TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: Нека победи најдобриот

Алсат-М - 20.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по завршувањето на лидерската средба рече дека состанокот поминал конструктивно, со едногласна одлука за продолжување на евроатлантскиот курс на земјава. „Можам да кажам дека ова е најконструктивниот состанок што сум го ...

Тачи: Договорен е датум за предвремени избори

МКД - 20.10.2019

„За првиот дел и од кабинетот ви соопштија добра вест иако имавме тешка ситуација, но едногласни сме дека треба да се продолжи по патот на ЕУ. Се договоривме на 12 април, следната година да имаме предвремени избори, иако првично имавме предлог да ...

Ахмети: Важно е да победи најдобриот!

Фокус - 20.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната лидерска средба порача дека со останатите шефови на партиите се разговарало на најдобар можен начин, без загрозување на европскиот пат. „Сите политички партии се определија дека наша опција е ЕУ.

Али Ахмети: Прво избори на 12 април, па попис

МКД - 20.10.2019

Сите политички партии се согласија со тоа дека единстената наша алтернатива е ЕУ и да не биде загрозен нашиот евроатлантски пат. Заеднички интерес е најпрво да се ратификува протоколот за наше членство во НАТО од сите земји членки и од нашето ...

(ВИДЕО) Тачи: Изборите се поклопуваат со пописот, мислам дека тешко изводливо е да имаме попис

А1 On - 20.10.2019

Релевантните политички партии во Македонија не гледаат ни една друга алтернатива освен да продолжат по патот на интеграција кон НАТО и ЕУ, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Тој нагласи дека на средбата лидерите ја разгледале ситуацијата за можноста ...

(ВИДЕО) Ахмети: Прво НАТО, после избори

А1 On - 20.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по завршувањето на лидерската средба кажа дека ова е еден од најконструктивните состаноци што ги имал досега. Сите партии било да се од позиција или опозиција, едногласно се определија дека наша алтернатива е Европска ...

(Видео) Ахмети: Важно е изборите да бидат демократски, нека победи најдобриот

Макфакс - 20.10.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, по лидерската средба изјави дека одлуката изборите да се одржат на 12 април следната година била донесена заеднички, и важно е изборите да бидат демократски и согласно сите стандарди.

Тачи: Договоривме избори на 12 април

iPortal - 20.10.2019

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по лидерската средба изјави дека за првиот дел од разговорите, на кои зборувале за евроатланскиот пат, имале консензус дека мора да се продолжи по тој пат. „Договоривме на 12 април да имаме предвремени избори, иако ...

Ахмети: Најважно е изборите да се демократски

Слободен Печат - 20.10.2019

Ахмети потврди како што соопшти претседателот Пендаровски дека сите политички партии во државава се едногласни дека државата мора да започне преговори со ЕУ. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по лидерската средба на иницијатива на претседателот Стево ...

Ахмети: Битно е изборите да бидат фер и демократски

Локално - 20.10.2019

Со лидерите дебатиравме за важноста прво да се ратификуваат сите протоколи за НАТО во змејите членки и овој парламент да го ратификува протоколот кај нас, па потоа да има избори, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети по лидерската средба.

Ахмети: Сите се согласивме да не го загрозиме евроатлантскиот пат

CivilMedia - 20.10.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, по лидерската средба изјави дека е задоволен од консензусот околу евроатлантските аспирации на земјата. За изборите изјави дека е договорено да се ратификува членството во НАТО, па потоа да се одржат изборите.

Тачи: За жал, пописот повторно ќе мора да се одложи

CivilMedia - 20.10.2019

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, со идентични позиции и ставови, како и останатите лидери од лидерската средба. Тачи изјави дека, за жал, пописот повторно ќе мора да одложи по предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 ...

Ристовски: Вината за недобивање датум е единствено кај власта

Канал5 - 20.10.2019

Партијата Интегра смета дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки, туку единствено кај власта. Од партијата, воедно, бараат да се стави мораториум на Преспанскиот договор.

Ристовски: Вината за недобивање датум е само кај власта

24 Вести - 20.10.2019

Од партијата Интегра соопштија дека сметаат дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки на Унијата, туку единствено кај власта. Од Интегра бараат да се стави мораториум на Преспанскиот договор.

