TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Герапетритис: Грчката Влада реагираше брзо и го интернационализираше прашањето по инаугурацијата на Сиљановска

Сител - 17.05.2024

Грчката Влада реагираше со исклучително брзи рефлекси, на само неколку часа по инаугурацијата на новата претседателка на Северна Македонија се активираа претседателката на Европската комисија, претседателот на Европскиот совет, портпаролот на ...

Герапетритис му порача на Мицкоски: Нема да се толерираат отстапки

Слободен Печат

Мицкоски кажа дека ќе употребува Македонија, реагираше грчкиот МНР: „Нема да се толерираат никакви отстапки“

ТВ21

Ново предупредување од Атина: „Прекршувањето на Преспанскиот договор не може да се толерира“

Локално

Герапетритис: Грчката Влада реагираше брзо и го интернационализираше прашањето по инаугурацијата на Сиљановска

Zoom

Герапетритис: Грчката Влада реагираше брзо и го интернационализираше прашањето по инаугурацијата на Сиљановска

Нова ТВ

Герапетритис: Грчката Влада реагираше брзо и го интернационализираше прашањето по инаугурацијата на Силјановска

Н.Македонија

24Инфо Бриф Република Нетпрес МКД Frontline 24 Вести Либертас

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Макфакс - 17.05.2024

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негираше дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето на Договорот од Преспа,. Од говорницата во Собранието тој изрази несогласување со Договорот ...

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

Бизнис Вести

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

Бриф

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

А1 On

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

Либертас

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

Курир

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

Frontline

Zoom Денешен MakPress Нетпрес Опсервер Скопје инфо +инфо MTM

Маринакис: Логиката на употреба на уставното име формално, но не и во јавни настапи не може да биде прифатена од Грција

А1 On - 16.05.2024

Неприфатлива за Грција е логиката за употреба на уставното име во формална комуникација, но не и во јавни настапи, од претседателката Гордана Сиљановска Давкова, според портпаролот на грчката Влада, Павлос Маринакис, кој на денешниот редовен брифинг ...

Маринакис: Логиката на употреба на уставното име формално, но не и во јавни настапи

Канал5

МАРИНАКИС: Неприфатлива за Грција е логиката на употреба на уставното име формално, но не и во јавни настапи

Денешен

Маринакис: Логиката „Северна Македонија“ да се употребува формално, но не и во јавни настапи, не може да биде прифатена од Грција

365

Маринакис: Нема лично право, уставното име мора да се користи и во јавни настапи

МКД

Маринакис: Уставното име на Македонија мора да се употребува во било кој настап

МКД

Маринакис: Употреба на уставното име формално, но не и во јавни настапи не може да биде прифатена од Грција

Либертас

Р.С.Европа MakPress

Герапетритис: Нашето главно барање е верно и доследно почитување на Договорот од Преспа

360 степени - 15.05.2024

Верно и доследно почитување и спроведување на Договорот од Преспа од страна на Северна Македонија е нашето главно барање, а тоа претставува и предуслов за каква било разврска за европскиот пат на земјата.

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

А1 On

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

Нова ТВ

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

Курир

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

Сител

Ќе бидеме строги за спроведување на Преспанскиот договор, порача шефот на грчката дипломатија

Н.Македонија

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

Frontline

Либертас Zoom Нетпрес 365 Локално Бриф Рацин Во Центар