TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Викендов во Прилеп се одржува фестивалот „Силјан Штркот“

Слободен Печат - 14.05.2022

Театарскиот фестивал за деца „Силјан Штркот“ е првиот детски театарски фестивал на професионални театри во државата, којшто се одржува во Прилеп од 2019 година. Идејата за фестивалот ја покренаа актерките Марија Спиркоска Илијеска и Ангела ...

Отворен 23. по ред Фестивал на монодрамата во Битола (фотогалерија)

Битола Њуз - 14.05.2022

На големата сцена “Благој Стефановски – Баге“ на Народниот театар во Битола, вечерва свечено беше отворен фестивалот на монодрамата, 23. по ред, кој го организира Центарот за култура од Битола, со гостувањето на МНТ и праизведбата на комуникациската ...

Актери од „статуа фест“ на фестивалот на монодрама во Битола

Тера - 14.05.2022

Вечерва започнува фестивалот на монодрамата во Битола. Годинава новина е дневната офф-програма која од 12:00 до 15:00 часот ќе се случува на делови и од Широк Сокак со учество на актери од Статуа Фест.

Благоја Чоревски лауреат на годинешниве Денови на комедија

Kumanovo News - 14.05.2022

Актерот Благоја Чоревски е лауреат на годинашното издание на Меѓународен театарски фестивал „Денови на комедија 2022“ во Куманово. „Со огромно задоволство соопштуваме дека лауреат на овогодинешниве Денови на комедија 2022 е актерот Благоја Чоревски.

Битола по 23-ти пат домаќин на Интернационалниот фестивал на монодрамата

Опсервер - 14.05.2022

– Под мотото „Помеѓу“ од денеска до 21 мај во Битола ќе се одржи 23-то издание на Интернационалниот фестивал на монодрама. На сцените на Центарот за култура и Битолскиот народен театар ќе се претстават професионални актери од земјава и од Велика ...

Тринаесет монодрами од 11 држави на Интернационалниот фестивал во Битола

Н.Македонија - 13.05.2022

На сцените на Центарот за култура и Битолскиот театар, под мотото „Помеѓу“, утре ќе почне 23-то издание на Интернационалниот фестивал на Монодрамата, на кое ќе бидат изведени 13 монодрами од 11 држави во светот.

Љупка Коларова-Пајевиќ, организатор и стручен соработник на Интернационалниот фестивал за монодрама во Битола: целиот ...

Битола Њуз - 13.05.2022

Жанета Ристевска -Започнавме со голем ентузијазам во 1999 година во Битола, традицијата продолжува со истата енергија како на почетоците. И оваа година монодрами и театарска магија во деновите на фестивалот во Битола.

Програма НА 23-от интернационален Фестивал НА монодрамата

Тера - 13.05.2022

14 мај, сабота 20:00ч Сала на Народен театар Свечено Отворање на Фестивалот МНТ-Скопје, Македонија „ САМО ГЛАС “ автор Нина Плавањац режисер Марјан Неќак актер Звездана Ангеловска 16 мај, понеделник 20:00ч.

НЕДЕЛА НА МОНОДРАМАТА Во Битола се одржува 23 издание на Интернационалниот фестивал

+инфо - 14.05.2022

Жири комисијата ќе биде составена од режисерот Владимир Милчин, актерката Бедиа Бегова и македонскиот писател и драмски уметник Сашо Димоски. Селектор на фестивалот е доајенот на македонскиот тетатар, актерот Петар Мирчевски.

23. Интернационалeн фестивал на монодрама во Битола

Република - 14.05.2022

Под мотото „Помеѓу“ од денеска до 21 мај во Битола ќе се одржи 23-то издание на Интернационалниот фестивал на монодрама. На сцените на Центарот за култура и Битолскиот народен театар ќе се претстават професионални актери од земјава и од Велика ...

Битола од вечерва домаќин на 23.издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата

Вечер Прес - 14.05.2022

Под мотото „Помеѓу“ од денеска до 21 мај во Битола ќе се одржи 23-то издание на Интернационалниот фестивал на монодрама. На сцените на Центарот за култура и Битолскиот народен театар ќе се претстават професионални актери од земјава и од Велика ...

Фото вест: “Офф“ програма на фестивалот на монодрама со актери на “Статуа фест“

Битола Њуз - 14.05.2022

Годинава новина е дневната офф-програма која од 12 до 15 часот се случуваше на делови и од Широк Сокак во Битола, со учество на актери од “Статуа Фест“. Централна точка на оваа придружна програма e “Јагода“ на крајот од оваа пешачка позната зона на ...

Пантомимичари од „Статуа фест“ на Широк сокак: Монодрамата опфаќа еден човек на сцена, а сцената може секаде да се ...

Република - 14.05.2022

Вечерва започнува фестивалот на монодрамата во Битола. Годинава новина е дневната офф-програма која од 12:00 до 15:00 часот ќе се случува на делови и од Широк Сокак со учество на актери од Статуа Фест.