TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата прифаќа делови од Законот но се противи на решението Русковска да го води новото СЈО

Сител - 20.07.2019

Обезбедувањето на двотретинско мнозинство за новиот предлог Закон за јавното обвинителство нема да биде лесна задача за премиерот Заев. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ предлогот Вилма Рускоска да го води новото специјално обвинителство е како што велат, ...

ВМРО ДПМНЕ: Спојување на СЈО со ЈО може, Вилма Рускоска не може

Нова ТВ - 20.07.2019

Прифаќаме Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) да се спои со Јавното Обвинителство (ЈО), но не прифаќаме Вилма Рускоска да раководи со новата институција, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата опозициска партија е против изборот на Рускоска ...

За ВМРО-ДПМНЕ, Вилма Рускоска е неприфатлива

Алсат-М - 20.07.2019

ВМРО ДПММЕ е против предлогот на премиерот Зоран Заев новото обвинителство да го води Вилма Рускоска. Според опозицијата Рускоска е продолжена рака на Заев. Оттаму не кажуваат дали новиот Предлог закон за ОЈО е прифатлив за нив, бидејќи се уште го ...

Опозицијата со резерви за новиот предлог закон за Јавно обвинителство

Канал5 - 20.07.2019

Опозицијата се уште го анализира законското решение за спојување на СЈО во јавното обвинителство. Од таму велат дека со конкретни забелешки ќе излезат дури откако ќе утврдат колку предлог е поразличен од точките разговарани на средбите со ...

(Видео) Рускоска: Камчев директно му презентирал докази на Заев за случајот „Рекет“

1tv - 20.07.2019

Бизнисменот Орце Камчев директно на премиерот Зоран Заев му презентирал мал дел од доказите за рекет. Ова го изјави обвинителката Вилма Рускоска за Канал 77, каде вели дека веднаш премиерот ја известил неа и јавниот обвинител Љубомир Јовевски и ...

РУСКОСКА: „Првоосомничениот “БОКИ 13” бил во постојано друштво со министри, обвинители и судии„

Магазин - 20.07.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во денешното гостување во емисијата „Стадион“ на радио Канал 77 рече дека давањето поткуп или рекет е кривично дело, но, има едно големо но, ако тој го пријавил ...

ВМРО-ДПМНЕ: За нас Рускоска е далеку од прифатливо решение

Либертас - 20.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа предлогот на Премиерот Заев Вилма Рускоска да го води новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција. За предлог законот кој вчера го презентираше премиерот од опозицијата велат дека се уште немаат направено ...

ЈАНЕВСКИ ЗА СРАМНОТО СОГОЛУВАЊЕ НА „ПРЕМИЕРОТ“ И ОБВИНИТЕЛКАТА: Заев е правно неписмен, ама и Рускоска е тука некаде?

Денешен - 20.07.2019

Дарко Јаневски Заев вчера истакна дека на челото на новото СЈО, кое би било инкорпорирано во регуларното и уставно Јавно обвинителство (како замена за смешната и рекетарска конструкција од старнците на чие чело беше Катица Јанева), но со доза на ...

РУСКОСКА: „Чест ми е што ме предложи премиерот за шефица на СЈО, но уште е рано за честитки„

Магазин - 20.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска изјави дека е голема чест што е предложена од страна на премиерот, да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитки

Слободен Печат - 19.07.2019

За тоа дали во новото ЈО би ги вклучила и обвинителите од досегашното СЈО, вели дека и претходно изјавила дека во тоа Обвинителство има многу добри обвинители, многу способни така што со задоволство би соработувала со нив.

Вилма на местото на Катица, СЈО заминува во историјата

Телма - 19.07.2019

Катица Јанева и СЈО заминуваат во историјата. На сцена стапува Вилма Рускоска и ново обвинителство. Премиерот предложи нов закон со кој ова обвинителство ќе функционира во рамките на републичкото.

Освен мобилниот, Рускоска на Јанева ќе ѝ ја земе и работата

Алсат-М - 19.07.2019

Вилма Рускоска да ја наследи Катица Јанева. Премиерот Зоран Заев го презентираше новиот текст за законот за обвинителство. Предлогот е тимот на СЈО да се интегрира во Обвинителството за организиран криминал, а новото име да биде „Јавно обвинителство ...

Заев: Предлагаме Вилма Рускоска да ја наследи Катица Јанева

Сител - 19.07.2019

Нов закон за обвинителство во кој ќе се регулира и судбината на СЈО од денеска Владата ќе дистрибуира до политичките партии, а во понеделник ќе биде поднесен во Собранието. Ова е решението на премиерот Зоран Заев откако пропадна лидерската средба ...

