TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Харадинај: Ако Трамп повика на укинување на царините, значи дека постои договор

МКД - 15.03.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај вели дека спорните царини ќе бидат суспендирани ако постои договор со кој Белград на крајот на дијалогот би го признал Косово. Тој повтори дека би требало да биде јасно дека царините нема да исчезнат без ...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

А1 On - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

ХАРАДИНАЈ: „Ако Србите престанат да купуваат оружје од Русија, тогаш ќе ги укинеме таксите„

Магазин - 15.03.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, изјави дека таксите на српските производи ќе биде суспендирани, ако Србија го признае Косово како држава и ако престанат да купуваат оружје од Русија. Харадинај во емисијата РТВ „Дукаџини„ повтори дека таксата ќе ...

Харадинај: Ако Трамп ги повика Белград и Приштина да се состанат, веднаш ги прекинувам сите акции

Локално - 15.03.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај рече дека обврските за Србија и БиХ веднаш ќе бидат укинати ако постои договор што ќе му овозможи на Белград да го признае Косово на крајот од дијалогот.

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

24Инфо - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

24Инфо - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Албанците планираат да го превземат Трепча, Дачиќ ги предупреди КФОР и НАТО

Фактор - 13.03.2019

Косовските власти планираат да ги преземат специјалните единици на косовската полиција за преземање на фабриката Трепча во северниот дел на Косово, и тие практично се инфилтрираат во мнозинскиот српски дел.

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

MTM - 13.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

Независен - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Р.С.Европа - 15.03.2019

Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК). Косово ќе одговори директно на секоја закана од Србија. Ќе одговориме со војска и со полиција. Како една нација, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за телевизијата ...

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

Локално - 15.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

+инфо - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

1tv - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК). Косово ќе одговори директно на секоја закана од Србија.

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

А1 On - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Нетпрес - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

Опсервер - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Вечер - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Точка - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Сител - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Опсервер - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Тачи: Со војска ќе одговориме на секаква закана од Србија

Курир - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Н.Македонија - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК).

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и полиција

Алфа - 15.03.2019

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија. – Јас сум врховен командант на Безбедносните сили на Косово (ФСК). Косово ќе одговори директно на секоја закана од Србија.