TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меј: Обединетото кралство ќе ја напушти ЕУ најдоцна до 30-ти Јуни

Телма - 21.03.2019

Британската премиерка, Тереза Меј, денеска во Брисел директно ќе апелира до лидерите на земјите-членки на ЕУ да се согласат на пролонгирање на Брегзитот за три месеци, откако во синоќешното телевизиско обраќање до нацијата подвлече дека таа лично ...

Брегзит ќе биде одложен до 30 јуни

Канал5 - 21.03.2019

Шефовите на држави и влади на Европската унија денеска се на редовниот пролетен самит во Брисел, а главна тема на разговори ќе биде британското барање за одложување на датумот за Брегзит. Иако повеќето земји членки во принцип се согласни за вакво ...

ПИСМА ОД ЛОНДОН Писмо до Доналд

+инфо - 21.03.2019

Што ако ви се слоши? Ќе треба да платите од свој џеб? Што ако имате проблеми со автомобилот - ќе важи ли осигурувањето и имате ли зелен картон? Имате бел? Ха, не важи, ако пишува дека важи во, на пример, Северна Македонија, кажете му го тоа на ...

Меј порача дека парламентот е виновен за тоа што брегзитот нема да се случи на време

МКД - 21.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј ѝ се обрати синоќа на јавноста во врска со брегзитот. Пред обраќањето таа се сретната со опозицијата, а Џереми Корбин, лидерот на опозицијата, ја напуштил средбата.

Земјите членки ќе одлучуваат за одложување на Брегзит

Нова ТВ - 21.03.2019

Шефовите на држави и влади на Европската Унија денеска се состануваат на редовниот пролетен самит во Брисел, а главна тема на разговори ќе биде британското барање за одложување на датумот за Брегзит, јави МИА од Брисел.

Меј жали што мора да побара одложување на Брегзит

Нова ТВ - 21.03.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека длабоко жали за својата одлука да побара од ЕУ одложување на Брегзит и истовремено ги повика пратениците, кои веќе двапати го отфрлија нејзиниот план, овој пат да го поддржат.

Тереза Меј е решена да го спроведе Брегзитот

Р.С.Европа - 21.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е решена да го спроведе Брегзитот и ги повика пратениците да ја поддржат спогодбата која на два пати парламентот ја одби. „Се надевам искрено дека пратениците ќе ја поддржат спогодбата за која преговарав ...

Јункер: Брегзит мора да се случи пред изборите за ЕП

Макфакс - 21.03.2019

Велика Британија би требало да ја напушти Европската Унија до почетокот на изборите за Европскиот парламент на 23 мај, оцени претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Британската премиера, Тереза Меј, со писмо од ЕУ побара поместување ...

Што значи најавата на Туск за брегзитот

МКД - 20.03.2019

Ултиматумот на Доналд Туск драматично ги разјасни настаните, оцени Гардијан во кратката анализа по најавата на претседателот на Европскиот совет дека ЕУ ќе дозволи одложување на брегзитот само ако британскиот парламент го изгласа договорот на Тереза ...

ЕУ ќе дозволи одложување на брегзитот ако британскиот парламент го изгласа договорот

МКД - 20.03.2019

Го добив писмото од Тереза Меј денеска и тукушто разговарав со неа, изјави за новинарите Доналд Туск, претседателот на Европскиот совет. Во контекст на нашите консултации, рече тој, ќе биде можно одложување на активирањето на членот 50, но само ако ...

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Макфакс - 20.03.2019

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот парламент позитивно гласа за договорот кој Лондон и Брисел веќе го постигнаа, изјави претседателот на ...

Тереза Меј побара тримесечно одложување на Брегзит

Глас на Америка - 20.03.2019

Наместо на 29 март, новиот рок за разделба со ЕУ да биде 30 јуни, стои во барањето на британската премиерка до европските лидери Брегзит да биде одложен до 30 јуни, побара британската премиерка Тереза Меј од лидерите во Европската унија.

