TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинители за НОВА: Од фондот на СЈО се донираше и во хуманитарни цели

Нова ТВ - 23.09.2019

Најголем дел од парите кои се собираа од обвинителите и вработените во СЈО, беа донирани во хумантирани цели – велат за НОВА, обвинители од СЈО. Од СЈО објаснуваат дека идејата, секој обвинител месечно да издвојува пари во заедничкиот фонд била на ...

Вработените во СЈО биле и ХУМАНИ, не го користеле „црниот фонд“ само за себе

Слободен Печат - 23.09.2019

Адвокати коментираат дека срамно и незаконски е исплаќањето на надоместоците на специјалните обвинители. „Црниот фонд“ во СЈО се трошел и за хуманитарни цели. Од парите на обвинителите и вработените, Специјалното обвинителство давало пари и на ...

За што служел црниот фонд на СЈО?!

Канал5 - 23.09.2019

Вработените во СЈО имале заеднички фонд чии средства се трошеле во разни цели, потврдуваат за Канал 5 обвинители и вработени во институцијата. Парите во „црниот фонд“ според извори од СЈО требало да бидат наменети за свадби, за раѓање на деца, за ...

Обвинителство: Истрагата заврши и за Кичеец и за Катица Јанева, исказ може да дадат и кога вршат увид во доказите

+инфо - 23.09.2019

Не само за Бојан Јовановски, Боки 13, туку и за останатите осомничени во „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец и Катица Јанева, е завршена истрагата, соопштија од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

„МКД“: По 4.000 евра од „колективниот фонд“ на СЈО оделе за подароци за Катица Јанева

365 - 23.09.2019

„Колективниот“, познат и како „црн фонд“ на СЈО, од кој Катица Јанева побара пари преку ново писмо од притвор, постоел најмалку 3 години, а во него суми од месечните придонеси издвојувале сите вработени – 11-те обвинители по 3.000 денари, а ...

„ТНТ“ го застапува лице кое што ниту судот не знае каде работи

Курир - 23.09.2019

Правниот хаос предизвикан од преземањето на предметите, но и обвинителите од СЈО надвор од каква била законска процедура, беше повод адвокатскиот тим во случајот „ТНТ“ да побара од судијата одложување на денешното рочиште.

Вработените во СЈО собирале „колективен фонд“ за прослави, а за дарови за Јанева секој давал по 2.000

МКД - 23.09.2019

Повеќе од 80.000 евра биле собрани од вработените во Специјалното јавно обвинителство во т.н. „колективен фонд“. Како што неофицијално дознаваме од наши извори, 11 вработени односно обвинителите од СЈО за контото на овој фонд давале по 3.000 денари, ...

Иднината на Катица во рацете на Рускоска- таа ќе одлучува за подароците и парите на Јанева

Магазин - 23.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка која во моментот се наоѓа во притвор во затворот во Шутка, Катица Јанева како што објави Фактор, наводно во писмото кое го испратила до Специјалното јавно обвинителство, а кое повторно е напишано рачно, ...

Заедничкиот фонд на СЈО се трошел за разни цели

Deutsche Welle - 23.09.2019

Средствата што ги собиравме во тој фонд не се спорни. Спорно е што во овој момент нема кој да не` одјави од СЈО, велат обвинителите. Ново, непотврдено писмо коешто наводно од притвор го испратила разрешената специјална јавна обвинителка Катица ...

„Црниот фонд“ на СЈО служел за свадби и прослави, а сега Јанева ги бара парите за да се одбрани од „Рекет“

Фокус - 23.09.2019

Ново писмо испратено од поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева навистина пристигнало во седиштето на СЈО. За „Фокус“ информацијата ја потврдуваат неколку обвинители. Едно од барањата на Јанева било парите од „црниот фонд“ да и се ...

За што служел „Црниот фонд“ со пари на СЈО? Катица Јанева сега ги бара парите за да се брани од „Рекет“

Точка - 23.09.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева која моментално е во притвор, испратила писмо до СЈО во кое ги барала парите од „Црниот фонд“ на обвинителството. Имено, Катица Јанева испратила писмо од притвор на адресата на СЈО, преку кое побарала ...

Заедничкиот фонд на СЈО се користел и за свадби, обвинители сметаат дека Јанева треба да ги добие парите

365 - 23.09.2019

Ново писмо од притвор, со кое поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева бара средства од „заедничкиот фонд“ за црни денови на СЈО, за да ги користи за својата одбрана во случајот „Рекет“, навистина било испратено до седиштето на ...

