TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Компанијата на Илон Маск укинува 600 работни места

Канал5 - 12.01.2019

Производителот на ракетите SpaceX, чиј основал е милијардерот Илон Маск информира дека ќе укине 10 проценти од над 6 000 работни емста поради ,,тешкиот период што претстои”. ,,За да продолжиме со испораките за нашите клиенти и за да развиеме ...

Муск скратува 10% од вработените во SpaceX

Денар - 12.01.2019

Ракетна компанија на Илон Муск – „SpaceX“ ја намалува работната сила со околу 10%, пренесува „Ројтерс“. Организацијата која има 6.000 вработени, тврди дека ќе треба да се раздели со некои од работниците.

Елон Маск: новиот Тесла Роудстер ќе користи ракетен погон за да лебди над површината

MTM - 11.01.2019

Новиот Тесла Роудстер ќе го прави ова: - напиша Елон на Твитер и објави фотографија. Откако веднаш почнаа да пристигнуваат коментари дали се шегува, Маск одговори: „Не се шегувам. Ќе биде користен погонот со ладен гас од Спејс Икс со ултра висок ...

Илон Маск ја објави првата фотографија од вселенскиот брод за патувања до Марс

Иновативност - 11.01.2019

Основачот и извршен директор на компанијата SpaceX, Илон Маск, објави фотографија која го открива изгледот на тест вселенскиот брод наречен Starship (претходно BFR), кој ќе се користи за патување до Марс.

Маск го покажа „Starship“ – првата тест верзија од леталото кое треба да се користи за мисии на Месечината и Марс

Smartportal - 11.01.2019

Мисијата на Марс, може да се каже дека е крајната цел на се што развива SpaceX, компанијата на Елон Маск. Кога оваа мисија ќе се случи, ќе биде најголемото достигнување на човештвото во вселенските истражувања од првото стапнување на Месечината.

Илон Маск тврди дека новиот “Roadster” на “Tesla” ќе лета

Точка - 10.01.2019

Основачот и директор на компанијата “Tesla”, Илон Маск, изјавил дека новиот “Roadster” ќе може да лета. Маск објавил твит, односно гиф кој го прикажува легендарниот “DeLorean” од филмот “Back To The Future” и под него напишал: “Новиот “Roadster” ќе ...