Франција против одложување на Брезит без веродостојна стратегија од Меј

Р.С.Европа - 20.03.2019

Франција ќе се спротивстави на одложувањето на датумот за Брегзит, што го побара британската премиерка Тереза Меј, доколку таа не го оправда барањето со „веродостојна“ стратегија, изјави денеска шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан, ...

Јункер : Mора да се случи Брегзит пред изборите за ЕП

Канал5 - 20.03.2019

Претседателот на Европската Комисија , Жан Клод Јункер изјави дека Брегзит мора да има без одложување. Јункер изјави дека Британија ќе мора да ја напушти Европската Унија пред почетокот на изборите за Европскиот парламент на 23 мај.

Берлин го поздрави јасното барање на Тереза Меј

А1 On - 20.03.2019

Штефан Зајберт, портпарол на германската канцеларка Ангела Меркел денеска го поздрави јасно изнесениот став за Брегзит, но не прецизира како Германија ќе одговори на тоа. Британската премиерка Тереза Меј денеска побара од Европска Унија излегувањето ...

Туск: Одлагање на Брегзит само ако се ратификува договорот за повлекување

Локално - 20.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов британскиот Парламент да го ратификува договорот за Брегзит, кој веќе двапати го отфрли.

Велика Британија бара одложување на брегзит, фунтата драстично падна

Макфакс - 20.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј побара тримесечно одложување на брегзит за да добие во време и по трет пат да побара од парламентот да гласа за договорот за разделување, но нејзиното барање наиде на отпор од страна на Европската комисија, пренесува ...

Британската премиерка ќе бара продолжување на рокот за излез од ЕУ

Глас на Америка - 20.03.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер истакна дека Унијата веќе не е отворена за понатамошни преговори со Британија Британската премиерка, Тереза Меј, се очекува да испрати и официјално писмо до европските лидери со кое ќе бара ...

Меј побара од ЕУ да се одложи брегзитот до 30 јуни, „не подолго“

МКД - 20.03.2019

Тереза Меј напиша писмо до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, за и формално да побара одложување на брегзитот по 29 март, објави Би-би-си . Британската премиерка им рече на пратениците дека „не е подготвена да го одложи брегзитот ...

Тереза Меј побара одложување на Брегзит до јуни

А1 On - 20.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј му испрати писмо на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во кое формално бара пролонгирање на Брегзит до 30 јуни. – Му пишав на претседателот на Европскиот совет за да го информирам дека Велика Британија ...

Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

Денар - 20.03.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј нема да бара од Европската унија долго одложување на Brexit, објави BBC. BBC во вторникот објави дека Меј во писмото до Европската унија побарала продолжување на Brexit до крајот на јуни, со можност за продолжување ...

Меј ќе бара од ЕУ одложување на „Брегзит“

Р.С.Европа - 20.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска се очекува да побара од ЕУ одложување на излегувањето на Велика Британија од блокот, пренесува АП. Министерот за образование на Велика Британија Дејмијен Хиндс денеска за Би-Би-Си изјави дека вистинската ...

Походот по брегзит ја уби Британија

МКД - 20.03.2019

Брегзитска Британија го достигна неизбежниот крај на популизмот. Владата се распаѓа додека конзервативните министри без последици гласаат против својата сопствена влада. Еднакво хаотичната опозиција не може да опонира.

Брегзит: Како Монти Пајтон, само помалку смешно

Либертас - 20.03.2019

Министрите во Лондон зборуваат за „последните денови на Рим” и за тоа дека земјата е западната во хаос. Брегзит оди во продолженија и никој не знае дали, кога и како ќе се случи, смета Барбара ...

Јункер: Тешко дека ќе има решение за Брегзит на Самитот на ЕУ

Независен - 20.03.2019

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска изјави дека е малку веројатно оти би можело да биде изнајдено решение за Брегзит за време на Самитот на ЕУ, што ќе се одржи утре и в петок во Брисел.

