TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сиљановска Давкова од Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите

Локално - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Рим на средбата со нејзиниот италијански колега Серџо Матарела побарала гаранции за европската иднина на државата. -Побарав од италијанскиот претседател и од Италија на натамошниот пат да ...

Борба за европската иднина на Македонија: Претседателот Силјановска-Давкова бара поддршка и гаранции за евроинтеграциите за време на состанокот со италијанскиот претседател во Рим

Lider

Силјановска побарала од Италија да ни помогнат со гаранција за нашата европска иднина

ТВ21

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Курир

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Бриф

Сиљановска-Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

А1 On

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Во Центар

24Инфо Слободен Печат Нетпрес Независен Р.С.Европа Фактор Фокус 4NEWS

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела

ТВ21 - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На средбата, претседателката изрази задоволство што нејзината прва посета на земја членка ...

(ФОТО) Сиљановска-Давкова од Рим: Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го почитуваме

360 степени

Сиљановска Давкова од Рим: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

24 Вести

Свети Кирил на ум имал обединување на сесловенскиот свет, рече Сиљановска Давкова во Рим

МКД

Молебен во чест на Свети Кирил во Рим

Deutsche Welle

(ФОТО) Сиљановска-Давкова од Рим: Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го почитуваме

365

Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Пулс24

МКД 4NEWS Канал5 Денешен Макфакс Centar Вести плус Опсервер

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил, цвеќе на плочата на македонски јазик

ТВ21 - 24.05.2024

Молебен на гробот на свети Кирил во базиликата свети Климент во Рим. Вака започна чествувањето на 24 мај, денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј, државната делегација од Северна Македонија ја предводеше претседателката Гордана ...

Молебен во чест на Свети Кирил во Рим

Алфа

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

360 степени

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил

Нетпрес

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Скопје1 - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол, денеска во базиликата „Сан Клементе“ присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил и се поклони на гробот на сесловенскиот просветител.

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Фокус

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Макфакс

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Опсервер

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Курир

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Нетпрес

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Press24

Точка Тера MTM

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Алсат-М - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата кои се во посета на Рим и Ватикан по повод одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј, положија венец цвеќе пред спомен-плочата на ...

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Zoom

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Курир

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

24Инфо

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Независен

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Press24

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Нетпрес

Република Н.Македонија MakPress

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Либертас - 24.05.2024

Кирил бил со векови предвремето, Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот живот на некој начин во Европа пред многу, многу векови и тоа мора да го почитуваме, изјави денеска претседателката Гордана Сиљановска Давкова по молебенот во чест ...

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сител

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Курир

Сиљановска-Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа

А1 On

СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ОД РИМ: Св. Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Денешен

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа пред многу векови и тоа мора да го почитуваме

Нетпрес

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Lider

Република

Силјановска Давкова: После средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

ТВ21 - 24.05.2024

Претседателката Гордана Силјановска Давкова по молебенот во чест на Свети Кирил, во базиликата „Свети Климент“ во Рим, каде се наоѓа и гробот на сесловенскиот просветител вели „дека после средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи ...

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Независен

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Либертас

Сиљановска Давкова попладнево во Рим на средба со италијанскиот претседател Матарела

Слободен Печат

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

Канал5

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

Сител

Силјановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Lider

Во Центар Курир Нетпрес Рацин PressingTV Денешен Zoom

Сиљановска Давкова: Кирил порачал дека јазикот е код за разбирање, дека треба да се разбираме, да се обидеме да се ...

Локално - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата кои се во посета на Рим и Ватикан по повод одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј, положија венец цвеќе пред спомен-плочата на ...

Честитка од претседателката силјановска-давкова за 24 Мај

Тера

СКАНДАЛОЗНО: Избришана е целата архива на веб страницата на претседателот на државата

24Инфо

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

OhridNews

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата Франциск, ќе се сретне и со италијанскиот претседател Матарела

Слободен Печат

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Бриф

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Република

Либертас Сител +инфо Zoom 24Инфо Денешен МКД Во Центар

Силјановска Давкова оствари телефонски разговор со Зеленски: Поддршката за Украина продолжува

Фактор - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa оствари телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кој било нагласено дека продолжува поддршката за Украина. -Во разговорот со украинскиот претседател Зеленски, претседателката ...

