TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоргиев: Се што беше објавено за заедничкото чествување на цар Самоил е апсолутно неточно

Сител - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...

Ѓеоргиев: Лага е дека македонско-бугарската комисија постигна договор Цар Самоил да биде внесен како бугарски цар

Телма - 23.06.2022

Копредседавачот на македонско – бугарската комисијата Драги Ѓеоргиев вели дека е лага и конструкција тоа што во францускиот предлог е прикажано дека е постигнат договор меѓу членовите на комисијата цар Самоил да биде внесен како бугарски цар, туку е ...

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат ...

Frontline - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Што е договорено за Цар Самоил во историската комисија?

360 степени - 22.06.2022

„Замислете, веќе се договориле нашите дека ќе пишува на сите споменици на Цар Самоил дека е бугарски цар“, изјави вечерва во „Топ тема“, Зоран Димитровски, аргументирајќи го ставот зошто неговата партија – Демократски сојуз, ќе ја напушти владата ...

Што е договорено за Цар Самоил во историската комисија?

Либертас - 22.06.2022

„Замислете, веќе се договориле нашите дека ќе пишува на сите споменици на Цар Самоил дека е бугарски цар“, изјави вечерва во „Топ тема“, Зоран Димитровски, аргументирајќи го ставот зошто неговата партија – Демократски сојуз, ќе ја напушти владата ...

Македонскиот тим од историската комисија со Бугарија: Не сме разговарале за натписи по споменици

МКД - 23.06.2022

Сакаме да укажеме дека секое подредување и потчинување на работата на Мултидисциплинарната експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија на политички потреби на една или друга влада или политичка партија ќе значи и ...

Историската комисија: Членовите од македонска страна се предмет на злоупотреба во двете држави

Макфакс - 23.06.2022

Работата на Комисијата и членовите од македонска страна е предмет на злоупотреба од страна на најодговорните чинители во двете држави, политичарите (како од власта, така и од опозицијата), стручната јавност, како и од страна на голем дел од ...

Комисија за историски и образовни прашања: Текстот на БГНЕС е манипулативен, се шират многу лаги и дезинформации

Либертас - 23.06.2022

Повторно, како и секогаш кога политичките односи меѓу Северна Македонија и Бугарија се влошуваат или се наоѓаат пред голем предизвик да се надминат анахроните и апсурдни барања на официјална Софија, работата на Комисијата и членовите од македонска ...

Македонскиот тим во Билатералната мултидисциплинарна експертска комисија за историја

Канал5 - 23.06.2022

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат проверени со нас. Повторно, како и секогаш кога политичките односи меѓу Македонија и Бугарија се влошуваат или се наоѓаат пред ...

Се огласи македонскиот тим во историската комисија

Курир - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат ...

Во Центар - 23.06.2022

– Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

КОМИСИЈАТА НЕМА ВРСКА СО СПОМЕНИЦИТЕ И СО ТВРДИНИТЕ Македонските историчари се борат со лажните вести

+инфо - 23.06.2022

Оттаму реагираат на како што велат, големиот број дезинформации и лаги пласирани во јавноста изминативе денови, информирајќи ја јавноста дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат ...

Press24 - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат ...

Опсервер - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Македонскиот тим во историската комисија: Не сме разговарале за натписи на споменици

Сител - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Се огласи македонскиот тим во историската Комисија: Никогаш не е усогласуван текст со цел да биде испишан на споменици ...

Нетпрес - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да бидат испишани ...

Македонските историчари дел од Комисијата со Бугарија ги демантираат наводите на БГНЕС

MakPress - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат ...

24Инфо - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Никогаш не сме разговарале за натписи на спомениците, истакнуваат од историската комисија

Н.Македонија - 23.06.2022

Македонскиот тим во историската комисија: Апелираме прашањата за работата на комисијата од македонска страна да бидат проверувани со нас Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку ...

Реакција: Историската комисија досега усвои само предлози до двете влади за заедничко чествување , а не објаснувачки ...

Слободен Печат - 23.06.2022

Историската комисија никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да бидат испишани на споменици, споменични обележја или тврдини, реагира со соопштение м акедонскиот тим во мултидисциплинарна експертска ...

Македонските историчари од Комисијата ги демантираат бугарските медиуми: Никогаш не сме усогласувала предлог текстови ...

365 - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог текстови доставени до владите со цел тие да ...

Ѓоргиев: Се што беше објавено за работата на Комисијата и заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно

Lider - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...

Ѓоргиев: Се што беше објавено за работата на Комисијата и заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно

ТВ21 - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...

Историската комисија апелира: Прашањата за работата на Комисијата од македонска страна да бидат проверувани со нас

Кајгана - 23.06.2022

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш не разговарала и не усогласувала предлог-текстови доставени до владите со цел тие да ...

Ѓоргиев: Се што беше објавено за работата на Комисијата и заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно

Frontline - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...

Ѓоргиев: Нема ништо точно во написите и објавите за Цар Самуил и за текстови поред спомен обележја

MakPress - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...

Ѓоргиев: Се што беше објавено за работата на Комисијата и заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно

Фактор - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...

Ѓоргиев: Се што беше објавено за работата на Комисијата и заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно

4NEWS - 23.06.2022

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но се што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самуил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во заедничката ...