TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гарантирани цени за граѓаните уште утре, Владата нема да ја продолжи мерката

Глас на Америка - 27.02.2024

Се чека на Законот за забрана на нефер трговски практики кој е во Собраниска процедура, а кој според Владата ќе ги заштити граѓаните од нови ценовни шокови какви што имаше во неколку наврати во последните две години.

„Отсвирен крај“: гарантираните цени завршуваат со крајот на февруари

Слободен Печат - 27.02.2024

Од први март ознаката „гарантирана цена“ ќе биде отстранета од оризот, брашното, белиот и полубелиот леб, тестенините, млекото и млечните производи, месото и сувомесните производи, јајцата, бисквитите, пијалаците… Во изминатите две години беа ...

Гарантираните цени со рок до 29 февруари – Нема ново продолжување на мерката

Пари - 27.02.2024

Примената мерката за гарантираните цени завршува на крајот од месецов и нема да биде продолжена. Ред во оваа сфера ќе се воведе со законот за нефер трговски практики кој е во собраниска процедура, вели за МИА министерот за економија, Крешник ...

Завршува мерката „Гарантирана цена“, Бектеши ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики

360 степени - 27.02.2024

Редот во нелојалната конкуренција, Бектеши вели дека ќе се става со носењето на законот за нефер трговски практики, кој според него, ќе доведе и до намалување на цените на прехранбените производи Гарантираните цени на производите во маркетите од ...

Бектеши: Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Алсат-М - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

ДА СЕ ОДМРЗНАТ ИЛИ ТРАЈНО ДА СЕ РЕГУЛИРААТ ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА? Бизнисмените против, експертите бараат да се заштити ...

+инфо - 26.02.2024

Завршувањето на мерката може да значи задоцнета инфлација и намалена желба за инвестиции кај компаниите, велат економисти и експерти. Дел од нив предлагаат да се воведат регулирани цени за животно значајните производи.

Кој гарантира дека од први цените на храната нема да отидат до плафон!?

Денар - 26.02.2024

До крајот на оваа недела се очекува пратениците да го донесат долго очекуваниот Закон за забрана на нефер трговски практики. Надлежните веќе истакнаа дека со неговото стапување во сила, ќе престане важноста на владината мерка во трговијата за ...

Кој гарантира дека од први цените на храната нема да отидат до плафон!?

Точка - 26.02.2024

До крајот на оваа недела се очекува пратениците да го донесат долго очекуваниот Закон за забрана на нефер трговски практики. Надлежните веќе истакнаа дека со неговото стапување во сила, ќе престане важноста на владината мерка во трговијата за ...

Бектеши: Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени, ќе се чека законот за забрана на нефер трговски практики

ТВ21 - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

Нема да се продолжи мерката за гарантирани цени

Нова ТВ - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

Од 1. март нема да важи мерката за гарантирани цени

Локално - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на Законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

Бектеши: Од следниот месец нема гарантирани цени на производите

Р.С.Европа - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најавува ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

Од 1 март ќе нема гарантирани цени за храната

Канал5 - 27.02.2024

Законот за забрана на нефер трговски практики во синџирот на снабдување на земјоделски и прехранбени производи уште во декември 2023 година, на предлог на министерството за економија беше усвоен од Владата и доставен до Собранието.

Од следниот месец нема повеќе гарантирани цени во маркетите

Мета - 27.02.2024

По поевтини цени граѓаните можеа да набават леб, млеко, јогурт, сирење, мелено месо, пилешко месо, тестенини, овошје, зеленчук. Со оваа одлука беа опфатени и безалкохолните пијалоци и пивото Нема да продолжат гарантираните цени на производите во ...

Нема веќе гарантирани цени - дали антикризните мерки ги заштитија граѓаните?

Deutsche Welle - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени. Анализите на Фајнанс тинк покажуваат дека од замрзнувањето на цените голема корист имаа и побогатите семејства Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за ...

Гарантираните цени со рок до 29 февруари, нема да има ново продолжување на мерката

Фокус - 27.02.2024

Примената мерката за гарантираните цени завршува на крајот од месецов и нема да биде продолжена. Ред во оваа сфера ќе се воведе со законот за нефер трговски практики кој е во собраниска процедура.

Бектеши: Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Lider - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

Следува ценовен шок-мерката за гарантирани цени нема да се продолжува

Алфа - 27.02.2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики со кој, ...

Кој гарантира дека од први цените на храната нема да отидат до плафон!?

Алфа - 27.02.2024

До крајот на оваа недела се очекува пратениците да го донесат долго очекуваниот закон за забрана на нефер трговски практики. Надлежните веќе истакнаа дека со неговото стапување во сила, ќе престане важноста на владината мерка во трговијата за ...