TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руско-кинески вселенски удар: Ако овој програм на Рогозин помине, двете сили ќе напаѓаат на САД од вселената

Точка - 12.06.2019

Директорот на Руската вселенска агенција "Роскосмос", Дмитриј Рогозин, и предложил на Кина создавање на заедничка база на Месечината, од каде двете земји би тргнале во освојување на длабоката вселена.

Туристички престој на Меѓународната вселенска станица ќе чини 52 милиони долари

Бизнис Инфо - 12.06.2019

Компанијата Bigelow Space Operations, зад којашто стои милијардерот Роберт Биглоу, планира да испрати 16 туристи – астронаути на едномесечен престој на Меѓународната вселенска станица. Картата за патот во вселената ќе чини 52 милиони долари, односно ...

Човекот „заборавен“ во вселената е последниот граѓанин на СССР/видео

Вечер - 11.06.2019

За време на престојот во Вселената, космодромот од кој полетал престанал да постои и да биде во границите на неговата држава, а градот во кој живеел повеќе не се викал Ленинград, туку Санкт Петербург.

NASA во 2020 година ќе испраќа туристи во вселената (ВИДЕО)

USB - 11.06.2019

Американската вселенска агенција NASA најави дека од 2020 година ќе почне да организира туристички летови во вселената. Планирани се да се одржат два лета годишно до Меѓународната вселенска станица, со максимален престој во траење од 30 дена.

Човекот кој буквално заглави во вселената поради распадот на СССР

Таратур - 11.06.2019

Советскиот космонаут Сергеј Крикалев беше во вселената кога се распадна Советскиот Сојуз во 1991 г. Тоа го спречило да се врати дома и останал во вселената до наредната прилика за враќање. Космонаутот конечно се вратил на Земјата на 25 март 1992 г.