TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На ред е Македонија да се бори за Гоце Делчев

Слободен Печат - 04.05.2021

Премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски не дојдоа лично на гробот на великанот во Скопје. Заев последен пат тоа го стори на Илинден во 2019 година, а Пендаровски минатата есен. Македонија денеска ја одбележа 118.

Бугарскиот амбасадор положи венец на гробот на „бугарскиот“ револуционер Гоце Делчев

еМагазин

За разлика од Пендаровски и Заев, врвот на МАНУ се поклони на гробот на Гоце Делчев

Expres

Арсовски: СДСМ да не молчи на бугарските провокации, Гоце Делчев е македонски револуционер

Курир

Државниот врв и партиските лидери не најдоа време да се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Сител

Бугарската амбасада за Гоце Делчев: Револуционерот ќе остане светол симбол на заедничката историја на Македонија и Бугарија

Локално

Арсовски: Јасно е дека Заев и Пендаровски се откажаа од се што е македонско и поврзано со Република Македонија, продолжуваат да молчат на провокациите за Гоце Делчев

24Инфо

Република Lider Опсервер Нетпрес PressingTV Република Lider +инфо

ИЛИНДЕНСКА МИСТЕРИЈА ОД ДЕНОВИТЕ ПРЕД ЗАГИНУВАЊЕТО: Последната кавга на Гоце и Даме за востанието

Денешен - 04.05.2021

-Една од најголемите загатки на македонската историја од илинденското време е солунската средба на Гоце Делчев и Даме Груев на Велигден 1903 година за решението од јануари таа година да се крене востание.

Борисов го нарече Делчев голем бугарски револуционер и македонски војвода

Р.С.Европа

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Канал5

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

ТВ21

Борисов го опиша Гоце Делчев како бугарски револуционер и македонски војвода

Expres

„Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода“, смета Борисов

Локално

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Слободен Печат

+инфо Курир Денешен Lider Press24 24Инфо MakPress Либертас

Русија нема дилема: Гоце Делчев е македонски народен херој

еМагазин - 04.05.2021

Амбасадата на Русија во Скопје, која е многу активна на социјалните мрежи, кога се во прашање историските случувања во Македонија и редовно ги обележува, денеска се осврна на , по повод годишнината од неговата смрт.

Tасевски: Русите повеќе од вас знаат кој и чиј е Гоце

Република

Џамбаски: Гоце Делчев бил бугарски офицер, бугарски кадет, бугарски учител и загинал во бугарските битки

MakPress

Руска амбасада: Пред 118 години загина македонскиот народен херој Гоце Делчев

MakPress

Tасевски: Русите повеќе од вас знаат кој и чиј е Гоце

Lider

Tасевски: Русите повеќе од вас знаат кој и чиј е Гоце

Мак. Весник

Џамбаски: Гоце Делчев бил бугарски офицер, бугарски кадет, бугарски учител и загинал во бугарските битки

Мак. Весник

Lider Локално Expres 360 степени Независен МКД Либертас Сител

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна масовната имунизација, се одбележуваат 118 години од загинувањето на Гоце Делчев

Фактор - 04.05.2021

ПОЧНА МАСОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА По пристигнувањето на 200.000 кинески вакцини од компанијата Синофарм, од денеска во Македонија почнува масовната вакцинација на голем број пунктови во повеќе регионални центри, и тоа во Битола, Штип, Охрид, Кавадарци, ...

Делегација на МАНУ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Вечер Прес

Бачев: Нема да дозволиме Гоце повторно да биде предаден како што беше предаден за време на животот

Мак. Весник

Трајановски: Аманетот на Гоце Делчев да не го забораваме ни 118 години по неговата смрт

Курир

118 години од смртта на Гоце Делчев: Делегации од државните институции положија цвеќиња

360 степени

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Канал5

Одбележани годишнините од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев и Тито во Прилеп

Н.Македонија

Антропол Република 24Инфо ТВ21 Слободен Печат Фактор 24Инфо Скопско Ехо

Нов скандал на Владата и министерката Царовска: Денеска немаше свеченост за доделување на највисоката награда за наука ...

