TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пентагон стравува од ласери што би можеле да ги нападнат американските сателити

Макфакс - 12.02.2019

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД вклучувајќи ги и ласерите што би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

Вселенска станица во џиновски астероид?

Факултети - 12.02.2019

Звучи како сцена од научнофантастичен филм, но научниците всушност ја земаат предвид оваа можност: како да вклопат вселенска станица во внатрешноста на астероид. Зошто научниците би се одлучиле за ваков бизарен подвиг на астроинженеринг? Бидејќи ...

НАСА планира да се врати на Месечината - и да остане!

Факултети - 12.02.2019

НАСА планира повторно да испрати астронаути на Месечината, но овој пат сака тие да останат таму. Според Џим Бриденстајн, администратор на вселенската агенција, се повикуваат приватните американски компании и индустриски лидери да помогнат во ...

Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините ...

Точка - 11.02.2019

Иако се шпекулира дека Русите ги чуваат снимките од голем број на „изгубени“ астронаути во вселената, тие тоа го демантираат. Несреќата која што се случила уште на самите почетоци на вселенската трка помеѓу САД и СССР, се уште е мистерија за која ...

Исчезнала во вселената, тајна која Русија ја крие - никогаш не ја нашле, а сега исплива мормничава снимка од ракетата

Press24 - 11.02.2019

Се зборува дека Русија чува снимки од голем број изгубени астронатути во текот на годините, но тие тоа го демантираат. Несреќата која се случила на почетокот на откривањето на САД и СССР на вселената уште е мистерија која останала без објаснување.

Оваа тајна Русија ја крие веќе 58 години: Исчезнала во вселената, бродот го пронашле но нејзе никогаш

Бриф - 11.02.2019

Се зборува дека Русите имаат снимки од бројни изгубени астронаути во текот на годините, но не го признаваат тоа. Несреќата што се случила на почетокот на трката на САД и СССР, кој прв ќе ја освои вселената, се уште е мистерија.

Сателит на НАСА ја сними кинеската лунарна сонда на далечната страна на месечината

Денар - 11.02.2019

Еден месец откако Кина успешно го спроведе историското слетување, каде се спуштени роботски уреди на далечната страна на месечината, НАСА објави фотографии кои докажуваат дека мисијата успешно се спроведува.

Русинка исчезнала во вселената, Руската вселенска агенција крие тајна 58 години

Репортер - 11.02.2019

Руските медиуми успеаа да дојдат до снимки направени во 1961 година, кога била испратена првата жена Русинка во вселената. До ден денес останува мистерија што се случило на 16 мај таа година со жената чиј идентитет до ден денес не е познат во ...

Пентагон стравува од ласери кои би можеле да ги нападнат американските сателити

А1 On - 12.02.2019

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД, вклучувајќи ги и ласерите кои би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

„Овој пат ќе останеме“: НАСА објави дека планира да се врати на Месечината засекогаш

Канал5 - 10.02.2019

Шефот на НАСА го изложи амбициозниот план на вселенската агенција следната година да се врати на месечината и овој пат да остане таму и да го истражи сателитот како никогаш досега. Администраторот на вселенската агенција, Џим Бриденстајн, рече дека ...

Нови фотографии од астероидот Бену

USB - 10.02.2019

Кон крајот на изминатиот месец, вселенското летало на НАСА, OSIRIS-REx навлезе во орбитата на астероидот Бену на само 1,75 километри од неговиот центар, а самиот астероид има пречник од 492 метри.

Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата

Студенти - 11.02.2019

Иако се шпекулира дека Русите ги чуваат снимките од голем број на „изгубени“ астронаути во вселената, тие тоа го демантираат. Несреќата која што се случила уште на самите почетоци на вселенската трка помеѓу САД и СССР, се уште е мистерија за која ...

Протече „вселенска тајна“ која Русија ја криеше 58 години (ВИДЕО)

Кумановски м. - 11.02.2019

Се зборува дека Русија чува снимки од бројни изгубени астронаути низ годините, но тие демантираат. Несреќата која се случила на почетокот на трката на САД и СССР за вселената се уште е мистерија која останала без објаснување.

Пентагон стравува од ласери кои би можеле да ги нападнат американските сателити

Centar - 12.02.2019

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД, вклучувајќи ги и ласерите кои би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

Пентагон стравува од ласери кои би можеле да ги нападнат американските сателити

Точка - 12.02.2019

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД, вклучувајќи ги и ласерите кои би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

Пентагон стравува од ласери што би можеле да ги нападнат американските сателити

USB - 12.02.2019

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД вклучувајќи ги и ласерите што би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

Пентагон стравува од ласери што би можеле да ги нападнат американските сателити

Канал5 - 12.02.2019

Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД вклучувајќи ги и ласерите што би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.