TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загинаа осум цивили во воздушен напад во Авганистан

Слободен Печат - 15.02.2020

Најмалку осум лица, најверојатно цивили, меѓу кои и едно дете, загина во воздушен напад во авганистанската покраина Нангархар, изјавија локалните жители. Цел на нападот било возило во кое се наоѓале цивили.

САД и талибаните постигнале договор за намалување на насилството

Нетпрес - 14.02.2020

САД постигнале договор со претставниците на радикалното исламистичко движење Талибан за намалување на насилството во Авганистан, што би можело да доведе до повлекување на американските трупи од земјата, соопшти во петокот висок фунцкионер на ...

САД и талибанците се пред примирје, тврди американски претставник

А1 On - 14.02.2020

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

Помпео го поздравува напредокот на односите со Талибанците

Канал5 - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека е постигнат „ значителен напредок“ во мировните преговори со Талибанците во последните неколку дена, пренесува Би-Би-Си. Помпео изјави дека Доналд Трамп дал зелено светло за понатамошни ...

САД и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

24Инфо - 13.02.2020

– Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан ...

Еспер:Талибанците и САД преговараа за избегнување на насилството

Р.С.Европа - 13.02.2020

Соединетите држави и Талибанците преговараа за „предлогот“ за едно неделно избегнување на насилства, изјави американскиот секретар за одбрана Марк Еспер пред новинарите во Брисел. Еспер рече дека повлекувањето на трупите и натамошните преговори со ...

Во Авганистан: Убиен водачот на пакистанските Талибанци

Вечер - 13.02.2020

Еден од водачите на Пакистанското талибанско движење, Шехрјар Мехсуд, е убиен во напад во североисточниот дел на Авганистан, јавува агенција Анадолија. „Мехсуд е убиен во експлозија на темпирана експлозивна направа во авганистанската покраина ...

САД  и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

Нетпрес - 13.02.2020

Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан овој ...

САД и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

А1 On - 13.02.2020

Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан овој ...

САД  и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

Либертас - 13.02.2020

– Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан ...

Еспер: САД и Талибанците преговараа за седумдневно прекинување на насилствата

Слободен Печат - 13.02.2020

Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан овој ...

САД  и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

Опсервер - 13.02.2020

– Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан ...

САД и талибанците се пред примирје, тврди американски претставник

24Инфо - 14.02.2020

– Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо”. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

САД и талибанците се пред примирје, тврди американски претставник

Курир - 14.02.2020

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

Американски претставник тврди: САД и талибанците се пред примирје

Слободен Печат - 14.02.2020

Според извор на американски медиуми, договорот за „седумдневно намалување на насилствата“ ќе биде на сила 10 дена по старт на меѓуавганистански преговори. Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен ...

САД и талибанците се пред примирје

Press24 - 14.02.2020

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

САД и талибанците се пред примирје, тврди американски претставник

Вечер - 14.02.2020

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо”. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

САД и Талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“

Денешен - 14.02.2020

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и Талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

САД и талибанците се пред примирје, тврди американски претставник

Опсервер - 15.02.2020

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.