TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тажни слики: Kaко изгледа Халкидики по невремето снимено со дрон (ВИДЕО)

PressingTV - 12.07.2019

На Халкиди почнаа да се санираат последиците од невремето кое го зафати полуостровот какво не се памети. Разурнати плажи, ресторани, откорнати бандери. Бурата остави пустош зад себе, а сликата најдобро ја доловува дрон камерата.

Грчки професор објаснува: Ваквите опасности ќе бидат се почести

Press24 - 12.07.2019

„Никогаш досега не сме доживеале таков феномен на Халкидики во однос на неговиот обем и јачина, две големи фактори“, изјавил денеска професорот Ефтимис Лекас зборувајќи за разорната бура која ја зафати северна Грција во ноќта меѓу средата и ...

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

А1 On - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

„Ништо не се гледаше, се се претвори во вода“ - Русинка откри како изгледале разорувачките сцени на Халкидики

Press24 - 12.07.2019

За време на ураганот кој вчера го погоди Халкидики загинаа 7 лица, вклучувајќи двајца Руси, еден рибар исчезна, додека 100 луѓе се повредени. Во тоа подрачје е објавено вонредна состојба. Русика туристка, се наоѓала во селото Неас Мармарас на ...

Халкидики доби струја по најголемото невреме во последните 35 години

Сакам да кажам - 12.07.2019

Снабдувањето со електрична енергија на грчкиот полуостров Халкидики беше нормализирано денеска околу пладне, откако најголемиот дел од регионот беше без струја повеќе од 24 часа како последица на силното невреме што се случи во средата попладне.

Се нормализира состојбата на Халкидики: Два дена по страшното невреме, состојбата не е повеќе алармантна

Сител - 12.07.2019

Два дена по разорната бура, во која настрадаа седум лица, ситуацијата се стабилизира, наведуваат грчките медиуми. „На Халкидики денеска осамна убав и сончев ден“, објавија на ФБ. Се наведува дека ситуацијата повеќе не ее алармантна, но и дека стуја ...

И да врне и да вее, Македонците не се откажуваат од Халкидики

+инфо - 12.07.2019

Последното невреме на Халкидики го покрена и прашањето за осигурувањето на патувањето. Во светот се поголем замав зема продажбата на осигурување од несреќи кое е дел од туристичкиот аранжман. Кај нас вакво осигурување нема.

Супербурата што го погоди Халкидики е предупредување за идните ризици

Н.Македонија - 12.07.2019

Беа потребни само десет минути за уништување на инфраструктурата на Халкидики и за трагедијата во која седум луѓе го загубија животот, а десетици беа повредени, во силното невреме кое експертите го оквалификуваа како супербура, пишува „То вима“.

Халкидики доби струја

1tv - 12.07.2019

Снабдувањето со електрична енергија на грчкиот полуостров Халкидики беше нормализирано денеска околу пладне, откако најголемиот дел од регионот беше без струја повеќе од 24 часа како последица на силното невреме што се случи во средата ...

На Халкидики се проценуваат штетите од невремето кое уби 7 луѓе

Телма - 12.07.2019

На Халкидики се пребројуваат и санираат штетите од катастрофалното невреме со силен ветер кој дуваше со брзина од над 100 километри на час, и однесе седум човечки жртви, меѓу кои две мали деца.

Халкидики доби струја, состојбата се нормализира

еМагазин - 12.07.2019

По страшното невреме, состојбата на Халкидики се нормализира, а летувалиштата добиваат струја. Во невремето кое го погоди кракот, загинаа седуммина туристи и беше причинета голема материјална штета.

Последиците од невремето на Халкидики снимени со дрон

Deutsche Welle - 12.07.2019

Грчката влада понуди помош за санирање на последиците од големото невреме кое го зафати туристичкиот регион Халкидики во средата. Седум лица загинаа, а 23 се уште се на лекување по бурата.

