TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Треба ли роботите да ја преземат борбата против криминалот?

Н.Македонија - 18.03.2023

Неодамна Надзорниот одбор на Сан Франциско спроведе гласање за тоа дали треба да ѝ се дозволи на полицијата да распореди роботи опремени со смртоносни експлозиви, за потоа, неколку недели подоцна, предлогот да биде повлечен.

Мајкрософт ќе користи вештачка интелигенција во програмите на „Офис“

Во Центар - 17.03.2023

Оваа нова функција наречена „Копилот“ (Copilot) ќе овозможи сумирање на долги електронски пошти, изготвување нацрт-приказни во Ворд (Word) и анимирање на слајдовите во ПаверПоинт (PowerPoint).

Мајкрософт додаде вештачка интелигенција во Office пакетот

Денар - 17.03.2023

Мајкрософт објави нови планови како да ја направи вештачката интелигенција достапна за повеќе корисници, како одговор на ривалските достигнувања на Google во истата област. Компанијата го претстави новиот Copilot, односно асистент-вештачка ...

КОЈ СПОМНА МЕТАВЕРС: Мета вели дека нејзината најголема инвестиција сега е во вештачката интелигенција

Пари - 17.03.2023

Отприлика година и пол откако Фејсбук се преименува во Мета и рече дека ќе се вклучи во изградбата на идната верзија на интернет наречена метаверс, технолошкиот гигант сега вели дека негов главен инвестициски приоритет ќе биде унапредувањето на ...

Еден четбот го праша Бил Гејтс каков совет би му понудил на своето помладо ЈАС, еве што одговори тој

Пари - 17.03.2023

Подемот на производите за разговор напојувани со вештачка интелигенција, како што е ChatGPT, ги натера многу луѓе да се прашуваат со какви задачи вештачката интелигенција веќе може да се справи како и луѓето.

Мајкрософт додава вештачка интелигенција во „Офис“

Курир - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

Microsoft го отпушти целиот тим за етика во вештачката интелигенција

Кајгана - 16.03.2023

Microsoft го отпушти целиот тим за етика и општество што работеше во организацијата за вештачка интелигенција. Отпуштањето на тој тим, како што објави Platformer, е дел од неодамнешната серија отпуштања на 10.000 вработени низ компанијата.

Microsoft додаде вештачка интелигенција во Office пакетот

Локално - 16.03.2023

Microsoft денеска објави нови планови да ја направи вештачката интелигенција достапна за повеќе корисници, како одговор на ривалските достигнувања на Google во истата област. Како што објави Ројтерс, Microsoft денеска претстави нов „копилот“, ...

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

Независен - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

Опсервер - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

24Инфо - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

MakPress - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

Бриф - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

Канал5 - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.

„Мајкрософт“ додава вештачка интелигенција во „Офис“

Вечер Прес - 17.03.2023

„Мајкрософт“ објави нови планови за вештачката интелигенција и достапноста за повеќе корисници до неа, како одговор на достигнувањата на „соперникот“ „Гугл“ во истата област. „Мајкрософт“ вчера го претстави новиот „Копилот“ т.е.