TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идеална посна рибина чорба за претстојните денови – рецепт од еден монах

НМД - 02.03.2021

Иларион Џурица, монах од манастирот Свети Архангел Гаврил во Земун, подготви збирка посни оброци за престојни посни денови. – ,,Јас ги собрав посните рецепти од старите ракописи пронајдени во манастирот Драговиќ, кој се наоѓа по текот на реката ...

Ротквици – Богати фолна киселина, моќни во борба со болести

Gotvi.mk - 01.03.2021

Ротквиците се здрав зеленчук, кој во минатото прво се одгледувал во Кина. 100 грама имаат 15 калории, 36 милиграми натриум, 1,6 грама диететски влакна и 0,7 грама протеини. Имаат витамини и фолна киселина, го чуваат нашиот имунитет, срцето, кожата и ...

Зеленчук за помнење и издржливост на телото – Се бори и со анемија

Gotvi.mk - 01.03.2021

Цвеклото е многу моќна намирница која прави чуда за здравјето. Има многи витамини и минерали и најважно фолна киселина. Го подобрува помнењето и работата на мозокот. Помага против анемија и проблеми со крвта. Ја подобрува издржливоста и имунитетот.

Храна која спречува срцев удар – Црвената боја го чува срцето

Gotvi.mk - 01.03.2021

Секоја боја на храната има различно значење и многу ни помага за одредени проблеми. Црвената боја се поврзува со здравје на срцето. Црвеното овошје и зеленчук помагаат за здраво срце, спречуваат удар и превенираат разни срцеви заболувања, како што и ...

Интервју со Радица, Инстаграм блогер: „Кога ми го хакнаа профилот ми беше најголема трагедија, денес сметам дека тоа ми ...

Црнобело - 01.03.2021

Доколку сте активни на Инстаграм и сакате да готвите, нема шанси да не сте погледнале барем еден рецепт на Радица. Радица (30) е девојката која се крие позади профилот @radishas_kitchen_diaries.

За помнење, концентрација и развој на мозокот – Намирници за умот

Gotvi.mk - 28.02.2021

Сината боја на намир иците, значи многу здравје, добра концентрација и правилна работа на мозокот. Како пример може да ги земеме боровинките. Тие помагаат подобро да помниме и освен тоа, да сме посконцентрирани.

Леден крем од банани – Лесен десерт од 2 состојки

Gotvi.mk - 28.02.2021

Направете вкусен крем од банани од само две состојки. Ви требаат една зрела бабана и две лажици цветен мед. Се лупи и сече бананата и се става во замрзнувач 20 минути. Се пасира и се меша со медот.

Ако постојано се движите или спортувате – Зеленчук кој треба да го јадете

Gotvi.mk - 28.02.2021

Грашокот е многу здрав зеленчук кој често треба да го имаме за ручек. Има многу витамини А, Б и Ц во себе, помага за добар имунитет на телото. Најмногу има протеини во себе, па се препорачува како храна за луѓето кои цел ден се во движење.

Овошје кое се бори со висок притисок, вируси и дијабетес

Gotvi.mk - 28.02.2021

Калинката е моќна намирница, и многу помага на телото. Штити од вируси, од настинка и инфекции со витаминот Ц кој го има себе. Го намалува притисокот, и намалува стомачни тегоби. Се бори со дијабетес.