Нормализирана состојбата на Халкидики: Два дена по невремето осамна убав и сончев ден (ВИДЕО)

Press24 - 12.07.2019

Два дена после рзорното невреме во кое настрадаа седум лица на Халкидики, ситуацијата се стабилизира, се наведува во фејсабук групата „Грција инфо“. „На Халкидики осамна убав и сончев ден“ пишува во првата утринска објава.

Келнерите викаа „бегајте внатре“: Новата снимка докажува колку моќно невреме ја погоди Грција

Точка - 12.07.2019

Додека на Халкидики се санираат последиците од катастрофалното невреме кое однесе седум човечки животи, на социјалните мрежи се појавуваат нови видеа на кои може да се види за колку силно невреме станува збор.

Како изгледа елитното омилено летувалиште на МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ по ужасното невреме? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Ова монденско место кое на времето беше омилено за летување на македонските политичари по невремето изгледа како да поминал ураган низ него. Невремето кое завчера го зафати Халкидики и во кое загинаа седум лица, а повеќе од 100 беа повредени не го ...

ФОТО: Хоророт на Халкидики снимен од дрон- тажна слика по силното невреме

Press24 - 12.07.2019

Силното невреме кое го зафати полуостровот Халкидики предизвика хаос на неколку познати летувалишта. Во евремето загинаа 7 лица, а стотина се повредени. Потпаролот на владата изјави дека за три општини на Халкидики ќе биде понудена помош за ...

Не го игнорирајте овој знак во Грција, посебно деновиве

Република - 12.07.2019

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година, пак, локалните жители и туристите на тој дел од Грција се соочуваа со поплави, ...

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Локално - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Халкидики снимен со дрон два дена по невремето

Република - 12.07.2019

По страшното невреме кое завчера го погоди грчкиот полуостров Халкидики и предизвика вистински хаос во кој загинаа 7 лица, а повеќе од 120 луѓе се повредени, состојбата полека се стабилизира.

Фото: Халкидики по страшната бура

ММС - 12.07.2019

Во невремето животот го загубија шест лица, а повредени се повеќе од 100 луѓе, кои се згрижени во болниците низ Касандра Ситонија и ...

Сведоштво на Македонци за КУРИР по страшното невреме на Халкидики: Едвај спасивме жива глава, а водата од собите сами ...

Курир - 12.07.2019

По страшното невреме кое го зафати грчкиот остров Халкидики веќе втор ден по ред се санираат штетите и се трага по исчезнатите лица. Сведоци за КУРИР раскажуваат сцени од страшното невреме кое го преживеале околу 10-тина македонски семејства ...

Видеа кои сведочат за страшното невреме на Халкидики

Фактор - 12.07.2019

Невремето кое го зафати Халкидики однесе седум жртви и направи голема материјална штета. Има и околу триесет повредени лица кои се наоѓаат во болниците во Солун, едно лице кое е потешко повредено се наоѓа во одделот за интензивна нега.

Невремето на Халкидики дошло од Преспа

еМагазин - 12.07.2019

Невремето кое на Халкидики во Грција однесе најмалку седум жртви, дошло од регионот на Преспа каде исто така силно невреме истиот ден предизвика голема материјална штета, пишуваат грчките медиуми, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Грција брои жртви по катастрофалното невреме на Халкидики

24 Вести - 11.07.2019

Само 20 минути беа потребни целосно да биде опустошен полуостровот Халкидики во Грција. Силната бура која ја го погоди северниот дел на државата, иако траеше кратко, одзеде седум човечки животни а стотина лица се повредени.

Вонредна состојба на Халикдики. 7 мртви над 120 повредени

Канал5 - 11.07.2019

Во регионот на Халкидики е прогласена вонредна состојба, но грчките служби тешко се справуваат со последиците од невремето. Нема електрична енргија и вода, а според проценките потребни ќе бидат најмалку 2 дена за да се нормализира снабдувањето.

ВИДЕО Удар од гром на Халкидики предизвика целосно затемнување

Фокус - 11.07.2019

Вчерашното невреме што го зафати грчкиот полуостров Халкидики траеше само дваесетина минути, меѓутоа направи огромни матерјални штети, 108 луѓе се повредени, а седуммина го загубија животот.