Брегзит: Како Монти Пајтон, само помалку смешно

Deutsche Welle - 20.03.2019

Министрите во Лондон зборуваат за „последните денови на Рим" и за тоа дека земјата е западната во хаос. Брегзит оди во продолженија и никој не знае дали, кога и како ќе се случи, смета Барбара Везел.

Француско вето за одложувањето на „Брегзит“?

Алсат-М - 20.03.2019

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на „Брегзит“ ако Лондон не понуди ништо како алтернатива или ако на тој начин ги загрозува институциите на ЕУ, објави канцеларијата на претседателот Емануел Макрон, ...

​​Меј официјално ќе побара од ЕУ да го суспендира Брегзит

Канал5 - 20.03.2019

Денеска Тереза ​​Меј официјално ќе побара од европската унија да го суспендира Брегзит, пишува ББС. Според извори од Даунинг Стрит 10, британскиот премиер ќе побара одложување на излезот од ЕУ до 30 јуни, но опцијата за одложување оди и на ...

Меј нема да бара подолго одложување на брегзитот

Нетпрес - 20.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј нема да побара од Европската унија подолго одложување на процесот на истапување на Обединетото Кралство, пишува во средата јавниот сервис BBC. Претходно во вторникот BBC објави дека британската премиерка Тереза Меј ...

Меркел: ќе се борам за поуреден Брегзит до последен час

Р.С.Европа - 20.03.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе се бори за „поуреден Брегзит“ до последен момент. Таа наведе дека лидерите на Европската унија ќе се обидат реагираат на она што ќе го предложи Британија.

Меј ќе побара одложување на брегзитот

Тера - 20.03.2019

Британската премиерка, Тереза Меј, ќе упати писмо до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во кое ќе побара одложување на брегзитот, објави нејзиниот портпарол. Најверојатно 27-те членки на ЕУ се спремни следната недела на самитот во ...

Јункер: Нема да има нови преговори со Британија

ММС - 20.03.2019

„ЕУ направи многу за да се приспособи со Британија во врска со нејзиното излегување, но веќе не може да направи ништо повеќе“, рече денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Денеска Тереза ​​Меј официјално ќе побара одложување на Брегзит

Локално - 20.03.2019

Денес Тереза ​​Меј официјално ќе побара од Европската унија да го суспендира Брегзит, пишува Би-Би-Си. Според извори од Даунинг стрит 10, британскиот премиер ќе побара одложување на излезот од ЕУ до 30 јуни, но опцијата за одложување оди и на ...

Макрон подготвен да стави вето на барањето за одложување на Брегзит

Локално - 20.03.2019

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со тоа се загрозуваат институциите на ЕУ, соопшти кабинетот на претседателот Емануел Макрон.

ЕУ Самит: Земјите членки ќе одлучуваат за одложување на Брегзит

+инфо - 21.03.2019

Шефовите на држави и влади на Европската Унија денеска се состануваат на редовниот пролетен самит во Брисел, а главна тема на разговори ќе биде британското барање за одложување на датумот за Брегзит, јави дописничката на МИА од Брисел.

Меј длабоко жали поради одлуката да побара одложување на Брегзит

Локално - 21.03.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека длабоко жали за својата одлука да побара од ЕУ одложување на Брегзит и истовремено ги повика пратениците, кои веќе двапати го отфрлија нејзиниот план, овој пат да го поддржат.

Јункер: Брегзит мора да се случи пред изборите за ЕП

24Инфо - 21.03.2019

Велика Британија би требало да ја напушти Европската Унија до почетокот на изборите за Европскиот парламент на 23 мај, оцени претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Британската премиера, Тереза Меј, со писмо од ЕУ побара поместување ...

Меј во јазол- Закон од 17 век го блокира Брегзит

Deutsche Welle - 19.03.2019

Без предупредување, спикерот Џон Берков го урниса договорот на Меј за Брегзит со став: „Не е дозволено трето гласање за истиот предлог”. Со тоа стратегијата на Меј падна во вода. Како понатаму? Целосно неочекуван беше ставот на Берков кој го соопшти ...

