TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битолската ВМРО ДПМНЕ побара оставка од Заев

Тера - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“,попладневно ВМРО ДПМНЕ организираше протест и во Битола.. Собирното место беше пред зградата на влдеачката партија и од таму со возила тргнаа и продолжија по улиците Кирил и Методиј – Бул.

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

Фактор - 27.11.2020

Според првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, со интервјуто за БГНЕС премиерот Зоран Заев дава лична жртва. Тој денеска даде свое видување за интервјуто кое многумина го критикуваа. „ Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата ...

Ахмети: Заев ја ризикува политичката кариера кога работите ги кажува директно

+инфо - 27.11.2020

Лидерот на дУИ смета дека е потребно да се најде решение што побрзо, но без влијание на емоциите, туку со разум. Лидерот на ДУИ Али Ахмети, коментирајќи го интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарски БГНЕС рече дека кај него има добра волја за ...

Партиски реакции после интервјуто на Заев

24 Вести - 27.11.2020

И два дена по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС не стивнуваат реакциите на домашната политичка сцена. Се нижат партиски реакции и од власта, но и од коалициските партнери на премиерот.

Ахмети: Заев ја жртвува политичката кариера во служба на интеграцијата на земјата

ТВ21 - 27.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој е коалиционен партнер со СДСМ, истакна дека Зоран Заев ја жртвува својата политичка кариера, со цел да донесе интеграција на земјата во ЕУ. „Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање на доверба за владата - ја има ли СДСМ поддршката од коалицијата?

Сител - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара власта да го преброи мнозинството во Собранието. Барањето за гласање на доверба на владата опозициската партија го очекува на дневен ред на стартот на идниот месец. Во владејчката коалиција до овој момент се уште нема најава дека ...

Вечерва во 360° – интервју со Османи: Можен ли е пробив со Бугарија до 8 декември?

360 степени - 27.11.2020

Емисијата „360 степени“, во која гостува министерот за надворешни работи Бујар Османи, се емитува вечерва (27 ноември 2020 г.) од 22:00 часот на ТВ Алсат Од Бугарија засега нема сигнали дека интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС, придружено со ...

Ахмети: Ова е лична жртва на Заев, кој ја ризикува својата политичка кариера за нашите ЕУ интеграции

Локално - 27.11.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети, смета дека Зоран Заев ја жртвува својата политичка кариера, со цел да донесе ЕУ интеграција на земјата. „Во оваа ситуација, ние секако ќе се солидаризираме со нашите македонски сограѓани и никогаш не сме спореле за ...

Ахмети за интервјуто на Заев: Премиерот ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира процесот, за доброто на ...

365 - 27.11.2020

Со „директното искажување на нештата“ во интервјуто за БГНЕС, премиерот Зоран Заев лично се жртвувал и ја ризикувал својата политичка кариера за да ја одблокира интеграцијата, односно почетокот на преговори со ЕУ, што е многу важно за иднината на ...

Коалиционите партнери на Заев бараат средба

Алфа - 27.11.2020

Заев не се соочува само со притисок внатре во СДСМ. И коалиционите партнери бурно реагираа на неговите изјави во интервјуто за агенцијата БГНЕС. Либерал – демократите на министерот за локална смаоуправа, Горан Милевски, на седницата на извршниот ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање недоверба на владата на премиерот Заев

Канал5 - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев, поради, како што велат пазарење со македонските национални интереси и негирање на историјата. Според опозицијата, Заев со скандалозните тврдења во интервјуто, од кои не отстапува, целосно ги руши ...

Реакции за интервјуто на Заев на БГНЕС

Телма - 27.11.2020

Екстремистички изјави и од двете страни не може да не придвижат напред, оцени потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Не прецизира дали се согласува со ставовите на премиерот Заев изнесени во интервјуто за БГНЕС, но ...

Ахмети: Премиерот Заев ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира патот на земјата кон ЕУ

А1 On - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изнесувајќи став во однос на интервјуто на Заев за бугарската агенција ...

Османи: Премиерот се обиде да отвори различни перспективи

Канал5 - 27.11.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека со искажаните ставови во интервјуто за БГНЕС премиерот Заев се обидел да отвори различни перспективи и излез од ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара гласање за доверба на владата, според СДСМ Мицкоски уште долго ќе остане во опозиција

CivilMedia - 27.11.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес конференција истакна дека по завршувањето на 100те дена од формирањето на Владата ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене прашање за доверба на Владата во Собранието.

Ахмети: Со толку директно искажување на нештата, Заев ја ризикува политичката кариера

Вечер - 27.11.2020

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на ...

Николоски: Срамот на Заев не смее да стане колективен срам

МКД - 27.11.2020

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да се повлeче од изјавите претставуваат удар темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој уште подлабоко навлегува во небулози, навреди кон својот ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара гласање за доверба на владата

24 Вести - 27.11.2020

Владејчката коалиција ќе мора да ги усогласи ставовите пред гласањето на доверба на владата во Собранието кое опозицијата го најави веднаш по истекот на 100те дена од изборот на новата влада, односно по 9 декември.

