TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Традицијата продолжува:За Водици крст ќе се положува во реката Треска, Македонски Брод

Вечер Прес - 17.01.2022

Традицијата на положување на крст во реката Треска во Македонски Брод продолжува и годинава. Положувањето на крстот во реката ќе се случи на Богојавление 19 јануари во 11:30 часот. Како и претходните години, така и годинава во Македонски Брод ќе се ...

Традицијата продолжува:За Водици крст ќе се положува во реката Треска, Македонски Брод

MakPress

На мостот „Слобода“ во Скопје осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст

Слободен Печат

На мостот „Слобода" во Скопје осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст

Канал5

Водици во Скопје: Осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст на мостот „Слобода“

Вечер Прес

На мостот „Слобода" во Скопје осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст

MakPress

Струга се подготвува за големиот празник Богојавление – Водици

OhridNews

MakPress +инфо

Ќе се фрла богојавленскиот крст, општина Кисела Вода ги повика граѓаните да се пријават

Курир - 17.01.2022

Општина Кисела Вода упатува јавен повик до сите граѓани кои се заинтересирани за учество во одбележување на празникот „Богојавление – Водици“. Од оваа година, се возобновува традицијата за фрлање на чесниот крст, како дел од прославата на Водици.

Крст ќе се фрла и во Кисела Вода – општината ги повика граѓанитe да се пријават

Макфакс

Ќе се фрла богојавленскиот крст во базенот „Расадник”, Општина Кисела Вода ги повика граѓаните да се пријават

Нетпрес

Ќе се фрла богојавленскиот крст, општина Кисела Вода ги повика граѓаните да се пријават

Н.Македонија

Ќе се фрла крст во базенот Расадник, Кисела Вода повикува граѓаните да се пријават

Скопје инфо

Крст ќе се фрла и во Кисела Вода – Општината ги повика граѓаните да се пријават

Centar

Општина Кисела Вода упати јавен повик до сите граѓани кои се заинтересирани за учество во одбележување на празникот „Богојавление – Водици“

Република

Вечер Прес Точка MTM Lider MakPress