TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Taткото на Мицкоски позитивен на Ковид 19

Бриф - 30.06.2020

Таткото на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е позитивен на ковид-19 и е хоспитализиран. Претходно, Мицкоски потврди дека неговата мајка е позитивна на Ковид-19. Тој рече дека поради тоа што секојдневно има голем број контакти, не се гледал ...

Нови 126 случаи со Ковид-19, четворица починати

Канал5 - 30.06.2020

Бројот на починати од корона вирусот надмина 300, во изминатото деноноќие има уште четворица починати а регистрирани се нови 126 случаи со ковид вирусот. Уште четири животи згаснаа, со што црната статистика на жртви на коронавирусот во земјава ...

Таткото на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски е позитивен на ковид-19

Република - 30.06.2020

Таткото на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, професорот Иван Мицкоски е позитивен на ковид-19. Тој е хоспитализиран. Претходно, Мицкоски потврди дека неговата мајка е позитивна на ковид-19.

НОВА: Родителите на Мицкоски, кои имаат ковид-19, хоспитализирани во „Систина“

360 степени - 30.06.2020

Родителите на Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, се хоспитализирани во приватната болница „Аџибадем Систина“, пишува порталот НОВА повикувајќи се на свои извори во болницата. Двајцата родители, пишува НОВА , имаат ковид-19, но веројатно се ...

НОВА дознава: Родителите на Мицковски кои имаат Ковид, хоспитализирани во Систина

Нова ТВ - 30.06.2020

Родителите на Христијан Мицковски, лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ се хоспитализирани во приватната болница „Аџибадем Систина“, дознава НОВА од свои извори во болницата. Нашите извори велат дека и двајцата имаат Ковид-19, но веројатно се примени ...

Во болница се мајката и таткото на Мицкоски, двајцата се позитивни на ковид-19

+инфо - 30.06.2020

Двајцата се хоспитализирани, а во однос на Христијан, тој не бил во контакт со своите родители. Како и да е, тој редовно се проверува и од секое тестирање добива негативни резултати. Тој апсолутно внимава и ги почитува препораките - изјави за ...

Македонија на врвот во регионот по бројот на смртни случаи

24 Вести - 30.06.2020

Бројот на починати пациенти во државата го надмина бројот 300 . Во изминатото деноноќие битката со коронавирусот ја загубија 4ца пациенти, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар, со што вкупниот број на починати достигна 302.

140 пациенти во моментов се лекуваат во ГОБ 8-ми септември

Телма - 30.06.2020

ГОБ „8-ми септември“ станува најголем ковид центар – во моментов таму се лекуваат 140 пациенти. А , само во последното деноноќие се примени 18 пациенти. На кислородна поддршка се околу 100 пациенти .

Родителите на Мицкоски се во болница, и двајцата се позитивни на Ковид-19

365 - 30.06.2020

Родителите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, кои се позитивни на Ковид-19, хоспитализирани се во приватна болница во Скопје. Според порталот „НОВА“ , кој се повикува на свои извори од болницата, се работи за болницата „Аџибадем Систина“.

„Нова ТВ“: Родителите на Мицкоски со дијагностициран Ковид-19 хоспитализирани во „Систина“

Точка - 30.06.2020

Родителите на Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се хоспитализирани во приватната болница „Аџибадем Систина“, прнесуваат од „Нова ТВ“ кои што велат дека тоа го дознале од нивни извори од болницата.

Болничките капацитети полни, во ГОБ 8-ми септември 100 лица на кислород, 14 на респиратор

Сител - 30.06.2020

Со 140 хоспитализирани пациенти од кои 17 се на респиратор а 100 на кислородна поддршка, ГОБ 8-ми септември и понатаму е најоптеретена болница во третманот на пациентите со Ковид 19. Сите се во тешка здравствена состојба меѓу хоспитализираните има и ...

Хоспитализирани родителите на Мицкоски, двајцата се позитивни на Ковид-19

Локално - 30.06.2020

Родителите на Христијан Мицковски, лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ се хоспитализирани во приватната болница „Аџибадем Систина“, пишува Нова.мк . Според порталот и двајцата родители имаат Ковид-19, но веројатно се примени со други дијагнози како ...