Ристовски: Вината за недобивање датум е само кај власта

Република - 20.10.2019

Од партијата Интегра соопштија дека сметаат дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки на Унијата, туку единствено кај власта. Од Интегра бараат да се стави мораториум на Преспанскиот договор.

Ахмети: Не би сакал ние да се поставиме во улога на ловци на вина

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. Според Ахмети, од недобивањето датум, не треба да се разочаруваме, туку да се ...

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Независен - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Али Ахмети: ДУИ е подготвена за избори

Слободен Печат - 19.10.2019

Изборите Ахмети ги гледа како најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека неговата партија е спремна за предвремени избори, пренесува Алсат.

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Алсат-М - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори ...

Ивон Величковски: Недобивањето датум е штета за нацијата, а падот на Владата само за орбитерите на СДСМ

Опсервер - 18.10.2019

Недобивањето датум е штета за нацијата, а падот на Владата само за орбитерите на СДСМ Излишна е глумата за изненаденост и навреденост. Самитот покажа и какви се внатрешните состојби во ЕУ, а особено дека нам ни е потребно повеќе од политика ...

Заев се сретнал и со Ахмети по одлуката на Советот на ЕУ

24Инфо - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток ...

Заев се сретнал со Ахмети и разговарале за недобивањето датум

Фокус - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

Заев се сретнал и со Ахмети во рамки на консултациите по одлуката на Советот на ЕУ

Либертас - 18.10.2019

– Премиерот Зоран Заев денеска остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА . Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за ...

За што разговарале Заев и Ахмети по недобивањето датум?

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев вчера се сретнал со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток ...

Заев на средба и со Ахмети по одлуката на Советот на ЕУ

MakPress - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев остварил средба со лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, потврдуваат партиски извори за МИА. Оттаму велат дека на средбата се разговарало за актуелната состојба поврзана со недобивањето на датум за почеток на ...

ДУИ е подготвена за избори

Нетпрес - 19.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека неговата партија е спремна за предвремени избори, пренесува Алсат. Изборите Ахмети ги гледа како најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите.

Ахмети: ДУИ е подготвена за избори

24Инфо - 19.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека неговата партија е спремна за предвремени избори, пренесува Алсат. Изборите Ахмети ги гледа како најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите.

За Ахмети изборите се најдобро решение по недобивањето датум за започнување на преговорите

Република - 19.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека неговата партија е спремна за предвремени избори, пренесува Алсат. Ахмети уште еднаш го повтори неговото барање за ветинг во сите структури. ...

Ахмети: Изборите се најдобро решение

А1 On - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Сител - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Најдобро решение се предвремени избори

Локално - 19.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на претставувањето на новото партиско раководство во Желино рече дека смета оти изборите се најдобро решение за државата, откако Европската Унија не даде зелено светло за отпочнување на преговори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

4NEWS - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Вечер Прес - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

iPortal - 19.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на претставувањето на новото партиско раководство во Желино рече дека смета оти изборите се најдобро решение за државата, откако Европската Унија не даде зелено светло за отпочнување на преговори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Либертас - 19.10.2019

– Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

MakPress - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Канал5 - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: ДУИ е подготвена, изборите се најдобро решение

+инфо - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети даде позитивно мислење за предвремени избори

Фокус - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

МКД - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. „Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Вината не е кај нас, но изборите се најдобро решение

365 - 19.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на претставувањето на новото партиско раководство во Желино рече дека смета оти изборите се најдобро решение за државата, откако Европската Унија не даде зелено светло за отпочнување на преговори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

24 Вести - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

Фактор - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. Вели дека од недобивањето датум, не треба да се разочаруваме, туку да се организираме и да ...

Ахмети: Мислам дека најдоброто решение за земјата е да се оди на вонредни избори

Скопје1 - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. „Мислам дека најдоброто решение за земјата е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Опсервер - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

И Ахмети е за избори

Денешен - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Курир - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Се огласи Али Ахмети по повод новонастанатата состојба

Centar - 20.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Пулс24 - 20.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

И Ахмети е за вонредни избори

Expres - 20.10.2019

„Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори. Јас би сакаал да не се бара вина бидејќи е неприфатливо да се прифати неправедна вина. Вината не се наоѓа кај земјите аспиранти и најдоброто решение е да се направи нова ...