„Сложни попови и во петок мрсат“: Твитер за „црниот фонд“ и СЈО и платите на Јанева и обвинителите

еМагазин - 23.09.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи по информацијата дека обвинителите во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) имале „црн фонд“ и објавувањето на платите на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и нејзините колеги од СЈО.

Обвнителите во СЈО имале „црн фонд“, Јанева барала пари од него за да се брани за „Рекет“

еМагазин - 23.09.2019

Обвинителите во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), имале „црн фонд“ во кој секој месец издвојувале по 3.000 денари, а останатите вработени по 1.000 денари, пишува Фокус. Парите од фондот досега се користеле за свадби, прослави, незгоди…, а сега ...

Канцеларијата на Јанева е под клуч, за парите, саксиите и сликите ќе пресече Рускоска

Фактор - 23.09.2019

Во писмото кое Катица Јанева го испратила до Специјалното јавно обвинителство, а кое повторно е напишано рачно, според нашите извори, поранешната обвинителка освен што ги бара парите до резервниот фонд за да си ги плати тековните трошења поврзани со ...

КОД: Катица Јанева имала плата од 105.000 денари плус таен додаток, а Љубомир Јовевски од 80.000 денари

еМагазин - 23.09.2019

Код на телевизија Телма пресмета колкава плата земала поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Нејзинатата плата е во износ од 105.000 денари, а таа земала и таен додаток, кој го земале и обвинители и стручни соработници во Специјалнато ...

КОД: Јанева- 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски е државен обвинител со 80 илјади денари плата

Телма - 22.09.2019

Тајниот надоместот на специјалните обвинители поради доверливост е во висина на нивните плати и додатоци за ризик, открива КОД во своето последно издание. Надоместокот се дава и на стручните соработници.

Јанева добивала 105.000 денари плата и уште толкав бонус?

Фокус - 22.09.2019

Платата на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, била во износ од околу 105.000 денари, покажува пресметката на „Код“. За споредба, според „Код“, платата на републичкиот јавен обвинител е околу 89.000 денари.

КОД: Колкава плата земале Јанева и останатите обвинители на СЈО?

Слободен Печат - 22.09.2019

Катица Јанева, според пресметките на КОД, земала 70.000 денари плата и додаток од 34.454 денари. Платите во СЈО се состојат од три дела, според пресметките на тимот на емисијата КОД. Постојат плата со стаж, додаток за ризик и доверливост и ...

ЛАТАС: “Фрчкоски е познат по тепање студентки по паркинзи и како полицаец кој му го дигнаа во воздух Глигоров„

Магазин - 22.09.2019

Две работи се тема за денес: развојот на случајот Рекет и ставањето на Македонија под протекторат на Европската унија заради Рекет и низа други корупции и непотизми на владата и правосудниот систем пред, евентуално, да се добие точен датум за ...

Јанева барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Сител - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

Надоместокот на обвинителите од СЈО доверлива информација

Телма - 22.09.2019

Обвинителите во Специјалното обвинителство, поради доверливоста на нивната работа со преслушување на бомбите, добивале надоместок, ист колку и нивната регуларна плата, а одлуката е класифицирана доверлива информација, која сега, по разрешувањето на ...

КОД: Обвинителите на СЈО добивале додатоци високи колку и нивната плата, а за кои морале да молчат

Фокус - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата, истражува емисијата „Код“ на „Телма“.

Постои ли „ново“ писмо од Катица Јанева и постои ли т.н. „црн фонд“ во СЈО?

Канал5 - 22.09.2019

Канал 5 ТВ од извори од СЈО дознава дека минатата недела пристигнало ново писмо од екс „специјалката“ Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од војата екс шефица , во кое таа бара парите од т.н.

Oбвинители од СЈО ги користеле службените возила за приватни потреби

А1 On - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...

Скапа борба со криминалот

Независен - 22.09.2019

ФРОСИНА ФАКОВА-СЕРАФИНОВИЌ Првата прес-конференција на новоформираното Специјално јавно обвинителство ја одржа обвинителката Ленче Ристоска во една малечка соба во зградата кај студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу“, каде што првично беа сместени.

