TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има доволно елементи во овој француски предлог за да ги почнеме преговорите, смета Османи

Телма - 01.07.2022

Ние сега имаме рамка во која што има чист македонски јазик, кој што станува официјален јазик на ЕУ, без никакви квалификации, додавки, придавки итн, тврди министерот за надворешни работи Бугар Османи во вечерашната Топ Тема на Телма.

Османи: Мораме да го фатиме последниот воз за пристап во оваа ЕУ

Телма

Османи: МНР официјално и препорача на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Во Центар

Османи за францускиот предлог: Треба да го фатиме последниот воз и да станеме членка на ЕУ

Локално

Османи: Добивме чиста формулација за македонскиот јазик, без никакви додавки

Мета

Османи: МНР официјално и препорача на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Frontline

Османи: Предлогот не е идеален, но ни овозможува да го фатиме последниот воз за ЕУ

Н.Македонија

Курир Press24 Слободен Печат Либертас Нова ТВ Денешен Локално Република

Османи ќе го заобиколува Собранието за предлогот со Бугарија

Антропол - 01.07.2022

На денешната прес-конференција на Владата на Р.Македонија, на новинарско прашање кон министерот за надворешни работи Бујар Османи, тој истакна дека е подготвен веднаш да го потпише протоколот доколку коалиционите пратнери постигнат консензус по ...

(ВИДЕО) Османи: Ако владата го усвои предлогот, јас брзо ќе го потпишам протоколот со Бугарија

А1 On

Доколку Владата го одобри пакетот, веднаш може да се потпише протоколот со Бугарија

Локално

Османи: Доколку Владата одлучи да го одобри пакетот, може веднаш да се потпише протоколот со Бугарија

Опсервер

Османи: Доколку Владата одлучи да го одобри пакетот, може веднаш да се потпише протоколот

Канал5

Османи: Доколку Владата одлучи да го одобри пакетот, може веднаш да се потпише протоколот со Бугарија

Независен

Османи: Доколку Владата одлучи да го одобри пакетот, може веднаш да се потпише протоколот со Бугарија

Либертас

24Инфо МКД Сител Фокус 4NEWS Денешен Press24 CivilMedia

Османи: Ако кажеме „да“, веднаш се усвојува рамката и со одржувањето на првата меѓувладина конфереција официјално ...

Во Центар - 01.07.2022

Ако кажеме „да“, веднаш се усвојува рамката, а утредента може да се одржи прва меѓувладина конференција. ЕУ ќе каже „Добредојдовте на отворањето на преговорите за Република Северна Македонија“ и таа е изјавата за отворање на конференцијата и за ...

Османи: Ако кажеме „да“, веднаш се усвојува рамката и со одржувањето на првата меѓувладина конфереција официјално почнуваат преговорите

Frontline

Османи: Ако кажеме „да”, веднаш се усвојува рамката и со одржувањето на првата меѓувладина конфереција официјално почнуваат преговорите

24Инфо

Османи: Ако кажеме „да“, веднаш се усвојува рамката и со одржувањето на првата меѓувладина конфереција официјално почнуваат преговорите

Опсервер

Османи: Во билатералниот протокол со Бугарија доминира реципроцитет

365

Османи: Ако кажеме „да“, веднаш се усвојува рамката и со одржувањето на првата меѓувладина конфереција официјално почнуваат преговорите

Press24

Османи: Ако кажеме „да“, ЕУ ќе каже „Добредојдовте на отворањето на преговорите за РСМ“

Фокус

Zoom Либертас +инфо Вечер Прес OhridNews Нетпрес MakPress