TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕСМ испорача нова цена, што ќе покажат пресметките на регулаторна?

Канал5 - 21.06.2024

Димитров вели дека производната цена на електричната енергија би се намалила на долгорочен рок со сопствено производство преку електростопанство. По завшената аукција со која ЕСМ на универзалниот снабдвач ЕВН хоум му понуди струја по цена за 60 евра ...

Интервју со идната министерка за енергетика Сања Божиновска: Корупцијата е една од главните причини зошто досега немало инвестиции во нови енергетски капацитети

Локално

Мицкоски со законски измени ќе го спречува порастот на цените на струјата

Deutsche Welle - 20.06.2024

Христијан Мицкоски до Собранието достави законски измени по скратена постапка со цел да се спречи поскапување на струјата од 1 јули. Од јануари најавува помали сметки и за домаќинствата и за индустријата.

Поднесени измени на законот за енергетика со кои нема да се зголеми цената на струјата

Канал5

Мицкоски предлага законско решение за да се спречи поскапувањето на струјата

Алфа

ЕВН Хоме ја прифати понудата на ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85% од потребите, за останатите 15% добила високи цени

еМагазин

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85% од потребите, за останатите 15% добила високи цени

ТВ21

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

Фактор

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

Нетпрес

24Инфо Опсервер Фокус Локално Вечер Прес BiznisPRO Centar Вести плус

60 евра за мегават час е цената по која ЕВН ќе купува струја од ЕСМ

Глас на Америка - 20.06.2024

ЕСМ ќе покрие 85 отсто од потребите на ЕВН, останатите ќе мора да се купат на слободниот пазар. Колку ќе поскапи цената на струјата за крајниот потрошувач – граѓаните засега не може да се предвиди.

„ЕВН хоум“ ја прифати понудата на ЕСМ од 60 евра за мегават-час на тендерот за набавка на електрична енергија

360 степени

ЕСМ понуди – ЕВН Хоме прифати 60 евра за мегават час

Слободен Печат

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

Сител

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

Независен

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

4NEWS

ЕВН Хоме ја прифати понудата од АД ЕСМ од 60 евра за мегават часови електрична енергија

Zoom

Курир Press24 ММС Н.Македонија Бриф Либертас МКД Денешен

Законски измени за да се спречи поскапување на струјата во следните 6 месеци

24 Вести - 20.06.2024

Во пресрет на извесното поскапување на струјата од 1ви јули, мандатарот Мицкоски најави законски измени со кои не само што треба да се спречи натамошен ценовен раст. Министерот во заминување Бектеши очекува од новата влада да ја ревидира сегашната ...

Мицкоски со предлог закон за цената на струјата, Бектеши ја поддржува владината програма во делот на енергетиката

ТВ21 - 20.06.2024

Идниот премиер Христијан Мицкоски го достави до Собрание предлог законот со кој, според него, ќе се спречи драстично зголемување на цената на струјата за домаќинствата. Министерот за економија, Крешник Бектеши зборувајќи за цената на струјата, рече ...