TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Џафери да се откаже од пратеничката функција ако решил да остане технички премиер

Алфа - 29.05.2024

Талат Џафери мора да си поднесе оставка од функцијата пратеник – уставот не дозволува седење на две столчиња. Експертите предупредуваат дека пратеничката функција е инкомпатибилна со друга јавна функција или професија, а со оглед на тоа што тој мора ...

Аеродром и Сарај останаа без градоначалници, ама Владата не остана без премиер – Уставот ги раздвојува функциите, Собранието ги спојува

Слободен Печат

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Макфакс

[Инфографик] Една третина жени и само двајца млади во новиот состав на македонското Собрание

Радио МОФ

„ПРАВНИЦИ, ПРОФЕСОРИ, РЕАГИРАЈТЕ, НЕ МОЖЕ ЏАФЕРИ ДА БИДЕ ПРЕМИЕР АКО МУ Е ВЕРИФИКУВАН МАНДАТОТ ЗА ПРАТЕНИК“ - критика од Најчевска

Фактор

Денеска почнува конститутивната седница на новиот состав на Собранието

360 степени

Мицкоски првпат пратеник, во клупите и цело екс раководство на СДСМ, ќе се конституира новиот паралментарен состав

А1 On

CivilMedia Нетпрес Мета Frontline МКД А1 On ММС ТВ21

Шокантна тишина: Глас не пуштија пратениците на СДСМ и Коалицијата за европска иднина на денешната седница во ...

Lider - 28.05.2024

Во не толку изненадувачки развој на настаните, 18 пратеници од СДСМ и коалицијата за европска иднина, молчеа на денешната клучна конститутивна седница на Собранието. И покрај тоа што беа присутни, тие не учествуваа во гласањето за избор на ...

Молк од СДСМ и избраните пратеници за конститутивната седница – само се сликаа и објавија на Фејсбук

ТВ21

Денеска почнува конститутивната седница на новиот состав на Собранието

Либертас

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Канал5

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Курир

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Слободен Печат

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Сител

Телма Вечер Прес +инфо Н.Македонија MakPress Алсат-М

Почна конститутивната седница на 11-иот по ред парламентарен состав

24 Вести - 28.05.2024

Собранието ги верифицираше мандатите на 118 те пратеници во законодавниот дом. Со тоа им престана мандатот на пратениците од стариот собраниски состав. На новите пратеници кои се носители на други функции исто така им престана функцијата.

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите, Касами е избран за пратеник, Тетово треба да избира градоначалник

МКД

„KAKO MOЖЕ КАСАМИ ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД МАНДАТ, АКО ГО НЕМА?“ Верификационата комисија го пречекори овлaстувањето, обвини Апасиев

+инфо

Мандатите на 118 пратеници се верифицирани

Скопје инфо

Kaсами сака да остане градоначалник наместо пратеник, Апасиев смета дека не може да се откаже од нешто што го нема

Република

Конститутивна седница на Собранието, Гаши нов претседател, финишираат преговорите за Влада

Канал5

Конституирање на новиот парламентарен состав, кои од техничките министри ќе станат пратеници

Телма

MakPress ММС Курир Frontline 365 24 Вести Сител ТВ21

Талат Џафери ќе ја врши функцијата премиер до избор на нова влада, иако е избран за пратеник

Канал5 - 28.05.2024

Иако во Собранието му беше верификуван пратеничкиот мандат, Талат Џафери и натаму останува да извршува функцијата технички премиер заедно со останатите министри кои станаа пратеници се до избор на новата влада.

„ЈА ОШТЕТИВТЕ ЛЕВИЦА ЗА ЧЛЕН НА КОМИСИЈА, А Е ЧЕТВРТА ПАРТИЈА“ Собранието го усвои Дневниот ред и ја избра Верификационата комисија

+инфо

Највозрасната пратеничка во новиот парламентарен состав Мерита колчи-коџаџику ја отвори конститутивната седница, за претседател ќе се бира Африм Гаши

Сакам да кажам

(Во живо) Конституирање на нов парламентарен состав и избор на собраниски претседател

Скопје1

Конститутивна седница на новиот состав на Собранието

Фокус

Конститутивна седница во Собранието

4NEWS

Конститутивна седница на новиот состав на Собранието

Вечер Прес

Независен Денешен Бриф Алсат-М Курир ТВ21 Zoom Канал5

Креативно толкување на Уставот

Телма - 28.05.2024

Талат Џафери стана пратеник, но нема да ги извршува пратеничките задачи до изборот на новата Влада. До тогаш, ќе остане технички премиер. Ова е неговиот начин да ги задржи двете функции а да не влезе во конфликт на интереси.

Македонија го доби новиот собраниски состав, верификувани мандатите на пратениците

Канал5

Почна конститутивната седница на Собранието, во моментов има пауза

Lider

Денеска стартува конститутивната седница на новиот пратенички состав на Собранието

еМагазин

Денеска конститутивна седница на новиот парламентарен состав

МКД

Денеска ќе се одржи конститутивната седница на собранискиот состав 2024-2028

Во Центар

Конститутивна седница на новиот парламентарен состав, ќе се избира и претседател на Собранието

Frontline

PressingTV Курир 24Инфо Сител А1 On Република +инфо Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ ни „лапна“ место во Комисијата за верификација, се жали Левица на составот на првата комисија која ќе ја ...

Телма - 28.05.2024

На почетокот на првата инаугуративна седница на новиот парламентарен состав е избрана и првата комисија односно Верификациската комисија која треба да ги верификува и потврди мандатите на 120 пратеници избрани на последните парламентарни избори.

Крмов: Уште на стартот лошо почнавте, ја оштетивте Левица со член во Верификациската комисија

Фокус

Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во парламентот, а веќе е оштетена

МКД

(Видео) Крмов: Лошо почна Собранието, Левицата е четврта сила во парламентот, а веќе е оштетена

Макфакс

(Видео) Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во Парламентот, а веќе е оштетена

Опсервер

Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во Парламентот, а веќе е оштетена

Скопје1

Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во Парламентот, а веќе е оштетена

Кајгана

А1 On Точка Либертас Press24

Талат Џафери останува премиер до избор на новата Влада, но нема да учествува во работата на Собранието

ТВ21 - 28.05.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, кој е избран и за пратеник во Собранието на Република Северна Македонија, на Конститутивната седница на новиот парламентарен состав, најави дека ќе ја извршува функцијата ...

Премиерот Џафери останува да ја извршува функцијата до избор на новата Влада

24 Вести

Џафери останува да ја извршува функцијата до избор на новата Влада

Канал5

ТЕХНИЧКИОТ ПРЕМИЕР СИТНО БРОИ Џафери ќе остане на функцијата до избор на новата Влада

+инфо

(Видео) Џафери најави дека останува да ја извршува премиерската функција до изборот на новата Влада: Нема да учествувам во работата на Собранието

Макфакс

Премиерот Џафери останува да ја извршува функцијата до избор на новата Влада

Мета

(Видео) Џафери најави дека останува да ја извршува премиерската функција до изборот на новата Влада: Нема да учествувам во работата на Собранието

Опсервер

Press24 Zoom Кајгана Frontline Сител МКД Н.Македонија Точка