TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Без одобрение на Конгресот-САД испраќаат голема количина оружје за Израел

А1 On - 10.12.2023

Стејт департментот употреби декларација од Законот за контрола на извозот на оружје за итни случаи за тенкови во вредност од 106,5 милиони долари за итна испорака во Израел. Администрацијата на Бајден ја искористи надлежноста за вонредни ситуации за ...

Белата куќа употреби посебни овластувања за да го „заобиколи“ Конгресот: Итно му продадоа муниција на Израел

Локално - 09.12.2023

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден употреби вонредни и посебни овластувања за да овозможи продажба на приближно 14.000 противтенковски гранати на Израел без одобрение од Конгресот, соопшти денеска Пентагон.

Администрацијата на Бајден бара Конгресот да одобри продажба на тенковски гранати за Израел

360 степени - 09.12.2023

Потенцијалната продажба, вредна повеќе од 500 милиони долари, не е дел од дополнителното барање на Бајден за пакетот од 110,5 милијарди долари наменет за финансирање на Украина и Израел заедно Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ...

Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел

А1 On - 09.12.2023

Администрацијата на Бајден побара од Конгресот да ја одобри продажбата на 45.000 гранати за израелските тенкови Меркава кои ќе ги користат во нападот на Хамас во Газа, според четири извори, меѓу кои и сегашен и поранешен американски функционер.

Американската влада побарала од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади противтенковски ракети на Израел

Бизнис Вести - 09.12.2023

Американската влада побара од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади израелски тенкови „Меркава“ на Израел за употреба во неговата операција во Газа, изјавија еден поранешен и еден сегашен американски функционер, пренесе БТА.

Американската влада бара од Конгресот да одобри продажба на 45 000 гранати на Израел

Слободен Печат - 09.12.2023

Американската влада побара од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади гранати за израелски тенкови „меркава“ на Израел за неговата операција во Газа, изјавија еден поранешен и еден сегашен американски функционер, а пренесе БТА.

Администрацијата на Бајден „побара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел“

Р.С.Европа - 09.12.2023

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден побара од Конгресот да одобри продажба на 45.000 гранати за израелски тенкови Меркава кои ќе се користат во нападот врз Хамас во Газа, според четири извори, меѓу кои и сегашен и поранешен ...

Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел

Кумановски м. - 09.12.2023

Администрацијата на Бајден побара од Конгресот да ја одобри продажбата на 45.000 гранати за израелските тенкови Меркава кои ќе ги користат во нападот на Хамас во Газа, според четири извори, меѓу кои и сегашен и поранешен американски функционер.

Американската влада побарала од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади противтенковски ракети на Израел

Zoom - 09.12.2023

Американската влада побара од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади израелски тенкови „Меркава“ на Израел за употреба во неговата операција во Газа, изјавија еден поранешен и еден сегашен американски функционер, пренесе БТА.

Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да одобри продажба на гранати за Израел

МКД - 09.12.2023

Администрацијата на Бајден побара од Конгресот да одобри продажба на 45.000 гранати за израелските тенкови Меркава за да можат да ги користат при напади на Хамас во Газа, според четири извори, меѓу кои и сегашен и поранешен американски функционер.

Администрацијата на Бајден бара од Конгресот да ја одобри продажбата на гранати на Израел

Нетпрес - 09.12.2023

Администрацијата на Бајден побара од Конгресот да ја одобри продажбата на 45.000 гранати за израелските тенкови „Меркава“ коишто наводно ќе ги користат во нападите врз Хамас во Појасот Газа, според четири извори на агенцијата Reuters, меѓу кои и ...

Американската влада побарала од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади противтенковски ракети на Израел

MakPress - 09.12.2023

Американската влада побара од Конгресот да одобри продажба на 45 илјади израелски тенкови „Меркава“ на Израел за употреба во неговата операција во Газа, изјавија еден поранешен и еден сегашен американски функционер, пренесе БТА.