Гордана Силјановска го увери Зеленски дека Украина може да смета на непоколеблива поддршка од Македонија

Lider

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Канал5

Сиљановска Давкова се слушна со украинскиот претседател Зеленски

ТВ21

Телефонски разговор на претседателката Силјановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Курир

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

4NEWS

Силјановска-Давкова телефонски разговарала со Зеленски: украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Макфакс

Локално Press24 Опсервер А1 On МКД Мета 24Инфо Нетпрес

Немаше средба Силјановска-Радев во Ватикан

ТВ21 - 23.05.2024

Претседателката Гордана Силјановска Давкова првата посета надвор од земјава ја оствари во седиштето на Ватикан. Освен Папата со кого се сретна, имаше обид за средба и со претседателот на Бугарија, Румен Радев кој исто така престојува таму, но ...

Сиљановска Давкова во Ватикан - средбата со Радев одложена за некоја следна прилика

Deutsche Welle

Сиљановска на аудиенција кај папата, средба со Радев во следна прилика

Канал5

Сиљановска Давкова и Радев не се сретнаа, агендите биле различни

МКД

Си размени подароци со Папата, но ниту збор со Радев – Гордана Сиљановска Давкова во посета на Рим и Ватикан

Телма

ФОТО: Силјановска на средба со Папата – еве за што разговараа!

ТВ21

Силјановска за средбата со Папата: Немам зборови за доживувањето, долга средба

ТВ21

Канал5 ТВ21 Бизнис Вести Press24 Алсат-М 4NEWS MakPress 24 Вести

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното ...

Локално - 24.05.2024

„Ако ги погледнете ставовите на Давкова и во Собранието и во јавноста и во кампањата, тие не беа помалку од тоа дали Преспанскиот договор воопшто ќе опстои. Можеби лично претседателката не се занимавала со раскинување, но ставот бил дека тој е ...

Спасовски: Лицемерен е односот на претседателката, не кажува Северна, а ја потпиша заклетвата со уставното име

ТВ21

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Силјановска Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Frontline

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Centar

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Вести плус

Претседателката Силјановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

24 Вести - 23.05.2024

Македонска државно-црковна делегација предводена од претседателката Гордана Силјановска Давкова е во посета на Рим и Ватикан по повод чествувањето на 24 мај денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Силјановска Давкова и Радев нема да се сретнат во Ватикан: Таа ја продолжува играта со зборови без „Северна“, тој бара промена во реториката

ММС

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена, изразена подготвеност таа да се реализира час поскоро

Бизнис Вести

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена

Канал5

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остваренa

А1 On

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена

Алсат-М

Сиљановска се виде со папата Франциско, со Радев не им се судрила агендата

Независен

Н.Македонија Zoom Рацин CivilMedia 365 Нетпрес Во Центар Денешен

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

Бриф - 23.05.2024

Две седмици по победата на ВМРО-ДПМНЕ на двојните избори и десет дена по инаугурацијата на Гордана Сиљановска Давкова, медиумите во Грција секојдневно следат сè што се случува кај нас, а е поврзано со Грција, но ги пренесуваат и пораките од ...

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

Zoom

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

MakPress

(Галерија) Силјановска во Ватикан на аудиенција кај Папата Франциск

еМагазин - 23.05.2024

Македонската претседателка денеска во Ватикан имаше аудиенција кај Папата . -Со Светиот Престол имаме нераскинливи историски врски преку важни личности од заедничкото минато. Благодарност до Папата Франциск за пријатниот и конструктивен разговор.

Силјановска Давкова се сретна со папата Франциск: Во иднина уште поинтензивно ќе се залагаме за севкупните односи со Светиот Престол

Курир

Силјановска Давкова се сретна со папата Франциск: Во иднина уште поинтензивно ќе се залагаме за севкупните односи со Светиот Престол

Lider

Наместо „Северна“ и „Македонија“, Сиљановска Давкова сега употребува „нашата држава“ и „нашата земја“

Мета - 23.05.2024

Четири пати во денешното соопштение од претседателскиот кабинет на Гордана Сиљановска Давкова по повод посетата во Ватикан Папата Франциск се употребуваат термините „нашата држава“ и „нашата земја“ Во денешното соопштение од претседателскиот кабинет ...

Силјановска се сретна со папата Франциск, изразена е поддршка од Ватикан за патот кон ЕУ

Локално

Аудиенција на претседателката Силјановска-Давкова кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско

Макфакс

(Галерија) Сиљановска со Папата

Скопје1

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Centar

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

ТВ21

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Опсервер

Скопје инфо Вести плус +инфо 4NEWS ТВ21 Мета МКД Нетпрес