ВИДЕО: Страотен удар на гром во центарот на Солун

А1 On - 11.07.2019

Солун, исто така, беше погоден во Грција од ужасна бура што во средата вечерта однесе седум животи на Халкидики. Видеото снимено од телефон го прикажува ужасниот момент на удар на гром во зграда во центарот на градот.

Туристите ја напуштаат Грција

Телма - 11.07.2019

Вистински пекол преживеале туристите кои синоќа се нашле среде невремето што ги зафати туристичките места во Халкидики. Од силниот дожд и ветер не се гледал прст пред око, а насекаде летале дрвја, делови од кровови, прозорци и огради.

(Видео) Жртви и голема материјална штета – вонредна состојба на Халкидики

1tv - 11.07.2019

Невреме какво што досега немаат видено, вака ja опишуваат локалните жители природната непогода што го зафати Халкидики. На улиците апокалиптична слика, урнати куќи, искорнати дрва, превртени камиони. Најмладата жртва е двегодишно дете од Русија.

ВИДЕО: Седеле во ресторан, па настанал неред - ова е моментот кога започнало невремето во Грција

Press24 - 11.07.2019

Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години. На едно видео се гледа како се започнало.

Вонредна состојба на Халкидики - загинаа шест туристи, десетици се повредени

Сител - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а едно се води за исчезнато, а над стотина се повредени во синоќешното силно невреме што го зафати грчкиот полуостров ...

Страотен момент на удар на гром над Солун/видео

Вечер - 11.07.2019

Градот Солун во Грција, синоќа исто така беше погоден од силното невреме, кое однесе седум животи на Халкидики. Видеото снимено со телефон, го покажува страотниот момент на удар на гром во здрада во центарот на Солун.

Македонски автомобили настрадаа на Халкидики

Фактор - 11.07.2019

Македонски автомобили настрадаа на Халкидики, откако имаше силно невреме, кое зад себе остави пустош и хаос. Дел од македонските туристи се враќаат назад откако летувалиштата беа погодени од силен дожд, и ветер кој носеше маси и столови.

Со хеликоптер се бараше безживотно тело во морето кај Халкидики

Фокус - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцираше беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Ураган од прва категорија направи пустош на Халкидики: Силен ветер носи се пред себе(ВИДЕО)

Press24 - 11.07.2019

Халкидики вчера се соочи со страшно невреме во кое загинаа 7 лица, а 100 се повредени. Силен ветер од 120 километри на час спаѓа прва категорија урган. Ветрот носел се пред себе, корнел дрва од корен, а плажите останаа во хаос.

Седум мртви и 120 повредени во невремето на Халкидики

ММС - 11.07.2019

Со пронаоѓањето на телото на еден човeк меѓu Созопол и Неа Каликратија, броојот на жртвите од невремето на Халкидики во Грција се изкачи на седум. Идентитетиот се’ уште не утврден, но синоќа беше пријавен исчезнат рибар.

Важна информација за времето доколку наскоро патувате за Халкидики: Еве што треба да правите доколку ве фати бура

Точка - 11.07.2019

По тешката временска непогода која вчера го погоди полуостровот Халкидики и усмртила седум лица, грчките медиуми пренесуваат дека станува збор за бура каква што со децении не ја погодиле оваа земја.

Каков редок феномен јa предизвика катастрофата на Халкидики?

Н.Македонија - 11.07.2019

Реткиот метеоролошки фенемен што го предизвика силното невреме на Халкидики веројатно се случува два пати во три години, вели универзитетскиот професор по метеорологија и климатологија Теодорос Каракостас, пренесува „Та неа“.

За само 20 минути опустошен Халкидики (ФОТО)

+инфо - 11.07.2019

Шест лица загинаа, едно е исчезнато, а повредени се повеќе од 100 луѓе, меѓу кои и деца, кои се хоспитализирани во болниците низ Касандра, Ситонија и во Солун, по синоќешното невреме кое за само 20ина минути го опустоши Халкидики.

