“, откако вчера поминал со полесни ...

Возачот не бил пијан, но не сакал ништо да каже на обвинителот за несреќата

Алфа - 14.02.2019

Ведро време, прав пат, без сообраќаен метеж, доцна напладне но се уште светло. Меѓуградскиот автобус на гостиварскиот превозник „Дурмо турс“ патува од Скопје кон Гостивар. На неколку километри од првата патарина пред Тетово, кај село Ласкарци, на ...