Позитивен на ковид-19 велешанец повратник од Србија

Сакам да кажам - 30.06.2020

Во Велес, во текот на вчерашниот ден регистрирани се два нови позитивни на ковид-19, оздравени нема, нема починати, соопштија од Центарот за јавно здравје. Со ова, активни лица во Велешко се 39, досега се заразени 185, 13 се починати.

Бројките на заразени и починати растат вртоглаво, а власта тера предизборна кампања

Алфа - 30.06.2020

Расте бројот на ковид пациенти на кои им е потребна болничка нега. Bо најголемиот ковид центар во Скопје, примени биле 18 нови пациенти – дел од нив со тешка клиничка слика и потреба од респиратор.

ГОБ „8 Септември“: Од 140 хоспитализирани од Ковид-19, 100 се на кислородна поддршка

365 - 30.06.2020

Градската општа болница „8 Септември“ продолжува да се бори со доделената улога на најголем ковид центар во државата, каде се згрижуваат најтешките случаи. Во моментов таму се хоспитализирани 140 пациенти.

Во Србија голем пораст на новозаразени, дури 276 во еден ден

Макфакс - 30.06.2020

Бројот на пациенти заразени со коронавирус и натаму расте во Србија. Како што пренесува „Блиц“, во изминативе 24 часа регистрирани се 276 новозаразени од Ковид-19. Во изминатото деноноќие како последица на вирусот починале три лица.

Излекувани пациенти од ковид-19 им помагаат на други пациенти за побрзо оздравување од коронавирус

Магазин - 30.06.2020

Излекувани пациенти од ковид-19 им помагаат на други пациенти за побрзо оздравување од коронавирус. Да даруваме крвна плазма – да бидеме хумани и да спасиме човечки животи! Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 ...

На Инфективна пациентите со ковид-19 веќе не се ставаат на респиратор

360 степени - 30.06.2020

Директорката Милена Стевановиќ за „Слободен печат“ вели дека се покажало дека интубирањето и ставањето на апарат за вештачко дишење не дава резултати во лекувањето на болните од ковид-19 Клиниката за инфективни болести го промени начинот на лекување ...

Убава вест: Оздравени 48 пациенти кои боледуваа од корона вирусот

еМагазин - 30.06.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 48 оздравени пациенти кои боледувале од корона вирусот и тоа од: Скопје-43, Штип-1, Битола-1, Ресен-3. Вкупната бројка на оздравени пациенти од почетокот на епидемијата изнсува 2.475 лица.

Инфективната клиника со нов пристап: Пациентите со ковид-19 не се ставаат на апарати за дишење

Слободен Печат - 30.06.2020

Клиниката за инфективни болести го промени начинот на лекување на пациентите, а со новиот пристап најголем број од пациентите со ковид-19 не се ставаат на апарати за дишење. Искуството на нашите лекари, но и она што е искуство во светски размери е ...

Еден новозаболен, еден оздравен во Битола, на инфективно во Клиничка 45 пациенти, вкупно 125 ново случаи

Битола Њуз - 30.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на Ковид-19, стои во официјалното соопштение на Министерството за здравство, објавено на нивната “фејс бук“ страница“.

Во Марибор само за еден ден со коронавирусот се заразија седум лекари

Алсат-М - 30.06.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека само за еден ден, седум лекари од болницата Адолф Дролца во Марибор се заразиле со коронавирусот, јави дописникот ...

ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ПРИМЕНИ 18 НОВОЗАРАЗЕНИ ДЕНЕСКА ВО НАЈТЕШКА СОСТОЈБА: 100 пациенти се на кислородна поддршка

Фактор - 30.06.2020

Само во последното деноноќие во ГОБ „8 Септември“ се примени 18 нови пациенти заразени со корона вирусот, а според директорот на болницата, д-р. Христијан Костов, тие се донесени во најтешка, животозагрозувачка состојба.

1.500 на листа на чекање за ортопедски операции во „8 Септември“, се оперираат само КОВИД позитивни

Сакам да кажам - 30.06.2020

Одделението за ортопедија и трауматологија во болницата „8 Септември“ во Скопје од почетокот на епидемијата на КОВИД-19 беше пренаменето за прием на пациенти позитивни или високо сомнителни на КОВИД-19 и од тој момент сите закажани операции се ...

