TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никој не сака да биде во близина на зависници од дрога. Дали висат во воздух дисперзираните центри за зависници?

Слободен Печат - 22.07.2019

Стравот на населението, да бидат во близина на зависници од дрога, кои примаат редовна терапија е разбирлив, но потполно неоправдан, ако се земе во предвид дека со намалувањето на бројот на пациенти на едно место, се намалува и опасноста од ...

Во Аеродром протест по одлуката за дисперзија на зависниците

Фокус - 22.07.2019

Во Општина Аеродром пред поликлиниката „Јане Сандански“ денеска се одржа мирен протест поради одлуката за дисперзија на зависниците во општинските пунктови. Учесниците на протестот истакнаа дека одлуката на ресорното министерство е неприфатлива ...

Тимјаник држава

Либертас - 22.07.2019

Засрамете се сите вие што сакате да им забраните на зависниците од наркотици да се ЛЕЧАТ! Зависноста е БОЛЕСТ и имаат ПРАВО да се лечат! Да не се лечат во Кисела Вода, да не се лечат во Аеродром, да не се лечат во Гази Баба, да се лечат некаде „на ...

Протест во Аеродром против одлуката за дисперзија на пациентите од центарот за зависници

24 Вести - 21.07.2019

Одлуката на здравствените власти дел од пациентите од Центарот за зависници да се лекуваат во поликлиниката Јане Сандански ги извади жителите на Општина Аеродром на протест. Стравуваат дека сликата пред поликлиниката ќе стане иста како онаа во ...

Аеродромци на протест - не прифаќаат зависниците да се лекуваат во Јане Сандански

Сител - 21.07.2019

Не сакаме да наоѓаме шприцеви и игли во дворовите и постојано да бидеме во страв, како што со години со овој сериозен проблем живеат граѓаните во Кисела Вода. Со децата за рака, жители на Аеродром преку протест ја испратија оваа порака до ...

Аеродромци на протест: Не сме против луѓето што се лекуваат, но околу болницата има градинки и училишта

Алфа - 21.07.2019

Ад-хок планот за дисперзија на дел од зависниците, наместо ги реши сегашните, ќе создаде нови проблеми. Здравствените власти треба да понудат стратегија за поддршка и целосен третман на зависниците, а не само да отвараат шалтери за делење на метадон ...

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Сител - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Макфакс - 21.07.2019

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во поликлиниката „Јане Сандански“. „Сметаме дека одлуката е скандалозна бидејќи објективно проблемот на Кисела Вода ...

Аеродромци протестираа пред поликлиниката „Јане Сандански“, не сакаат тука да се лекуваат зависници

Нетпрес - 21.07.2019

Стотина граѓани се собраа денеска на протест пред поликлиниката „Јане Сандански“ во општина Аеродром, откако пред неколку денови Министерството за здравство одлучи, пациентите кои се вклучени во програмата за третман и превенција на зависности, ...

Во скопските општини со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Локално - 21.07.2019

Во Скопје има веќе воспоставен систем за лекување на наркозависници преку приватни психијатри. Освен во Центарот во Кисела Вода, лекување на болести на зависности долго време се спроведува на уште 6 локации.

(Видео) Аеродромци против зависници во Поликлиниката „Јане Сандански“

24Инфо - 21.07.2019

Стотина граѓани се собраа денеска на протест пред Поликлиниката „Јане Сандански“ по повод одлуката на Министерството за здравство, пациентите кои се вклучени во Програмата за третман и превенција на зависности, метадонската терапија да ја примаат во ...

Зависниците од Кисела Вода се селат во Аеродром, Карпош и Ченто- граѓаните реагираат

Сител - 20.07.2019

Не смее да се дозволи зависници да земаат метадонска терапија во здравствена установа околу која има детски градинки, училиште и големи станбени објекти. Вака реагираат жители од Аеродром откако министерот за здравство најави дисперзирање на ...

Метадонска терапија ќе се прима во четири општини: Помалку пациенти – помалку проблеми?!

Независен - 20.07.2019

Во тек се подготовки за дисперзија на дел од пациентите кои се вклучени во програмата за третман и превенција од зависности во Центарот во Кисела Вода. Со ова се решава деценискиот проблем со Центарот за зависности во Кисела Вода, сметаат од ...

Кој ги прашува граѓаните за плановите за третманот на зависници? Утре Аеродромци спремаат протест

Алфа - 20.07.2019

Кој ги прашува граѓаните за идните планови на властите за решенија за третманот на зависници? Идејата на министерството за здравтсво за цепкање на зависниците по неколку општини, за метадонска терапија да ја земаат во поликлиники каде има и детски ...

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Локално - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Жителите на Аеродром против центар за зависници: „Тука има градинка со најголем капацитет во градот“

Точка - 21.07.2019

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во поликлиниката „Јане Сандански“. „Сметаме дека одлуката е скандалозна бидејќи објективно проблемот на Кисела Вода ...