(ВИДЕО) Фрчкоска: Јанева е во лоша здравствена состојба, прима соодветна терапија

360 степени - 22.09.2019

Ирена Данаилова-Фрчкоска, aдвокатка на Катица Јанева, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за здравствената состојба на Јанева во притворот. „Во зависност од потребите и координацијата, се среќаваме два до три пати во неделата.

Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска, Катица Јанева ќе се соочи со неа во вторник

Пулс24 - 22.09.2019

Првоосомничениот за случајот Рекет, Бојан Јовановски, во понеделник е повикан на распит во обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Прв пат Боки 13 ќе одговара на прашања од Обвинителката Вилма Русковска откако му беше определен ...

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

Опсервер - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Каков имот пријавил поранешниот обвинител на СЈО, Гаврил Бубевски, кој ќе го застапува предметот „Монструм“

еМагазин - 22.09.2019

Поранешниот обвнител на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Гаврил Бубевски , ќе продолжи да го застапува предметот „Монструм“, откако истиот се врати во Јавното обвинителство. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до ...

Боки 13 во понеделник, Катица Јанева во вторник на распит кај Русковска

Сител - 21.09.2019

Мозокот на случајот Рекет на распит во обвинителство. Боки 13 во понеделник ќе се соочи со обвинителката Вилма Русковска. Тој прв пат ќе влезе во салата за сослушување откако пред повеќе од два месеца заврши во притвор.

Закон за ЈО: Одложена средбата на партиите

Алсат-М - 21.09.2019

Преговорите меѓу власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство се во застој поради клучните разлики за тоа дали има или не потреба од нова институција што би го наследила СЈО, како и употребата на „бомбите“ во судска постапка.

Истрагата за „Рекет“ пред обвинение, Јанева и Боки 13 следната недела на распит кај Рускоска

ТВ21 - 21.09.2019

За еден месец за истрагата „Рекет“ треба да биде покренато обвинение доколку за тоа обвинителката Рускоска има доволно докази. ТВ21: Уште колку време останува за да ја завршите истрагата и да покренете обвинение? „Севкупно 3 месеци.

Експерти: Барањето снимките за “Рекет” да не бидат докази, еклатантен пример за двојни аршини

Алфа - 21.09.2019

Адвокатката на Јанева ќе бара снимките каде се слуша гласот на обвинителката да не бидат докази затоа што биле прибавени на незаконит начин. Фрчковска, вели дека ќе го оспоруваат делот каде се слуша како Јанева комуницира со бизнисменот, Орце Камчев.

(фото) ЗА МАКЕДОНСКАТА ПУПКА: Снимки со кои на Македонија и го сменија името и си направија кариери, сега против Катица ...

Денешен - 21.09.2019

Изјавата на адвокатката Ирена Фрчковска, бранителка на притворената бивша СЈО Катица Јанева, им го дигна притисокот и на граѓаните и на правните стручњаци, со двојните стандарди за снимките кога ги користи Јанева и кога се користат против нејзе.

Истрагата за „Рекет“ пред обвинение, Јанева и Боки 13 следната недела на распит кај Рускоска

4NEWS - 21.09.2019

За еден месец за истрагата „Рекет“ треба да биде покренато обвинение доколку за тоа обвинителката Рускоска има доволно докази. ТВ21: Уште колку време останува за да ја завршите истрагата и да покренете обвинение? „Севкупно 3 месеци.

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

Локално - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

Сител - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

4NEWS - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет”

ММС - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет” Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски на распит за случајот „Рекет”

24Инфо - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет” Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски од понеделник повторно кај Русковска на распит

Фокус - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Боки 13 утре, а Катица Јанева во вторник пред Русковска

+инфо - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Катица Јанева и Боки 13 повторно на распит за случајот „Рекет“

Press24 - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

24 Вести - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

АФЕРА РЕКЕТ: Боки 13 утре повторно на распит во јавното обвинителство, а задутре и Катица Јанева

Денешен - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за криминалната афера „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

Јанева и Јовановски повторно на распит за случајот „Рекет“

Независен - 22.09.2019

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната СЈО Катица Јанева, откако изминатиот период во врска со овој случај во ...

„А1 он“: Обвинители на СЈО користеле службени возила за приватни потреби

Нетпрес - 22.09.2019

Катица Јанева непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги користеле овие возила за приватни потреби, ...

Обвинители на СЈО користеле службени возила за приватни потреби

Скопје1 - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...