Коалиционите партнери бараат средба со Заев по интервјуто за БГ НЕС

Сител - 27.11.2020

Либерал демократите на Министерот за локална самоуправа Горан Милевски бараат премиерот Заев да свика средба на коалиционите партнери по контроверзното интервју за бугарски БГ НЕС. Ваква одлука донел извршниот одбор на ЛДП на вчерашната седница.

(Видео) Николоски: Срамот на Зоран Заев да не дозволиме да стане колективен

Макфакс - 27.11.2020

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да се повлeче од изјавите кои претставуваат удар на темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој уште подлабоко навлегува во небулози и навреди кон ...

Петковски: Заев сака да ја надмине блокадата, но Бугарија тешко ќе попушти пред изборите

Фокус - 27.11.2020

Целта на интервјуто на премиерот Зоран Заев на БГНЕС беше во функција да се деблокира процесот на евроинтеграции, но не верувам дека Бугарија ќе попушти пред одржувањето на парламентарните избори во март следната година, оценува поранешниот ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест во седум града

24 Вести - 27.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ закажа протест во седум града низ Македонија. Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, и ќе се одржи во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и ...

Георгиевски: Заев не кажа ништо погрешно во интервјуто

24 Вести - 27.11.2020

Претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски во гостување на ТВ 24 со поддршка на Заев. Георгиевски потенцираше дека сите работи што ги зборувал Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност ...

Николоски: Заев наместо да се извини и повлече од изјавата во однос на јазикот, идентитетот и историјата, тој навлегува ...

Опсервер - 27.11.2020

Срамот на Зоран Заев да не дозволиме да стане колективен срам. Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да повлeче од изјавите претставуваат удар темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест во Куманово за оставка на премиерот Заев

Kumanovo News - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, денес со почеток во 18 часот на паркингот кај спортската сала во Куманово, ќе започне протест на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање недоверба за владата на Заев

Expres - 27.11.2020

По завршувањето на 100-те од доаѓањето на Владата ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене прашање за доверба на Владата во Собранието. „И очекуваме Владата да не ја добие довербата, односно најмалку 61 пратеник да изгласаат недоверба на Владата на Зоран Заев“, најави ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест во седум града

ТВ21 - 27.11.2020

Од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ известуваат дека за денеска е закажан протест во седум града низ Македонија. Протестот ќе започне во 18 часот под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, и ќе се одржи во Куманово, Тетово, Велес, ...

ВМРО-ДПМНЕ со протести во седум града со мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“

Макфакс - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска од 18 часот ги повикува граѓаните, на како што велат од опозициската партија, протести за одбрана на националните интереси под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“.

ВИДЕО | Атанасовски: Заев стапна на сопствената нагазна мина- заборави дека од другата страната не седи Ципрас

Слободен Печат - 27.11.2020

Во најмала рака изјавата на Заев беше со право скандализирано дочекана во македонската јавност. Заев по решавањето на македонско-грчкиот спор за кој многумина мислеа дека е нерешлив, се стави во еден филм дека тој ќе биде новиот Нелсон Мандела.

Љупчо Нешков сопственикот на БГНЕС: Интервјуто со Зоран Заев предизвика земјотрес од девет степени во Скопје!

Во Центар - 27.11.2020

Не бура, туку земјотрес со јачина од 9 степени предизвика ова интервју во Република Македонија. Такво обединување на длабоката држава, за кое и самиот Заев потврди дека постои, немало од 1945 година.

Шефот на БГНЕС: Заев со интервјуто ја изиритира „длабоката држава“

Локално - 27.11.2020

„Не бура, туку земјотрес со јачина од 9 степени го предизвика ова интервју во РСМ. Такво обединување на длабоката држава, за кое и самиот Заев потврди дека постои, не постои од 1945 година“.

Дилемата на политичарот соочен со судбински одлуки

+инфо - 27.11.2020

Вредноста на ова последно отворање на Зоран Заев кон Бугарија е што ја стави бугарската политика пред невозможна дилема: дали да остане на ветото и „да го пуши Заев низ вода“предизвикувајќи криза во Македонија, или да се откаже од ветото и со ...

СОПСТВЕНИКОТ НА БГНЕС, НЕШКОВ, ЗА ИНТЕРВЈУТО СО ЗАЕВ - тоа предизвика земјотрес од девет степени во Скопје, но ...

Фактор - 27.11.2020

"Не невреме, туку земјотрес со јачина од 9 степени предизвика ова интервју во Република Северна Македонија. Такво обединување на длабоката држава, за кое и самиот Заев потврди дека постои, не постои од 1945 година“.