Аеродромци на протест пред поликлиниката „Јане Сандански“, не сакаат тука да се лекуваат зависници

Курир - 21.07.2019

Стотина граѓани се собраа денеска на протест пред поликлиниката „Јане Сандански“ во општина Аеродром, откако пред неколку денови Министерството за здравство одлучи, пациентите кои се вклучени во програмата за третман и превенција на зависности, ...

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Фактор - 21.07.2019

Во Скопје има веќе воспоставен систем за лекување на наркозависници преку приватни психијатри. Освен во Центарот во Кисела Вода, лекување на болести на зависности долго време се спроведува на уште 6 локации.

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

24Инфо - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански” во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Жителите на Аеродром против центар за зависници: „Тука има градинка со најголем капацитет во градот“

Press24 - 21.07.2019

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во поликлиниката „Јане Сандански“, пренесува „Макфакс“.

Аеродромци не дозволуваат зависници од дрога да се лекуваат во нивната општина, стравуваат дека децата ќе им бидат ...

Скопје1 - 21.07.2019

Зависниците од дроги кои треба да се лекуваат во поликлиниката Јане Сандански, не се добредојдени за локалните жители. Тие денес на протест побараа министерот Филипче да ја поништи одлуката, бидејќи како што велат, во близина има улилишта и ...

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Либертас - 21.07.2019

Во Скопје има веќе воспоставен систем за лекување на наркозависници преку приватни психијатри. Освен во Центарот во Кисела Вода, лекување на болести на зависности долго време се спроведува на уште 6 локации.

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Слободен Печат - 21.07.2019

Учесниците на протестот истакнаа дека одлуката на ресорното Министерство е неприфатлива затоа што во близина на поликлиниката има градинки и училишта. Пред поликлиниката „Јане Сандански” во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на ...

(ВИДЕО) Ивица Коневски и други жители на Аеродром на протест – неприфатливо наркозависници да се лекуваат во ...

Либертас - 21.07.2019

Зависниците од наркотици не се добредојдени во населбата Аеродром. По одлуката на Министерството за здравство, зависниците својата метадонска терапија да ја земаат во општината каде што живеат, на протест излегоа жителите од околните згради кои се ...

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Centar - 21.07.2019

Во Скопје има веќе воспоставен систем за лекување на наркозависници преку приватни психијатри. Освен во Центарот во Кисела Вода, лекување на болести на зависности долго време се спроведува на уште 6 локации.

Протест во Аеродром: Зависниците од дрога ќе добиваат терапија до градинки и училиште

Независен - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

24Инфо - 21.07.2019

Во Скопје има веќе воспоставен систем за лекување на наркозависници преку приватни психијатри. Освен во Центарот во Кисела Вода, лекување на болести на зависности долго време се спроведува на уште 6 локации.

Жители на Аеродром протестираа по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

ТВ21 - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Аеродромци против зависници во поликлиниката „Јане Сандански“

Канал5 - 21.07.2019

Жителите на скопската населба Аеродром не сакаат преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода во поликлиниката Јане Сандански и бараат ваквата одлука надлежните да ја повлечат. Тие објаснуваат дека со ова не се решава проблемот со центарот ...

Аеродромци бараат метадонската терапија да се дава подалеку од градинката и училиштето

МКД - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански" во oпштина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Фокус - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Вечер - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром вчера се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Нова ТВ - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Жителите на Аеродром излегоа на протест против центар за зависници

24 Вести - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром против центар за зависници во населбата

1tv - 21.07.2019

Жители на општина Аеродром излегоа на протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат. Протестот беше организиран од „Граѓанската иницијатива-Гласот на ...

Аеродромци на протест го предупредуваат Филипче: Ма, каква метадонска терапија до градинка и училиште?!

+инфо - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром- жителите против центар за зависници во нивната општина

Р.С.Европа - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Аеродром како нов Тимјаник: Имаме ли капацитет да изградиме похумано општество

Нова ТВ - 21.07.2019

Жители на скопската општина Аеродром денеска пред поликлиниката се собраа во знак на протест против одлуката на Министерството за здравство, ова место да биде едно од четирите локации во главниот град каде ќе се подигнува терапија за зависниците кои ...

Аеродром протестира: Ма, каква метадонска терапија до градинка и училиште?!

Република - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протести во Аеродром по одлуката зависниците да се лекуваат во поликлиниката „Јане Сандански“

MakPress - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

MTM - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Аеродромци не сакаат пункт за зависници во нивната населба

PressingTV - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протест во Аеродром: „Не“ за одлуката на Филипче метадон на зависниците да се дели и во „Јане Сандански“

Денешен - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Протести во Аеродром по одлуката за дисперзија на зависниците во општинските пунктови

Н.Македонија - 22.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански“ во општината Аеродром викендов се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависниците да им се дава во општината каде што живеат.