Во Марибор само за еден ден со коронавирусот се заразија седум лекари

Опсервер - 30.06.2020

Љубљана, 30 јуни 2020 () – Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека само за еден ден, седум лекари од болницата Адолф Дролца во Марибор се заразиле со коронавирусот, јави дописникот на од Љубљана.

Бројот на заразени во Скопје во континуиран пад, двајца кумановци повторно позитивни на Ковид-19

Независен - 30.06.2020

Фото: Б. Грданоски Вкупната бројка на позитивни на коронавирусот од почетокот на епидемијата заклучно со вчерашните 132 новозаразени, се искачи на 6.209. Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.484.

Со коронавирус заразени тројца лекари во една болница во Словенија

Нетпрес - 30.06.2020

Кај тројца лекари од одделот за итна медицинска помош во Универзитескиот клинички центар во Марибор во понеделникот е утврдена зараза со новиот коронавирус, пренесуваат во вторникот словеничките медиуми.

Денеска црн рекорд по бројот на починати (12), новозаразени се 132 граѓани

Алсат-М - 29.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 12 жртви, со што е поставен рекорд по бројот на починати за едно деноноќие од почетокот на пандемијата. Со денешните податоци, вкупниот број на жртвите достигна 298.

Лекот кој најчесто се користи за лекување на ХИВ нема ефект во лечењето на корона

Локално - 29.06.2020

Британските научници објавија денес дека антивирусниот лек кој најчесто се користи за лекување на лица со ХИВ нема позитивни ефекти врз пациентите хоспитализирани за коронавирус во големо истражување.

Лекот за ХИВ не им помага на пациентите болни од коронавирус

Слободен Печат - 29.06.2020

Британските научници соопштија денеска дека антивирусниот лек кој се користи за лекување на лицата болни од ХИВ, немал позитивни ефекти на пациентите хоспитализирани поради коронавирусот во голем обем од испитувањата.

Повеќе од 6.000 дијагностицирани со Ковид-19 во земјава, активни речиси 3.500

ММС - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Црн биланс на пациенти кои ја губат битката со Ковид-19, продолжува трендот на трицифрен број новозаразени

Слободен Печат - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Вечер Прес - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 позитивни на Ковид-19, активни се 3479 случаи

Курир - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Независен - 29.06.2020

Фото: Б. Грданоски Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Македонија ја надмина бројката од 6.000 инфицирани граѓани со коронавирус, црниот биланс со починати продолжува и ...

MakPress - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Активни 3479 случаи со ковид-19, над 6000 дијагностицирани

Frontline - 29.06.2020

Зголемен број на заболени деновиве бележат и соседните земји. Во Србија вчера имаше нови 254 позитивни, во Бугарија 112, Косово, 96, Албанија 72, Хрватска 67,… Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува ...

Вчера во Тетово, Штип и Гостивар повеќе оздравени од заболени пациенти од коронавирусот

Пулс24 - 29.06.2020

Вчерашните бројки на новозаболени и оздравени пациенти на Министерството за здравство покажаа дека во Тетово, едно од наголемите жаришта во Македонија се регистрирани 30 оздравени пациенти, а имало 22 новозаболени.

И за време на викендот бројката на новозаразени не се намали- Над 6000 дијагностицирани со Ковид 19, активни се 3479

Press24 - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

ЛИСТА: Четири македонски градови во моментов се без ниеден заболен од Ковид 19

Локално - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

А1 On - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6.000 со ковид-19 во С. Македонија

Р.С.Европа - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со ковид-19 во земјава надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6.000 дијагностицирани со COVID-19, активни се 3.479

Кајгана - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со COVID-19 во земјава надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

24Инфо - 29.06.2020

– Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Канал5 - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Сител - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 позитивни на Ковид-19, активни се 3479 случаи

Скопје инфо - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6.000 дијагностицирани со Ковид-19 во Македонија, активни се 3.479

24 Вести - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

ЦРНИ БРОЈКИ ВО МАКЕДОНИЈА: Со Ковид-19 заразени 6.080 лица, неизлекувани 3.479, само во јуни 3.854 случаи и вкупно 286 ...

Денешен - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во Македонија надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 позитивни на Ковид-19 досега во Македонија

Нетпрес - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.