Република - 04.05.2021

Нов скандал на владата и министерката Царовска кои го прекршуваат законот, се со цел да се избегне името на апостолот Гоце Делчев. Иако за тоа постои законска регулатива и одлука на министерството за Образование и наука министерката Мила Царовска ...

Познати лауреатите на “Гоце Делчев”: Појасно е зошто Царовска не организираше свечено доделување

Expres

Скандал во низа на Владата и на Царовска: Немаше свеченост за доделување на највисоката награда за наука „Гоце Делчев“

Нетпрес

Царовска пред нов скандал, владата прекршила закон за Гоце Делчев (ДОКУМЕНТ)

Expres

НОВ СКАНДАЛ НА ПОВИДОК: Дали Царовска ја брише научната награда „Гоце Делчев“?

Lider

Царовска нема да ја додели децениската награда “Гоце Делчев”

Антропол

Вечерен преглед: Името и дејноста на Гоце Делчев синоним за една искрена борба и пожртвуваност, Борисов смета дека Гоце ...

Frontline - 04.05.2021

Името и дејноста на Гоце Делчев се вплетени во македонската историја како синоним за една автентична и искрена борба и пожртвуваност, како синоним на македонската државност кој има најголема моќ во паметењето на Македонците, напиша премиерот Зоран ...

ЗАЕВ: Гоце Делчев го чествуваме како апостол и идеолог на борбата на Македонците и нивниот вековен сон за своја самостојна држава

Денешен

Заев: Делчев го чествуваме како апостол која се бореше за остварување на вековниот сон за своја самостојна држава

Локално

Заев: Името и дејноста на Гоце Делчев се синоним на македонската државност

Фокус

Пендаровски на Твитер, Заев на Фејсбук го пофалија делото на Гоце Делчев

Република

Заев не отиде на гробот на Гоце Делчев, ама полна му е устата дека е македонски револуционер

PressingTV

Заев: Името и дејноста на Гоце Делчев се синоним на македонската државност

Слободен Печат

Бриф Канал5 iPortal 24Инфо Сител Либертас Независен МКД

Мицкоски: Ако Гоце Делчев беше жив, сигурно ќе го прогласеа за антизападен

365 - 04.05.2021

Ако Гоце Делчев денес беше жив, сигурно ќе беше прогласен за антизападен, ќе беше скандализиран и омаловажуван, затоа што тој е сѐ што денешната власт не е – порача денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,- Христијан Мицкоски, по повод 118 години од смртта на ...

Нешто ќе те питам Мицкоски, право да ми кажеш…

Frontline

Мицкоски за Гоце Делчев: Да беше жив, власта ќе го прогласеше за антизападен

360 степени

Мицкоски: Ако Гоце Делчев беше жив, Власта ќе го прогласеше за антизападен и ќе го омаловажуваа

Lider

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода – Затоа од неговото име се плашат и денес

Курир

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода, затоа од неговото име се плашат и денес

Република

Мицкоски: Ако Гоце Делчев денес беше жив, сигурно ќе беше прогласен за антизападен, ќе беше скандализиран, омаловажуван

+инфо

Фактор Локално Press24 Денешен Сител Expres Нетпрес ТВ21

Сајкоски: Немам прочитано дека Гоце Делчев нешто направил за бугарската држава

Канал5 - 04.05.2021

Немам прочитано дека Гоце Делчев нешто направил за бугарската држава, за некој да биде револуционер на некоја држава треба да се борел и да загинел за истата, тој умре за самостојна и независна Македонија.

Сајкоски: Немам прочитано дека Делчев нешто направил за бугарската држава, тој умре за самостојна и независна Македонија

24Инфо

Немам видено дека Гоце Делчев направил нешто за Бугарија

Lider

Сајкоски: Немам прочитано дека Гоце Делчев нешто направил за бугарската држава, тој умре за самостојна и независна Македонија

Курир

Сајкоски: Делчев умре за самостојна и независна Македонија, немам прочитано дека направил нешто за бугарската држава

Press24

ВИДЕО | Сајкоски: Немам прочитано дека Гоце Делчев нешто направил за бугарската држава

Слободен Печат

Сајкоски: Немам прочитано дека Гоце Делчев нешто направил за бугарската држава (ВИДЕО)

+инфо

Нетпрес Акцент Република PressingTV Опсервер MakPress