Фото: Халкидики по страшната бура

Канал5 - 11.07.2019

Вистинско невреме проследено со силен ветер и бура синоќа го погоди и предизвика хаос на грчкиот полуостров Халкидики. Во невремето животот го загубија шест лица, а повредени се повеќе од 100 луѓе ,кои се згрижени во болниците низ Касандра Ситонија ...

Туристка на Халкидики: Сѐ се случи ненадејно, а на почетокот, некои дури сметаа дека е шега!

+инфо - 11.07.2019

Туристка од Молдавија опишува како луѓето почнале да трчаат кога неочекуваната олуја го погоди и градчето Неа Потидеа на Халкидики, регион во кој синоќешното невреме однесе шест жртви. – Сѐ се случи ненадејно. Наеднаш, сите почнаа да трчаат.

Видео од страшното невреме на Халкидики: Ветерот носел се пред себе!

Република - 11.07.2019

Халкидики вчера беше погодено од незапамтено невреме со ветер од дури 120 километри на час, кој спаѓа во ураган од прва категорија. Според последните податоци загинале најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, а повредени се околу 120 лица.

ВИДЕО Туристи биле затекнати на плажа од разорната бура во Грција, која траела само 20 минути

Фокус - 11.07.2019

Шестмина туристи починаа и најмалку 30 лица се повредени во бурата што вчера беснееше на Халкидики. Меѓу загинатите се пар од Чешка, мајка и дете од Романија и татко и дете од Русија. Вчера во Грција беше прогласена вонредна состојба и над 100 ...

Страшната бура на Халкидики однесе 7 животи, 120 повредени меѓу нив и две деца

Сител - 11.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца загинаа а најмногу од 100 лица повредени во силното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халикидики, популарно меѓу туристите. Вкупно 26 лица се хоспитализирани во болниците во Солун поради повредите здобиени ...

ВИДЕО: ТВ21 го сними големото невреме во Грција од авион

ТВ21 - 11.07.2019

Вчерашното невреме во Грција придонесе да има многу електрични празнења во областа на полустровот Халкидики и околината на Солун. Еве како изгледаше неколку секунди снимано од ...

(Видео) Пустош по невремето на Халкидики, нема повредени Македонци

Deutsche Welle - 11.07.2019

Грчките власти потврдија дека шест лица загинале во големото невреме кое синоќа го зафати туристичкиот регион Халкидики. Повредени се повеќе од 65 луѓе Шест лица загинале, а најмалку 65 се повредени во бурата проследена со силни ветрови и пороен ...

Грчки професор објаснува: Никогаш досега не сме доживеале таков феномен на Халкидики, вакви опасности ќе има се почесто

Точка - 12.07.2019

"Никогаш досега не сме доживеале таков феномен на Халкидики во смисла неговиот обем и јачина, два многу важни фактори", изјавил денес професорот Ефтимис Лекас, зборувајќи за разорната бура која ја зафатила северна Грција ноќта меѓу средата и ...

Временски неприлики како оние на Халкидики ќе имаме се почесто?

Фактор - 12.07.2019

Грчкиот професор Ефтимис Лекас изјави дека никогаш досега не доживеале таков феномен на Халкидики во однос на неговиот обем и јачина, две големи фактори. Професорот вели дека во иднина опасности ќе има многу често.

Како изгледа денеска Халкидики, ден по страшното невреме? (ФОТО)

ТВ21 - 11.07.2019

Страшни фотографии пристигнуваат од туристичките места на полустровот Халкидики во Грција, каде што летуваат и голем дел на македонски државјани. Паднати дрвја, чадори, бандери, уништени автомобили, урнати кровови од куќи и ресторани… Ова е сликата ...

ВИДЕО: Поројните дождови на Халкидики носеа се пред себе

А1 On - 11.07.2019

Снимки од страшното невреме на Халкидики проследено со поројни дождови и ветер се споделуваат на социјалните мрежи. Во невремето загинаа шест туристи, еден се води за исчезнат, а десетици се ...