Британија би можела во ЕУ да остане уште две години

МКД - 19.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј со писмо од Европската Унија ќе побара продолжување на крајниот рок за брегзитот до крајот на јуни, со можност за продолжување на одложувањето до две години, објави на Твитер политичката уредничка на Би-би-си.

Хаос на британската политичка сцена заради Брегзитот

Телма - 19.03.2019

Британската влада ќе се обиде да најде начин да го вметне договорот за Брегзит на Тереза Меј на дневниот ред на Британскиот парламент и покрај тоа што Спикерот на долниот дом, Џон Беркоу донесе одлука со која го загрози целиот процес.

Британија би можела да остане во ЕУ и во наредните две години

Канал5 - 19.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј со писмо до ЕУ ќе побара продолжување на Брегзитот до крајот на јуни, со можност за продолжување на договорот од две години. По предвиденото излегување на Британија од ЕУ останаа уште десет дена , но портпаролот на ...

Престанете да ја тестирате нашата трпеливост, ѝ порача германски министер на брегзитска Британија

МКД - 19.03.2019

Германскиот министер за Европа го повика Лондон „конечно“ да даде конкретни предлози за тоа како сака да продолжи со напуштањето на Европската Унија откако со одлука на спикерот на британскиот парламент беше забрането повторно да се гласа за истиот ...

Британската влада ги разгледува опциите за „Брегзитот“

Р.С.Европа - 19.03.2019

Британската влада разгледува можни одговори на одлуката на претседателот на Парламентот со која премиерката Тереза Меј не може повторно пред пратениците да го изнесе договорот за повлекување од Европската унија, кој тие два пати го одбија.

Барние: Лондон треба да понуди јасен план за одлагањето на Брегзит

А1 On - 19.03.2019

Одолговлекувањето на разговорите за Брегзит ќе има „политичка и економска цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави денеска главниот преговарач на ЕУ за британското истапување од блокот, Мишел Барние.

Тереза Меј ќе бара одложување на брегзитот до 30 јуни

Макфакс - 19.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј ќе побара од ЕУ одложување на брегзит до 30 јуни, со можност за подолго одложување, велат извори од нејзиниот кабинет, пренесува Би-би-си. Еден министер за Би-би-си изјавил дека не бил постигнат договор во владиниот ...

Меркел: Брегзит во моментот е неизвесен

А1 On - 19.03.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Брегзит е неизвесен и оти Европска Унија ќе се обиде „да реагира“ на секој предлог на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј што ќе го изнесе на самитот на Унијата.

Меј ќе побара одложување на брегзитот

Макфакс - 19.03.2019

Британската премиерка, Тереза Меј, денеска или утре ќе упати писмо до претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, во кое ќе побара одложување на брегзитот, објави нејзиниот портпарол. „Главните министри во владата на Тереза Меј се сретнаа ...

Потполна неизвесност околу брегзитот

Нетпрес - 19.03.2019

Советот на Европската унија прифати во вторникот низа законодавни мерки во рамките за подоготовките за најавеното излегување на Велика Британија од Европската унија без договор, околу што владее целосна неизвесност, пред одредениот датум 29-ти март.

Меј ќе побара од Туск пролонгирање на Брегзит

Независен - 19.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска или утре ќе испрати писмо до претседателот на Европски совет Доналд Туск во кое ќе бара одложување на Брегзит, изјави портпаролот на Меј. Британската премиерка се надева дека британскиот Парламент ќе го ...

Британската Влада ги разгледува опциите за Брегзит

А1 On - 19.03.2019

Владата на Велика Британија ги разгледува можните одговори на одлуката на претседавачот на Парламентот дека премиерката Тереза Меј не може повторно пред пратениците да го образлага договорот за излегување од Европска Унија.