Европски претставници: Заев испиша историја, ја донесе Северна Македонија поблиску до ЕУ, онаму каде што припаѓа

Centar - 27.11.2020

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео честитки се приклучија бројни високи претставници на ЕУ и политичари.

Нешков: Интервјуто на Заев предизвика земјотрес, но Владата нема да падне

Expres - 27.11.2020

Љупчо Нешков, новинарот и сопственик на бугарската агенција БГНЕС за која премиерот Зоран Заев пред два дена даде интервју, е убеден дека македонската влада е стабилна и дека тој нема да си даде оставка.

Тито го брани Заев: Интервјуто беше со цел да се деблокира процесот на евроинтеграциите

Expres - 27.11.2020

„Иако во суштина не кажа ништо лошо, интервјуто на Заев предизвика многу реакции, веројатно поради одредени историски непрецизности и лош избор на зборови“ оценува лидерот на НСДП, Тито Петковски за „ Фокус“ ..

Нешков: Интервјуто со Зоран Заев предизвика земјотрес од девет степени во Скопје!

Скопје1 - 27.11.2020

Љубчо Нешков, сопственикот на агенцијата БГНЕС за интервјуто на македонскиот премиер Зоран, што предизвика остри реакции во Скопје, па дури и барања за оставка од македонскиот премиер, вели: “Не невреме, туку земјотрес со јачина од 9 степени ...

Македонија се срами од Заев, после неговите навреди останува само едно, оставка

24Инфо - 27.11.2020

Премиерот во заминување, Зоран Заев, е човекот од кој Македонија се срами. Неговата политика на свиткана кичма и пазарење со националните интереси е поразена. Осамен е и исплашен, бидејќи му е јасно дека и неговите сопартијци и сите граѓани ја ...

Бошко Буха политички екплодираше на својата нагазна мина!

Фактор - 27.11.2020

Чудесно! Би рекле тие од другата страна на Осоговијата, кои толку имаат психопатолошка желба да ни бидат „браќа“. Ние би рекле неверојатно, на нашки, на македонски јазик. Со таква неверојатност „лекичко“ (на струмичко-петричкиот јазик, кој го говори ...

Протест на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, опозицијата бара да се расправа за доверба на владата.

OhridNews - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска со почеток во 18 часот, ќе одржи протест во Охрид. Покрај во Охрид, ВМРО ДПМНЕ ќе протестира и во: Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп и Битола.

Македонија се крена против Заев: Денеска протести во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и Битола

Република - 27.11.2020

Протест под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ денеска со почеток во 18 часот ќе се одржи во . ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани да се приклучат во одбрана на националните интереси.

Дали Заев денеска ќе се појави на суд?

Република - 27.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави на суд како сведок за настаните на „27 април“. Тој како тогашен лидер на опозицијата треба да одговори за текот на конститутивната седница, изборот на Талат Џафери за спикер, како и за инцидетите кои ...

(Фотогалерија) Опозицијата на протест побара оставка од Заев

Фокус - 26.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протест за, како што соопшти партијата, „заштита на националните црвени линии кои се последниот бедем на македонскиот идентитет“. Тие побараа премиерот Зоран Заев да се извини и да поднесе оставка по интервјуто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Утре протест во седум града за оставка на Заев и слобода на народот

+инфо - 26.11.2020

Време е граѓаните на Република Македонија да се обединат и да се стави крај на лудоста на Зоран Заев, човекот кој што сака да ги продаде националните интереси, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани во одбрана на националните ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира нови протести

Локално - 26.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение најави нови протести. „Сите граѓани во одбрана на националните интереси. Утре на 27.11.2020 во 18:00 часот ќе се одржи протест под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, ...

ВМРО-ДПМНЕ најави протести во седум града

Макфакс - 26.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ најави дека утре ќе протестира во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и Битола. „Време е граѓаните на Република Македонија да се обединат и да се стави крај на лудоста на Зоран Заев, човекот кој што сака да ги продаде ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во седум града

Опсервер - 26.11.2020

Скопје, 27 ноември 2020 Денес протест во седум града: Оставка на Заев, слобода на народот Време е граѓаните на Република Македонија да се обединат и да се стави крај на лудоста на Зоран Заев, човекот кој што сака да ги продаде националните интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовна

24 Вести - 26.11.2020

„Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор. Нема Македонец кој не се срами од додворувањето на Заев кон бугарската влада на штета на македонските интереси.

Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор

24Инфо - 26.11.2020

Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор Нема Македонец кој не се срами од додворувањето на Заев кон бугарската влада на штета на македонските интереси.0 Зоран Заев го продава македонскиот идентитет, јазик ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема Македонец кој не се срами од Заев, оставка веднаш

+инфо - 26.11.2020

Зоран Заев се откажа и ја погази жртвата на Орце Николов, Раде Јовчевски Корчагин, Стив Наумов, Вера Јоциќ, Борка Талески, Методија Андонов Ченто, и плејада други знајни и незнајни јунаци кои животот го положија за слободна Македонија.