Заев ја „избриша“ Катица Јанева, предлага Вилма Рускоска да биде на чело на новото СЈО

ТВ21 - 19.07.2019

Пропадна лидерската средба закажана за денеска. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одби да седне на маса, без да се увери дека прва точка на разговорите ќе бидат предвремените парламентарни избори, а не Изборниот законик, ...

Бугарски портал со тендециозно тврдење дека Јанева зела поткуп

Мета - 19.07.2019

Со прилично тенденциозен и манипулативен наслов: „ Травестит и обвинител земаат милиони од рекет во Скопје“, бугарскиот портал „ bgdnes.bg“ на 17.07.2019 година објави поширок напис за скандалот „Рекет“ придружен со повеќе фотографии од специјалната ...

Рускоска за ТВ21: Никој не ме консултирал за новото обвинителство и јас бев затекната

ТВ21 - 19.07.2019

Актуелната шефица на ОЈО за ТВ21 вели дека е затекната од изјавата на премиерот Зоран Заев дека таа ќе биде предложена да биде на чело на новото Обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Рускоска не открива дали ќе ја прифати понудата за замена на Катица Јанева

Магазин - 19.07.2019

Шефицата на Јавното обвинителство за борба против организиран криминал Вилма Рускоска, обвинителката Вилма Рускоска по предлогот на премиерот Заев, таа да дојде на местото на Катица Јанева, не открива дали ќе го превземе нејзиното место.

ЗАЕВ ПРЕСЕЧЕ: „За шефица на СЈО ја предлагам обвинителката Вилма Рускоска„

Магазин - 19.07.2019

На денешната прес конференција, премиерот Зоран Заев, соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА: “Вилма Рускоска е личен избор на премиерот Зоран Заев„

Магазин - 20.07.2019

За опозициската ВМРО-ДПМНЕ предлогот Вилма Рускоска да го води новото специјално обвинителство е како што изјавуваат, е далеку од прифатлив. ВМРО ДПМНЕ е против изборот на обвинителката, Рускоска бидејќи смета дека е личен избор на премиерот Зоран ...

Рускоска: Камчев директно му презентирал докази на Заев за случајот „Рекет“

Слободен Печат - 20.07.2019

Рускоска и Јовевски го посоветувале Заев дека најдобро е сведокот сам да пријави бидејќи знаел многу повеќе информации. Бизнисменот Орце Камчев директно на премиерот Зоран Заев му презентирал мал дел од доказите за рекет, изјави обвинителката Вилма ...

ВМРО-ДПМНЕ: За нас Рускоска е далеку од прифатливо решение

Сител - 20.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа предлогот на премиерот Заев Вилма Рускоска да го води новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција. За предлог законот кој вчера го презентираше премиерот од опозицијата велат дека се уште немаат направено ...

Јаневски за премиерот и обвинителката: Заев е правно неписмен, ама и Рускоска е тука некаде

Република - 20.07.2019

Заев вчера истакна дека на челото на новото СЈО, кое би било инкорпорирано во регуларното и уставно Јавно обвинителство (како замена за смешната и рекетарска конструкција од старнците на чие чело беше Катица Јанева), но со доза на самостојност, пред ...

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

1tv - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

ВМРО – ДПМНЕ: Спојување на СЈО со ЈО може, Вилма Рускоска не може

iPortal - 20.07.2019

Прифаќаме Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) да се спои со Јавното Обвинителство (ЈО), но не прифаќаме Вилма Рускоска да раководи со новата институција, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата опозициска партија е против изборот на Рускоска ...

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

24Инфо - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Сител - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Нова ТВ - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Press24 - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

+инфо - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото обвинителство, но рано е за честитки

PressingTV - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест ми е што ме предложи премиерот да го водам новото ЈО

Република - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Либертас - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

РУСКОСКА: Чест ми е што ме предложи премиерот, но рано е за честитки!

Денешен - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Нетпрес - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Вечер - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска:Чест ми е да го водам новото ЈО, но за честитки е прерано

Скопје1 - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитки.

Русковска е почестена од предлогот на Заев да го води „новото СЈО“, но смета дека е рано за честитки

еМагазин - 20.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Опсервер - 20.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Рускоска: Чест ми е што Заев ме предложи за новото ЈО, но рано е уште за честитки

MakPress - 20.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Русковска почестена од предлогот на Заев таа да го води новото ЈО

Expres - 20.07.2019

Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција. „Чест е во секој случај за кој било обвинител, така и за мене тоа што го предложи премиерот, но мислам дека е ...